בחירת העורך

‎קורא‫/‬ת‫:‬

גוגל מציגים: תקינות פוליטית מובילה לפיטורים...

גוגל מציגים: תקינות פוליטית מובילה לפיטורים

,
מהנדס בגוגל פוטר עקב תזכיר וויראלי בו הוא יוצא נגד מדיניות האפליה המתקנת והתקינות הפוליטית האגרסיבית שמתקיימים בחברה.
image_printגרסא להדפסה

תאגיד הענק, גוגל, פיטר את אחד ממהנדסיו – ג׳יימס דיימור (Damore) – וזאת בעקבות תזכיר פנימי שכתב האחרון, ואשר הפך לוויראלי בעמק הסיליקון. בתזכיר יצא דיימור כנגד תרבות הפוליטיקלי-קורקט השמאלנית, אשר פשתה בחברה בכל הנוגע לסוגיית הפערים המגדריים. ״הנצחת סטריאוטיפים מגדריים פוגעניים״, הייתה עילת הפיטורים הרשמית שבה השתמשו בגוגל.

על פי התזכיר, שהפיץ המהנדס ה”סורר”, בגוגל שוררת מדיניות של הפחדה והשתקה בכל הקשור לסוגיות של מגדר. גוגל, כך נכתב בתזכיר, סובלת מדעות קדומות שמאלניות (left bias) שגויות בכל הנוגע לפערים מגדרים, וכי ״דיון כן בדבר הדעות הקדומות הללו מושתק בהתמדה על ידי האידיאולוגיה (השמאלנית) הדומיננטית״. בחברה, מסתבר, נוצרה אווירה אוטוריטארית שאינה מאפשרת לקיים ניהול פתוח וענייני בסוגיות פוליטיות; העובדים מפחדים להשמיע קול שונה, וגוגל משתיקה למעשה, באופן סדרתי, עמדות פוליטיות שמרניות, ובמיוחד בשאלות של מגדר.

מתוך התזכיר (מקור: Gizmodo)

כפי שצוין בתזכיר, העניין המגדרי הפך למסע צלב מוסרי, למלחמה של ״טובים״ נגד ״רעים״ ושל ״קורבנות״ נגד ״תוקפים״, ולא לסוגיה שניתן לשוחח עליה באופן שקול ומדעי ולגלות אי-הסכמה. פיטוריו של העובד – למרות שהבהיר כי אינו מכחיש שסקסיזם קיים וטען כי מדובר בתופעה פסולה – מהווים ראייה חותכת לאמיתות הדברים.

אז מה נכתב בתזכיר? לדברי המהנדס המפוטר, ההנחה לפיה פערים מגדריים במקצועות הייטק מצביעים בהכרח על סקסיזם – היא פשוט שגויה מיסודה. לטענתו, ההסבר טמון, בחלקו הגדול, בהבדלים ביולוגים המצביעים על שונות שאינה מובנית-חברתית בין המינים. פערים מגדריים אינם בהכרח, ואולי אף אינם כלל, תוצאה של אפליה. הביולוגיה, ובמיוחד הפסיכולוגיה האבולוציונית, היא לפחות חלק מההסבר לחלוקה המגדרית הלא-שווה במקצועות ההייטק ובשוק התעסוקה בכלל.

מתוך התזכיר (מקור: Gizmodo)

בתזכיר מודגש כי לא ניתן אמנם להסיק דבר על מקרים ספציפיים באמצעות הבחנות פסיכו-ביולוגיות אלו, אך ברמה כללית יותר הם יכולים להסביר הבדלים מגדריים.

כאמור, התזכיר ביקש לתקוף את הטענה הרווחת לפיה פערים מגדריים מצביעים על סקסיזם, דיכוי ואפליה. בנוסף, התזכיר יצא נגד הפתרון השמאלני האוטוריטארי הנובע מהדיאגנוזה השגויה – פתרון הקורא למדיניות של דיכוי נגדי, אפליה מתקנת, בכדי ליצור שוויון. הפוליטיקלי-קורקט השמאלני של גוגל מוביל את החברה לאימוץ מדיניות הרסנית של אפליה מתקנת – הכוללת פגיעה באינדיבידואלים והורדת הרף המקצועי של החברה – שתפגע בחברה בטווח הארוך, כל זאת בשם אידיאולוגיה שמאלנית שאינה מודעת לעצמה, כך לשון התזכיר.

מתוך התזכיר (מקור: Gizmodo)

ג׳יימס דיימור מגדיר את עצמו לכל אורך התזכיר כליברל קלאסי. הוא מציע להתייחס לאנשים כאל אינדיבידואלים ולא כאל חלק מקבוצה, כאשר במקרה זה מדובר על קבוצה מינית. במילים אחרות, הוא רואה בפמיניזם המוטעה הזה כסוג של שבטיות (tribalism) חדשה. כפי שכבר צוין, הוא מתעקש להקשיב לתובנות העולות מהמחקר המדעי, ולא רק לתובנות העולות מהחוגים במדעי הרוח. הוא מצר על כך שגוגל מושפעת מההטיה השמאלנית ההולכת וגדלה באוניברסיטאות האמריקניות, ועל החלחול של רעיונות לא-מדעיים מהפקולטות למדעי הרוח אל העולם העסקי.

מי שמעוניין לקרוא את התזכיר כולו, הכולל טיעונים רבים ומפורטים יותר בדבר ההבדלים הביולוגים בין המינים – אשר יכולים להסביר שונות מגדרית בשוק התעסוקה בכלל ובמקצועות ההייטק בכלל – יכול לעשות זאת באתרראוי לציין כי האירוע הזה מתרחש, כאשר בימים אלו ממש, גוגל עומדת בפני תביעה מצד משרד העבודה האמריקני המאשים את החברה באפליה שיטתית כנגד נשים ובפערי שכר מגדריים – האשמה שגוגל דוחה, כמובן, בתוקף.

גוגל היא חברה פרטית ובקניינה היא יכולה לעשות, על פניו, כרצונה. אולם, נסו רק לדמיין את הסערה שהייתה פורצת אילו חברה אחרת, בסדר גודל שכזה, הייתה מפטרת עובדים בעלי דעות ״מתקדמות״. זה שמשהו רע מאוד מתחולל בקמפוסים למדעי הרוח – את זה כולנו יודעים. נותר רק לקוות שניתן יהיה לעצור את זליגת הרעיונות משם החוצה, אל עבר העולם העסקי.


שגיא ברמק

עמית מחקר בקרן תקווה, מנהל לשעבר ומייסד שותף באתר. איש חינוך, הומניסט-חילוני ודוקטורנט להיסטוריה באוניברסיטה העברית.