בחירת העורך

‎קורא‫/‬ת‫:‬

איילת שקד מול שוברים שתיקה: צל”ש או טר”...

איילת שקד מול שוברים שתיקה: צל”ש או טר”ש?

,
ניתוח המלצתה של איילת שקד לחקור את דין יששכרוף, דובר ארגון ''שוברים שתיקה'', בגין העברות עליהם הודה. מהלך מבריק שעתיד לשים סוף לארגון, או לחשוף את עוולות צה"ל?
image_printגרסא להדפסה

לפני כשבועיים שרת המשפטים אילת שקד קראה ליועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה נגד דין יששכרוף, דובר ארגון ”שוברים שתיקה”, בגין עברות לכאורה שביצע  בעת שירותו הצבאי ובהם הודה כחלק מפעילותו בארגון ”שוברים שתיקה”. בהערה נציין שהפרקליטות טוענת כי היא החלה בחקירה בטרם בקשתה של השרה שקד.

לפני שאגש לדון בסוגיה הבוערת עלי להקדים כמה דברים. ראשית, לדעתי ארגון ”שוברים שתיקה” וארגונים דומים לו הם חושבים מאוד למדינת ישראל. ברור לכל אדם שעיניו בראשו שיש אינטרס ברור לכל צבא להשתיק או לפחות לטאטא מתחת לשטיח את החריגות האתיות של חייליו. לכן איני מאמין שהצבא מסוגל לחקור את התנהלותו שלו באופן אובייקטיבי. בעקבות כך ברור שקיים צורך מהותי בארגונים חוץ צבאיים ואף חוץ מדיניים שיחשפו את הנעשה באופן יום-יומי בצבא. עם זאת, ארגון ”שוברים שתיקה”, באופן ספיציפי, פועל לא פעם בדרכים לא לגיטימיות כגון פרסום עדויות אנונימיות אשר אין כל דרך לאמתם וחוסר הסכמה לשיתוף המידע עם צה”ל בכדי שהמקרים הנידונים יטופלו.

עתה נפנה לסוגיה שלנו. אנסה לעמוד על מספר היבטים שלא נתנו עליהם את הדעת בשיח הציבורי.

צל”ש – האם יש הצדקה לתת ”פטור” לעדים של ”שוברים שתיקה”?

במבט ראשון זה נראה מאוד תמוה שאנשים אשר מעידים בפה מלא כי הם עשו עוולות במהלך שרותם הצבאי לא ישפטו על כך. הרי הם הודו בריש גלי שהם עברו על החוק. אך יש מקרים בהם ראוי לעודד אנשים להודות בפשעים מסוימים על ידי הפחתת העונש שהם יקבלו ולעתים אף על ידי מתן פטור מלא מעונש. ההצדקה להתנהלות כזו טמונה בכך שלולא העדות המדוברת לא יהיה ניתן לחשוף פשע בקנה מידה גדול יותר ובעל משמעות רבה יותר. כך למשל המדינה הקלה בעונשה של שולה זקן בכדי שהיא תחשוף פשעים שראש הממשלה דאז, אהוד אולמרט, היה שותף להם. כך גם במקרה של ”שוברים שתיקה” ניתן לטעון כי ראוי לעודד חיילים לדווח על פשעים שהם עשו בכדי לחשוף את עוולות הכיבוש אשר מתרחשים, לטענתם, יום ביומו.

עם זאת, נראה לי כי במקרה המדובר אין זה מוצדק לפטור או להקל בעונש. זאת משום שהצדקה להפחתת עונש או למתן פטור ממנו מותרת רק כאשר ידוע שקיים עוול משמעותי אך אין מספיק חומר משפטי בכדי לוביל להפללה. זהו אינו המצב כאשר מדובר ב”עוולות הכיבוש” שכן יש מחלוקת האם באמת מדובר בתופעה נרחבת. אם כן, לא נראה כי במקרה הנ”ל קיימת הצדקה למתן פטור לחיילים אשר מעידים על פשעים שהם עשו.

צל”ש – האם מדובר בתביעת השתקה?

סביר מאוד להניח שהמניע המרכזי של השרה שקד לבקשתה לשפוט את דין ישכרוף הוא לא בירור וחשיפה של עוולות הכיבוש אלא מלחמה בארגון ”שוברים שתיקה”. עם זאת, עלינו לשפוט את מעשיה של שקד לא לפי מניעיה אלא על פי טיב החלטתה (ניתן לקבל החלטות טובות ממניעים ״לא טובים״)- להעמיד לדין חיילים שסרחו לכאורה. האם אפוא העמדה לדין של חיילים שמודים בפשעים שהם עשו סותמת את הגולל בפני חשיפתן של עוולות בהקשר הצה״לי-פלסטיני? חד משמעית לא. הסיבה לקביעתי הנחרצת הזו היא שעל אף שברור שהתביעה הזו תרתיע אנשים מלחשוף מעשים שהם עצמם עשו אין כל סיבה נראית לעין שהיא תרתיע אנשים לחשוף מעשים שאנשים אחרים עשו וקל וחומר מעשים לא תקניים שהנהלים עצמם מאפשרים. בעקבות כך אני מרגיש בנוח לקבוע כי לא מדובר בתביעת שתוביל להשתקה אשר תמנע כל אפשרות לחשוף עוולות, באם הם מתרחשים.

טר”ש – מדוע השרה שקד המליצה לדון רק מקרה בודד?

ראשית, עלי לסייג את דברי מכיוון שייתכן שהשרה שקד תחליט להגיש בקשות לחקור את שאר מוסרי העדויות לארגון ”שוברים שתיקה” אך עד כה נראה כי מדובר בחקירת מקרה בודד. עובדה זו זועקת דרשני שכן אם המטרה היא לחשוף ש”שוברים שתיקה” הוא ארגון שמפרסם עדויות שקר אזי עדות אחת לא מוכיחה כלום. ואם המטרה היא להעניש את אותם חיילים שפעלו שלא כדין אז מדוע לא מוגשות תביעות נוספות כלפי שאר מוסרי העדויות? בעקבות הקושיות הללו אני נוטה לחשוב כי אין בכוונת השרה שקד לחשוף את מיימדי העוולות שצה”ל מבצע ואין בכוונתה להעמיד לדין חיילים סוררים. מטרתה של שקד היא לפגוע בפעילות של ארגונים שחושפים עדויות אודות התנהלות לקויה של חיילי צה”ל. מטרה זו היא בלתי ראויה בעליל מהסיבה שקיומם ופעילותם של ארגונים כאלו הם חיוניים ביותר, כפי שטענתי בראשית דברי.

המבחן של שקד

בעקבות כל האמור לעיל אני קובע כי במידה והשרה שקד תחליט לפתוח בחקירה נרחבת של חיילים שהעידו כי הם פעלו שלא כדין אזי מעשיה ראויים לשבח. חקירה מסוג זו תעמיד לדין חיילים שנהגו שלא כשורה ואף תגלה אחת ולתמיד מה היקף העוולות שצה”ל מבצע ובכך יחשוף האם ארגונים דוגמת ”שוברים שתיקה” הם שקרנים פתולוגיים או לוחמי צדק. עם זאת, אם השרה שקד תסתפק רק בחקירה נקודתית הדבר יחשוף את מניעיה הלא ראויים.


קרדיט תצלום:
ניצן חרמוני
שתף:
 
  • נועם אורן

    סטודנט לפילוסופיה ומחשבת ישראל באוניברסיטה העברית. כותב בנושאי אתיקה, פילוסופיה מדינית והגות יהודית מודרנית.