בחירת העורך

‎קורא‫/‬ת‫:‬

אם הכל היה עובד כמתוכנן

אם הכל היה עובד כמתוכנן

,
דיווחים מהמשבר החמור בוונצואלה נוטים לתלות את הסיבות לפריצתו ב"בצורת", "שחיתות", "חזירות של בעלי עסקים" וכו' – אף פעם לא במדיניות הממשל. ג'פרי טאקר מה-FEE כתב על תופעה מוזרה זו.
image_printגרסא להדפסה

מאת: ג’פרי טאקר, FEE.org, 29.11.2016

תרגום ועיבוד: עומר גריג, “אתר קיוונים”

לפעמים נדמה שאנשים שתומכים בתכנון ריכוזי של המשק, עוסקים במעין פרודיה עצמית משלהם. כך למשל, מאמר מערכת בניו יורק טיימס, שהעביר ביקורת על החלטת בית המשפט שלא לאשר את התקנות החדשות של אובמה בנושא שעות עבודה נוספות, טען: ” אם הכל היה עובד כמתוכנן, עד 4.2 מיליון עובדים היו מתחילים להרוויח פי אחת וחצי עבור שעות נוספות… החלטת בית המשפט היא ניצחון לחוסר צדק ואי-שוויון”.

עורכי הניו יורק טיימס אמנם האשימו את בית המשפט בבלימת הרפורמה של אובמה, אך למעשה רוב העסקים בארצות הברית כבר עברו את הטראומה של ההתמודדות עם הכללים החדשים ויכולים להעיד על פגמיה: תוספות השכר הללו באו על חשבון העסקה של עובדים חדשים. מסתבר שבלתי אפשרי ליצור משאבים חדשים יש מאין, בכוח החוק. תנאי העבודה של מיליוני עובדים אמריקאים יורעו בקרוב ממעמד של “מקבלי משכורת” למעמד של “עובדים שעתיים” – רק כדי שעסקים יעמדו בדרישות החוק.  מיליונים נוספים לא יוכלו יותר לעבוד שעות נוספות – גם אם יחפצו בכך.

דמיינו מה היה קורה אם העולם באמת היה עובד כמו שחושבים בניו יורק טיימס; אתם רוצים שאנשים ירוויחו יותר? פשוט הורו לבירוקרטיה להוציא צו – ומשכורות יעלו! ואם אתה מתנגד לרעיון הנדיב, הנפלא, והרחום של להעלות לאנשים את רמת החיים באמצעות חוק, אתה בהכרח “לא קשוב לצרכיהם של העובדים”. אתה בעד חוסר צדק ואי-שוויון!  אתה פשוט חלאה!

רק שימו לב לתנאי המצוין בראשית המאמר: “אם הכל היה עובד כמתוכנן”…

  • אם הכל היה עובד כמתוכנן, אובמהקייר הייתה מורידה פרמיות, מאפשרת לכם לשמור על התוכנית הקיימת שלכם, ומממנת בריאות ורווחה לכלל הציבור.
  • אם הכל היה עובד כמתוכנן, המלחמה בעיראק הייתה מביאה חירות ושגשוג לארה”ב ומשפיעה על עמי האזור לאמץ את רעיון הדמוקרטיה.
  • אם הכל היה עובד כמתוכנן, אף אחד לא היה נוסע יותר מהר מ-80 קמ”ש בדרך בין עירונית.
  • אם הכל היה עובד כמתוכנן, המלחמה של ניקסון במריחואנה הייתה מפסיקה אנשים מלעשן ומלהתדרדר לסמים קשים יותר.
  • אם הכל היה עובד כמתוכנן, המהפכה הקובנית ב-1959 הייתה מסלקת עריץ מהשלטון ומאפשרת לאזרחי קובה לחיות חיים שלווים ויפים.
  • אם הכל היה עובד כמתוכנן, יבולי החיטה תחת סטלין היו שוברים שיאים של תפוקה.
  • אם הכל היה עובד כמתוכנן, התיקון ה-18 לחוקה היה שם קץ לייצור ולצריכת אלכוהול בארצות הברית.

 

אפשר לשחק את המשחק הזה כל היום. לרוע המזל, כשזה מגיע לתוכניות ממשלתיות גרנדיוזיות ושאפתניות שנועדו לשפר את העולם, שום דבר לא “עובד כמתוכנן”. בראיית תומכי התכנון הכלכלי, הבעיה אף פעם לא בתוכנית עצמה: מזג אוויר לא צפוי, צרכנים קלי-דעת, בירוקרטים עצלנים, אזרחים לא צייתניים, בעלי עסקים חמדנים, וכן הלאה. אבל המציאות היא זו: כל עוד ממשלות מתכננות, אזרחים לא יוכלו לבנות את חייהם באופן התואם בהכרח את הרצונות והאינטרסים שלהם. לוודויג פון מיזס כתב ב-1947:

המתכנן הוא הדיקטטור אשר רוצה לשלול מכל שאר האנשים את הכוח לפעול על פי תוכניתם שלהם. מטרתו אחת: העליונות האבסולוטית והבלעדית של תוכניתו שלו.


קיוונים

kivunim.org.il - מנגישים לכם את הדיון הכלכלי-חברתי העולמי.