בחירת העורך

‎קורא‫/‬ת‫:‬

ביקורת ספר: תקוות שחורות / נתן זהבי...

ביקורת ספר: תקוות שחורות / נתן זהבי

,
Nathan Zahavi/Black Hopes; ציור כריכה: נתן זהבי; הוצאת 'חבר לעט', שנת 2016; 80 שקלים
image_printגרסא להדפסה

נתן זהבי לא אהוב עליי בלשון המעטה.
כולנו מכירים את זהבי עצבני. לרובנו יצא להתעצבן עליו או בגללו לא אחת, הרבה מאיתנו גם הסכימו איתו לא אחת ויש כאלה שגם אדישים לסוג כזה של אנשים. עם זאת, הספר לא עליו, זו היא אינה ביוגרפיה על האדם ‘נתן זהבי’. מדובר בקובץ סיפורים על אנשים אחרים, אנשים שעברו בחייו של זהבי ולאו דווקא קשורים אליו באופן הדוק. אלו סיפורים על סיטואציות אליהן נחשף, בהן התבגר ואליהן הזדקן.

38 סיפורים. חלקם קשים, חלקם מעצבנים וחלקם גורמים לנשמה שלך לבכות. אני מודה – עם כל החוסר אהבה שלי לזהבי לא יכולתי שלא להישאב עם כל כולי לתוך הספר הזה. היה כאן דבר מה ייחודי  וכל כך מעניין שלא יכולתי שלא לקרוא ברגש את הכתוב.

הסיפורים הם חייו של אותו זהבי שאנו מכירים אלא אדם מעט שונה מהמוכר. כמוכן, הספר לאו דווקא בנוי לפי סדר זמנים מסוים וכפי שציינתי כבר אינו  עליו באופן אישי אלא יותר את הסובב אותו – אנשים שעברו בחייו, שעיצבו את המציאות שלו גם אם לא התכוונו לכך, אנשים אשר סיפור החיים שלהם שנשזר בדרך כלשהי בחיים של זהבי שופך אור על הנסתר שקיים מתחת לפני השטח. הסיפורים לא עוסקים בקונספט מסוים, אמנם יש שיגידו שאלו סיפורים על חיים קשים של אנשים, אך אני לא הייתי מגדירה את זה כך. יש בסיפורי הדוקו הללו הכל מהכל – טוב, רע, קשה, משעשע, מעצבן, מרגש ונורא, בליל של רגשות שמרוב שחלקם הזויים תהיתי כמה מהמסופר הוא אכן אמת… אך מיד חזרתי למציאות, נתתי לעצמי סטירה ואמרתי לעצמי שעצם זה שזה נשמע לי הזוי רק אומר שאולי לא יצא לי, במציאות חיי, להיחשף למאורעות מסוגים כאלו ואל לי לקפוץ למסקנות לא נכונות או מטילות ספק (גם אם זה מטבעי…).

אני אתן את כל הקרדיט לזהבי לחלוטין, מקריאת ספרו הבנתי כי אין ספק מדוע הבן אדם עיתונאי מוערך כל כך. הכתיבה שלו חודרת, עוצמתית וביקורתית מאד. מי ששמע את זהבי אי פעם לא יוכל שלא לקרוא חלק מהסיפורים ולדמיין את זהבי מקריא אותם בקולו, במיוחד כאשר נזרקות שם מספר של קללות עסיסיות.
אם תרצו להיזרק אל תוך ספר שישרוט אתכם מעט, אם חסר לכם קצת מהפלפל של זהבי ומהחיים עצמם אין ספק שאתם צריכים לקרוא את הספר. אני נהנתי והתרגשתי מכל רגע!


קרדיט תצלום:
ציור כריכה: נתן זהבי; הוצאת 'חבר לעט'
שתף:
 
  • ראיה פרינוב

    סטודנטית לביולוגיה, חובבת טבע, קריאה וצילום. מבלה את חייה בכביש דימונה-תל אביב ונהנת מכל העולמות. סוקרת ספרים מזה שלוש שנים.