בחירת העורך

‎קורא‫/‬ת‫:‬

אסלאמופוביה בהודו: ‘ההסתה לטרור’ של המ...

אסלאמופוביה בהודו: ‘ההסתה לטרור’ של המטיף הפופולארי בעולם

,
ממשלת הודו 'סימנה' את אחד המטיפים המוסלמים המפורסמים בעולם, אם לא המפורסם שבהם – ד"ר זקיר נאיק. אלעד פורש כיצד בא לידי ביטוי יחס הניכור כלפי החברה המוסלמית בהודו, תוך התמקדות בסיפורו של המטיף.
image_printגרסא להדפסה

הביקור הידידותי של ראש ממשלת הודו – נרנדרה מודי – עם ראש הממשלה נתניהו, היה צעד חשוב בחיזוק יחסיה של ישראל עם הודו. זו מהווה גורם אסטרטגי חשוב, בשל היותה אחת המדינות המאוכלסות בתבל אשר נמצאת בנסיקה כלכלית. חשוב לזכור שבהודו מספר המוסלמים – 172 מיליון – נחשב לשני בגובהו בעולם לאחר אינדונזיה. לפיכך, ביקורו של מודי בישראל, שטומן בחובו הסכמים עסקיים וטכנולוגיים, נתפס בעיני רבים כצעד אמיץ מבחינת הפוליטיקה הפנימית במדינתו. אני אטען שביקורו הלבבי של נרנדרה מודי, בפרט בתקופה בה חרמות על ישראל הן דבר שבשגרה, אינו נובע דווקא מתוך תעוזה או מתוך רצון להכריז קבל עם ועדה על יחסיה הטובים והמשודרגים של הודו עם ישראל, אלא מתוך אידיאולוגיה ויחס של ניכור כלפי החברה המוסלמית בהודו.

אחת הדוגמאות לכך באה לידי ביטוי בפרשייה מעניינת – אם כי לא טרייה כל-כך – שמעולם לא זכתה לסיקור, ולו הקל ביותר, בתקשורת הישראלית. מדובר בכך שממשלת הודו, בראשות מודי, ‘סימנה’ את אחד המטיפים המוסלמים המפורסמים בעולם, אם לא המפורסם שבהם – ד”ר זקיר נאיק. ‘סימון’ זה אינו מתבטא בהפיכתו של נאיק לפרסונה נון-גראטה במדינה, אלא גם בהכרזתו כמי שמסית לטרור. על כן, הוא מבוקש בימים אלו לא רק על ידי הודו, אלא גם על ידי האינטרפול, שאליו פנה הממשל בהודו. דרך מקרה הבוחן של סוגיה זו, ניתן לשפוך מעט אור על יחסו של מודי, ושל הממסד ההודי ככלל, אל המוסלמים ואל זקיר נאיק באופן ספציפי.

הסיפור החל כבר בשנה שעברה, שבה התרחש אירוע טרור בדאקה, בירת בנגלדש – במתקפה זו נהרגו 22 בני אדם. לאחר חקירה של המשטרה, התברר שאחד מהטרוריסטים נמנה על קהל מעריציו של זקיר נאיק בפייסבוק, אחד מתוך 16 מיליון מעריצים. אייטם זה התפרסם בעיתונות בבנגלדש וגרר אחריו יד קשה שכללה את פסילת ערוץ הלוויין האסלאמי PEACE TV במדינה, אותו הקים נאיק לפני 10 שנים. הערוץ פועל 24/7 ובו מככבים מטיפים שונים מרחבי העולם, כולל זקיר נאיק, כמובן.

מאז, מעמדו המשפטי של זקיר נאיק התערער וכיום הוא בגדר מבוקש. איש הדת-סלב טוען להגנתו שמעולם לא הסית לרצח של אזרחים. נאיק אף הוסיף שהפעולות שננקטות כנגדו, ובפרט מצד הודו, קשורות לעובדה שהמדינה היא אנטי-אסלאמית, במיוחד לאחר עלייתו של מודי לשלטון; וזאת, נוסף על הפופולאריות המטאורית לה זכה במשך 30 שנות הטפה אסלאמית ברחבי העולם.

מי אתה ד”ר זקיר נאיק?

מבט חטוף על הביוגרפיה של האיש אכן מסביר את המעמד המיוחד שאליו הגיע. זקיר נאיק הוא אחד המטיפים הבולטים והפופולאריים בתבל – וללא ספק נחשב להודי המשפיע ביותר בתחום ההטפה האסלאמית (דעוה) – עד כדי כך שכונה גם ‘הרוק-סטאר’ של האסלאם המודרני. בהכשרתו הוא רופא כללי, שהושפע רבות ממטיף מוסלמי גדול אחר, אחמד דידט, מדרום אפריקה – גם הוא ממוצא הודי במקור. זה, האחרון, פעל בתחום משנות ה-40 של המאה הקודמת והלך לעולמו ב-2005. בנוסף, נאיק הוא המייסד והנשיא של המוסד לחקר האסלאם ((IRF במומבאי שבהודו, וממקימי אותו ערוץ לווין ,PEACE TV בו צופים למעלה מ-100 מיליון בני אדם ברחבי העולם. אחת המטרות החשובות של הטפותיו – מלבד הפנייה לקהל המוסלמי – שאותן הוא מעביר באנגלית רהוטה, הינה צירוף מאמינים חדשים לדת האסלאם, ובמיוחד ממדינות אסיה, כגון הודו, אינדונזיה ומלזיה.

נאיק מצידו הכחיש, כאמור, כל קשר להסתה כל-שהיא לטרור והודיע שמדובר בתגובה חסרת פרופורציות של ממשלת הודו, אשר הפכה אותו, לטענתו – מאיש דת שמחנך לערכים, חיבור למורשת האסלאם, כיבוד הורים ושלום בעולם – למסית מספר אחת של טרור בהטפות דתיות.

הפן האנטי אסלאמי של מודי וממשלתו

ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, הוא לאומן הינדי ממפלגת בהאראטיה ג’נאטה (BJP), אשר מכונה גם ‘מפלגת העם’, ונחשב לפוליטיקאי ותיק שכיהן כראש השרים בהודו במשך שנים רבות. מראהו החייכני והחביב מאפיל קמעה על מעמדו בהודו, שבה נחשב כדמות שנויה במחלוקת, במיוחד בעיני המוסלמים. עצם השתייכותו לארגון הפטריוטי הלאומי ((RSS, שאחת ממטרותיו היא להפוך את הודו לאומה הינדית, גורמת דאגה למוסלמים רבים שאינם רוצים לחוש אזרחים סוג ב’. בנוסף, תקריות שונות שאירעו בזמן מעורבותו רבת השנים בתהליכי קבלת ההחלטות בפוליטיקה ההודית, גרמו לכך שחלק לא מבוטל מהמוסלמים חשדנים לגבי התנהלותו בשלטון.

האירוע החמור ביותר שנקשר אליו, התרחש בתקופה שבה היה ראש השרים בממשלה. בשנת 2002, רכבת שבה היו עשרות צליינים הודים עלתה באש ליד גודהארה, במחוז פאנצ’מאהאל שבגוג’אראט. המוסלמים באזור הואשמו בהצתה וננקטה אלימות קשה ביותר כנגדם, מצד אזרחים הודים אחרים, שכללה מעשי תקיפה בהם נהרגו ונפצעו אלפים מהם. מודי הואשם בכך שלא נקט פעולה נחרצת כנגד אותן התקפות ואף התייחס אליהן בסלחנות מסוימת. לטענתו של נאיק עצמו, בראיון שהעניק, אירועים אלו רדפו את מודי בוועדות חקירה במשך יותר מעשור, אשר הטילו עליו איסורים – ביקור במדינות מסוימות, למשל, כגון ארצות הברית ובריטניה.

אולם לאחר שמפלגתו של מודי נבחרה, ב-2014, הוא ביטל כצפוי את כל הסנקציות שהוטלו עליו. בנוסף, לפני חודשים אחדים נערכו בחירות בעיר המאוכלסת ביותר בהודו, אוטר פרדש – המונה כ-216 מיליון איש – שבה אחד מהמועמדים, כומר הינדי, הודיע במהלך הבחירות באופן גלוי שבית הקברות לנשים מוסלמיות צריך להיעקר ממקומו. התבטאות זו לא מנעה ממנו להיבחר לראשות העיר ולכהן באותה מפלגה שאליה שייך מודי.

השטח המשיך לבעור גם לאחר עלייתו של מודי לשלטון. מאז אפריל האחרון נהרגו בתקיפות שונות 10 מוסלמים בהודו, ככל הנראה כתוצאה מפיגועי שנאה. ראש ממשלת הודו ממשיך להיות מואשם בכך שאינו נוקט אמצעים נגד תקיפות מוסלמים, מה שגורם לחוסר נוחות באזורים שבהם מפלגתו של מודי – בהאראטיה – שולטת. בהודו עצמה, הארגונים המוסלמים לא עברו לסדר היום בעקבות שיוכו של נאיק לטרור ומחו כנגד העוולה הזו ממקומות רבים במדינה, כגון בנגלור, היידראבאד, קרלה וקשמיר. בנוסף, חלק מזרועות הביטחון בהודו, שכללו קרוב לתשעה צוותים גדולים, נאלצו להודות שהקשר בין נאיק לטרור הוא מוטעה, וזאת לאחר בדיקה מקיפה של סרטוני הטפותיו.

יחד עם זאת, במהלך הניסיון הבלתי פוסק ‘לצלוב’ את המטיף, הודיעה סוכנות המחקר הלאומית של הודו, כי מצאה הוכחה, לכאורה, כנגד זקיר נאיק והקרן לחקר האסלאם (IRF) שהקים; אלו הואשמו בפעולות שמקדמות שנאה בין-דתית על פי ראייה שנמצאה, לטענת סוכנות המחקר הלאומית, עוד בשנת 1991. תגובת הממשלה בראשותו של מודי, הייתה הפעם נחרצת והודיעה על סגירת הארגון למשך 5 שנים.

איפה זקיר נאיק כיום?

זקיר נאיק לא שב להודו כבר קרוב לשנה, לטענתו מתוך חשש לחייו. גם בימים אלו מיקומו המדויק לא ידוע ומשערים שהוא נמצא בסעודיה, שאולי אף ‘פרגנה’ לו במתן אזרחות. סעודיה נחשבת לידידה טובה של נאיק והיא העניקה לו – בעקבות ‘מפעל הדעוה האסלאמי’ שעמל עליו – את התואר הרם ביותר של המלך פייסל, השווה ערך לפרס נובל. בראיון האחרון שהעניק לרשת אל-ג’זירה, נאיק המשיך לטעון נחרצות שהעילה לסימונו ‘כמסית מספר אחת של הודו’ נובעת מאותו שילוב שאותו כבר הזכיר – רמת הפרסום יוצאת הדופן שהגיעה אליה, והשקפת עולמה של ממשלת הודו, שאינה אוהדת מוסלמים לטענתו, בלשון המעטה. למרות סירובו לחזור פיזית להודו לחקירה, הודיע נאיק שהוא מוכן לשיתוף פעולה באופנים אחרים עם רשויות החוק בהודו, כגון שיחות ועידה ואף סקייפ. את סירובו לשוב, נימק בכך שהוא בטוח שהודו, הידועה ביחסה האכזרי וחסר הצדק, לכאורה, כלפי נידונים למשפט ואסירים מוסלמים, לא תחסוך זאת גם ממנו.

לסיום, חשוב לציין שגם זקיר נאיק עצמו אינו טלית שכולה תכלת. חלק מדרשותיו אינן חפות לחלוטין מאמירות רדיקליות כאלו ואחרות. כך, למשל, הוא מביע תמיכה בכריתת היד לגנבים כפי שנהוג באופן חוקי בסעודיה, וכן מביע יחס לא-סובלני כלפי הקהילה הלהט”בית. יחד עם זאת, הגינוי הנחרץ כנגד שימוש בג’יהאד למטרות רצח מוזכר לעיתים תכופות בהרצאותיו, שבהן הוא מצטט לא פעם את שנאמר בקוראן (סורה 5 פסוק 32); על פי הכתוב, כל ההורג נפש אחת כאילו הרג את כל האנושות. נאיק עצמו גם יוצא באופן חריף כנגד הטרור של דאע”ש, שאותו כינה ארגון אנטי-אסלאמי (AISIS).

חשוב להבין שנסיקתו של זקיר נאיק החלה בתקופה שבה התחזקו בהודו תנועות הימין ההינדיות. באותה תקופה בוצעה, בין היתר, הריסה של המסגד הגדול – ‘בברי’ – במומבאי בידי אספסוף הינדי, ולאחריה תקיפות שבהן נהרגו מוסלמים רבים. זקיר נאיק, יליד מומבאי בעצמו, הצליח למלא את החלל הזה והפך תוך זמן קצר למעין ‘גורו’ שממנו שאבו ושואבים מוסלמים רבים אמונה דתית וכוחות נפש להתמודדות – במיוחד לאחר אירועי ה-11 בספטמבר – שאופיינה בנטייה להתגוננות, להתנצלות ולתחושה לפיה דת האסלאם הינה בעייתית.


אלעד בן דוד

תלמיד לתואר שלישי בלימודי מזה"ת בבר אילן ובמכון הגבוה לתורה, היה פעיל בעמותה לשחרור פולארד. כותב שירה ומתעניין בתרבויות ושפות.