בחירת העורך

‎קורא‫/‬ת‫:‬

האם איין ראנד עדיין רלוונטית 35 שנים לאחר מותה?...

האם איין ראנד עדיין רלוונטית 35 שנים לאחר מותה?

,
לכבוד השקת ספרה לראשונה בישראל, "קפיטליזם: האידיאל", ד"ר אמון באטלר בוחן את הרלוונטיות של משנתה הענפה של ראנד לזמננו.
image_printגרסא להדפסה

מאת :ד"ר אמון באטלר, מכון אדם סמית, לונדון.

תרגום: בועז ארד, מייסד מרכז איין ראנד בישראל.

למרות שנפטרה בשנת 1982, איין ראנד עודנה אישיות מדוברת והמונים ממשיכים לפנות אליה באמצעות הרומנים המצליחים שלה "כמעיין המתגבר" ו"מרד הנפילים", אשר משנים את חייהם של רבים כל שנה מחדש. אין בכך פלא. רומנים אלו מעלים על נס את האציליות של השימוש בשכל ומימוש הפוטנציאל האישי של האדם. הם הופכים את האמונה בעצמך לאופנתית.

גיבוריה של איין ראנד הם אינדיבידואליסטים החיים באמצעות הכישורים היצירתיים שלהם – למען עצמם ולא למען אחרים. הם אינם דורשים מאחרים לחיות עבורם אלא מורדים בממסד ובדרכיו. הם אינם מתפשרים עם הנורמות החברתיות, אלא עומדים על האמת שלהם וחזונם: חזון המבוסס על ערכיהם ועל אמיתות, עובדות והגיון ולא על סמכותיות שקרית של אחרים. אלו הם המוחות היוצרים ומגלים ידע, המחדשים, המניעים קדמה וכתוצאה מכך מביאים ברכה לכלל האנושות.

מחשבה אינה יכולה לפעול תחת כפייה. יצירתיות, ובתוך כך קדמה אנושית, תלויה בהיותם של אנשים חופשיים לחשוב ולממש את ערכיהם. זה הוא טיעון עוצמתי למען החירות, הערכים, המחשבה, השכל, היצרנות, היזמות, הקפיטליזם, ההישגיות, הגבורה, האושר, ההערכה העצמית והגאווה. זאת, כנגד הרס החיים הנובע מכפייה, סחיטה, רגולציות, הקרבה עצמית, אלטרואיזם, משאלות לב וסירוב לעשות שימוש בשכלך.

בשום מקום ברחבי העולם לא שינו רעיונותיה של ראנד את חייהם אנשים כה רבים כמו במדינה אותה אימצה, ארה"ב, בה התחברו הרומנים שלה עם האידיאלים האמריקאים של הסתמכות-עצמית ואינדיבידואליזם. בשנות ה-90, עשור לאחר מותה, נמצא בסקר שנערך על ידי ספריית הקונגרס ומועדון ספר החודש כי מרד הנפילים הינו הספר המשפיע ביותר אחרי התנ"ך. כיום, רעיונותיה של ראנד נלמדים במכללות ברחבי אמריקה ומהווים מוקד לדיונים אקדמאיים ופובליציסטיים פופולאריים וכן מכונים וקבוצות הוקמו על מנת לקדם את רעיונותיה.

רעיונותיה זוכים לתאוצה גם במדינות דוברות אנגלית נוספות, כמו בבריטניה (בה נמכרים כ-20,000 מספרי ראנד מידי שנה), קנדה, אוסטרליה, ניו זילנד, דרום אפריקה והודו. אפילו שחקני כדורגל וכוכבי קולנוע בוליוודים מציינים את השפעתה על חייהם. מעבר למדינות דוברות האנגלית, שבדיה, מדינה בה כ-9.5 מיליון איש, מובילה בעולם בחיפושי גוגל אחרי השם 'איין ראנד'. כ-25,000 עותקים נרכשים מידי שנה במדינת המוצא של ראנד, רוסיה, ועוד כ-13,000 בשנה בברזיל, 6,000 בספרד וכ-1,000 בכל שנה גם ביפן וגם בבולגריה. אפילו בסין, כ-15,000 מספרי ראנד נרכשים מידי שנה – מספר שבהתחשב בהתעוררות הכלכלית והאינטלקטואלית במדינה, עשוי רק לגדול.

כל אלו מעניקים לאיין ראנד השפעה משמעותית על הדיון הפוליטי. בארצות הברית, רבים מאלו ששאבו השראה ממנה הגיעו למשרות ציבוריות. ראש הבנק הפדרלי לשעבר, אלן גרינספאן, היה מהחברים המובילים בחוג המצומצם של ראנד. שופט בית המשפט העליון, קלארנס תומאס, מציג בפני פקידיו החדשים את הסרט "כמעיין המתגבר". פוליטיקאים כמו חבר הקונגרס לשעבר רון פול, בנו הסנאטור ראנד פול ודובר בית הנבחרים פול ראיין מצטטים את ראנד ומציגים עצמם כמי שהושפעו ממנה. אפילו הנשיא רונלד רייגן (1911-2004) תיאר את עצמו כ"מעריץ של איין ראנד".

זאת אינה תופעה מיוחדת רק לאמריקה. אנני לאוף (Annie Lööf), מנהיגת מפלגת המרכז השבדית ושרת היזמות בעבר, סייעה להשיק את התרגום לשבדית של "כמעיין המתגבר" וציינה כי ראנד היא "אחת ההוגות הגדולות של המאה ה-20". רעיונותיה של ראנד זכו לתשבחות גם על ידי ראש הממשלה הרפורמיסטי של אסטוניה, מרט להאר, והשפיעו על ראש ממשלת אוסטרליה מלקולם פריזר (1930-2015), יחד עם רבים נוספים מהמנהיגים הפוליטיים בעבר ובהווה.

לאיזה רומנים אחרים יש השפעה כזאת על האירועים, יותר מחצי מאה מאז פורסמו? ולאיזו סופרת או סופר אחרים?

ממרכז איין ראנד ישראל: אודות ספרה החדש "קפיטליזם – האידאל"

קפיטליזם לסה-פייר, על פי איין ראנד, אינו רק אידיאל אלא גם אידאל לא ידוע. מעטים מבינים את משמעותו, ואת הרקע וההצדקה ההיסטורית, הכלכלית והמוסרית שלו.
ראנד טוענת כי הקפיטליזם הוא "שיטה חברתית המבוססת על הכרה בזכויות הפרט, ובכללן זכויות קניין, בה כל הקניין הינו בבעלות פרטית." בפועל, משמעות הדבר היא כי חברה קפיטליסטית הינה כזאת בה הממשלה מבצעת תפקיד אחד: היא מגינה על זכויות הפרט על ידי הוצאתה של "האלימות הפיסית מהיחסים בין האנשים."

קפיטליזם טהור, ראנד מסכמת, לא התקיים מעולם: אך היו מדינות שהתקרבו אליו, כאשר ארה"ב  בחלק השני של המאה ה-19 מובילה בכך. במדינות אלו הפרט יכול היה לשגשג. זאת משום שהקפיטליזם הוא השיטה היחידה המכירה באופן מלא כי אדם הוא יצור רציונלי ובעל "הזכות להתקיים למען עצמו," חופשי מכפייה על ידי אחרים.

את ספריה של ראנד ניתן לרכוש בחנויות הספרים המובילות ובאתר האינטרנט של מרכז איין ראנד בישראל.

בתאריך 13/07/2017 יתקיים אירוע השקה לספר, במתחם שרונה בתל אביב.

 

הקפיטליזם היה השיטה היחידה בתולדות האנושות שבה עושר לא הושג בביזה, אלא בייצור; לא בכוח, אלא במסחר; השיטה היחידה שהגנה על זכותו של האדם על שכלו, עמלו, חייו, אושרו – עליו עצמו. איין ראנד


כלכלן בריטי, סופר, מייסד ומנכ"ל מכון אדם סמית'.