בחירת העורך

‎קורא‫/‬ת‫:‬

אמת מטרידה: הבעיה במודל הגבריות...

אמת מטרידה: הבעיה במודל הגבריות

,
בבסיסן של ההטרדות המיניות החמורות, שנחשפות לאחרונה בארץ ובעולם, ניצבת סיבת עומק גדולה יותר: מודל "הגבר היוזם", שלעתים מתקרב לתחום האפור של ההטרדה המינית, הוא לא פעם המודל להצלחה עם נשים, בעיקר בגילאים צעירים.
image_printגרסא להדפסה

אקדים ואומר כי המעשים שנחשפים לאחרונה בארץ ובעולם, מעברם של אנשי תקשורת ובידור, כלפי נשים – ובמקרה של קווין ספייסי, גם כלפי גברים – הם מחליאים, וניקוי האורוות שנעשה בתחום הוא חשוב. אין לי שום סימפטיה כלפי גבר בעמדת כוח שמחליט לנשק עובדת שלו כדבר שבשגרה, ועוד פחות מכך יש לי סימפטיה לגבר החושף את איבר מינו, תוך ניצול בוטה של מעמדו וכוחו.

ואף על פי כן, חשוב להוסיף לדיון אמת מטרידה: אף שרוב הגברים לא ינהגו כך כיום בנשים, אנחנו כן מחונכים על פי מודל גבריות שבו “המעז מנצח”. מי שמעז, לא פעם, הוא לא רק מי שאוזר אומץ לבקש מספר מבחורה בבר, אלא גם מי ש”נדחף” לבחורות בבר, או “יוזם” מגע פיזי; וכמובן דואג לספר על כך לחבר’ה. אולם ישנה גם אמת מטרידה יותר: מודל הגבריות הזה, בו היוזמה ו”החתירה למגע” עומדות במרכז, מוכיח את עצמו. ברמות ואופנים שונים, “חתירה למגע” מביאה לתוצאות רצויות – הצלחה ביחסי מין – ועדינות או הססנות נחשבות כחולשה. נשים, בהכללה גסה מאוד, מחפשות גבר שמשדר גבריות וביטחון, ולא גבר שאינו בטוח בעצמו או שאינו יודע כיצד להתנהל.

חשוב להבהיר – אין כאן האשמה כלפי נשים. גם גברים נמשכים לכוח ולגבריות המופגנים על ידי גברים אחרים שאינם שואלים יותר מדי שאלות; וזאת, עוד לפני שלב החברות עם נשים. ייתכן שבמידת מה, מדובר גם במאבק אבוד. העולם תמיד יהיה לא הוגן. תמיד יהיו בחורים כריזמטיים יותר, שללא קשר לנורמות ההסכמה בין גברים ונשים, יצליחו יותר מבחורים ביישנים. אולם חשוב שנכיר במציאות הזו: על כל גבר שדוחף ידיים יותר מדי, ישנו גבר שגם עמוק בשנות העשרים עדיין לא יודע לפנות לאישה ולהזמין אותה לסרט. אותו גבר ביישן ו”לא גברי”, חי בתחושות קשות מאוד לגבי עצמו, ולרוב לא יחשוב שמה שהפריע לו עד כה עם נשים היה חוסר רגישות מספקת בסביבתן. כהכללה גסה, ובעיקר בגילאים צעירים, לא משתלם להיות בחור רגיש בעולם הזה.

הטרדות מיניות של גברים בעלי כוח הן הקצה של תפיסת הגבריות בחברה שלנו, וכדי לתקן את התופעה דרושים יותר מגינויים נרחבים של סוטים במרשתת: צריך לחנך בנים ובנות מגיל צעיר שנכון וחשוב להתנהל בעדינות, ולשים לב שהצד השני ירגיש בנוח עם כל התקדמות ביחסים הפיזיים; יש לסיים את הנורמה בה גברים “אמורים” להתחיל נשים – מה שמגביה את חומות הביישנות והסגירות הטבעיות של נשים וגברים רבים; כדאי מאוד שלא להפוך את כל הסוגיה למלחמת מינים. רוב הגברים, ביישנים ולא ביישנים כאחד, לא מחפשים להטריד נשים או לגרום להן לחוש אי-נוחות.

וישנו לקח גם לנשות העולם. ישנם גברים רבים שם בחוץ שלא היו חולמים להטריד נשים, אך במצב העניינים הקיים לפעמים מתקשים בכלל ליצור קשר עם נשים. הכישלון שלהם, על המחירים האישיים שהוא גובה מהם, פוגע ביכולת שלנו ליצור מודל גבריות חדש, שרגיש יותר להסכמה ולרצונותיה של האישה. נכון, לפעמים עם הזמן הדברים מתאזנים; אנשים, גברים ונשים, מתבגרים, אוזרים ביטחון ומצליחים לצאת מחומות הסגירות. אך ככל שנקדים ליצור תרבות בה להיות “גבר-גבר” שחותר למגע אינה תנאי מקדים להצלחה עם נשים, כך נזכה לחיות בחברה בה תופעת ההטרדות המיניות מצומצמת משמעותית במחוזותיה.

קרדיט לתמונה: UK in IsraelMARVEL.


יובל בנשלום

"פה, שם, בכל העולם" נכתב על-ידי יובל בנשלום. יובל הוא בוגר תכנית פכ"מ באוניברסיטה העברית, ועובד כיום כמנחה קבוצות וכעורך לשוני.