בחירת העורך

‎קורא‫/‬ת‫:‬

האם באמת קיים בישראל קשר בין דפוסי הצבעה לעדת מקור...

האם באמת קיים בישראל קשר בין דפוסי הצבעה לעדת מקור?

,
"המזרחים" אינם מצביעים לימין בצורה שבטית. הם ממש לא מצביעים לימין על מנת להפלות את הערבים כמו שהפלו אותם בעבר. סטטיסטית, דפוסי הצבעה לא מושפעים מעדת המקור. השבט היחיד הוא השמאל, ואשכנזיות הנו רק אחד ממאפייניו. מאמר תגובה לשי-רן כהן.
image_printגרסא להדפסה

לפני כשבועיים, כשקראתי את המאמר של שירן כהן על החיבור בין הימין בישראל לבין “המזרחים”, לא הצלחתי שלא להתרגז. שי-רן כותבת עליי, על חבריי, על משפחתי הקרובה והרחבה. והיא כותבת שטויות. ההנחה הבסיסית שלה,  היא שקו המשבר בפוליטיקה בישראל בין ימין ושמאל אינו רק עניין של ימין ושמאל גרידא אלא גם, ואולי אפילו יותר, עניין של מאבק בין אשכנזים למזרחים. מעבר לכך, וזאת כנראה הדעה המקובלת בשמאל בישראל, אותם מזרחים ימניים כי הם רוצים “לדפוק” את הערבים כמו “שדפקו” אותם. בהגדרתה הסובייקטיבית, ימניות היא העדפה של שימוש בכוח ואפליה של המיעוטים. כך כותבת שי-רן כהן:

“נראה כי “מזרחים” אלו אימצו עמדות ציוניות-לאומיות אשר מאופיינות בדרך כלל ביחס עוין כלפי מיעוטים, כפי שחוו בעבר בעצמם. יחס זה שכלל קיפוח ותחושת תסכול כמו קנה ל”מזרחים” בעיניהם, מעין לגיטימציה לנקוט ביחס זהה כלפי מיעוטים אחרים, כפי שבא לידי ביטוי בגישת גוש הימין.”

הבעייה בטיעון השמאל

אוי, כל כך מרגיז. נתחיל מכך שעמדות ציונות-לאומיות אינן מאופיינות בכלל ביחס עוין כלפי מיעוטים. מדובר בעלילה, שאולי משרתת את טיעוני השמאל בארץ ובעולם, ואולי עוזרת לשמאלנים לשכנע את עצמם בצדקנותם, אך אינה מחזיקה מים ואינה עומדת בקנה אחד עם המציאות. גם אם קיים ימין קיצוני ולאומן, כמו שקיים שמאל קיצוני אנטי-ציוני ואנטישמי, ברור שלא מדובר ב”עמדות ציונות-לאומיות”.

הימין הליברל לאומי בישראל, שכבר בשנות ה-50 וה-60 נאבק למען סיום השלטון הצבאי על ערבי מדינת ישראל, הוא זה שהיום רוצה להמשיך לחיות עם הערבים בארץ ישראל. בו בזמן השמאל בישראל יוצא בקמפיינים, שגזענותם כמעט גלויה, בעד ההפרדה תוך נפנוף השד הדמוגרפי, המרמז באופן בוטה לחוסר יכולתה של החברה הערבית לקיים חברה מודרנית. מי שמסתכל על הערבים ורואה בהם יריב חכם, מי שמצפה מהערבים מה שהיה מצפה מעצמו, זה גוש הימין ולא השמאל הלוקה בגזענות של ציפיות נמוכות כלפי הערבים. הטיעון שהמזרחים מצביעים לימין כי רוצים להפעיל את האפליה שחוו על הערבים, מזכיר לי את הטיעון האנטישמי לפיו היהודים משחזרים לערבים מה שעשו להם הגרמנים. כמוהו, סיבה ותוצאה קיימים רק בדמיון של הטוען, וכמוהו הוא לא קשור למציאות. הוא גם מתנשא בכך שהוא מתעלם מכל שיקול רציונלי מצד המצביעים, במיוחד הלא אשכנזים, של גוש הימין.

טיעונים אלטרנטיביים

החיבור שנמשך משנות ה-70 ועד ימינו, בין הליכוד לבין הציבור המזרחי בארץ, ניתן להסברים שונים רבים. לדוגמה:

  • הציבור הזה זוכר את האפליה וההתנשאות של מפא”י ומרגיש אותה שוב בדברים של אלו האומרים שהוא ימני כי הוא רוצה להעביר את חווייתו לערבים.
  • הציבור הזה נמצא, כתוצאה מאותה אפליה, בשכבות הסוציו-אקונומיות הבינוניות והנמוכות ומכיר איך מצבו השתפר ב-30-40 שנים אחרונות בזכות הליכוד.
  • הוא מבין שהוא זה שישלם את מחירה של מדיניות שמאלנית הן כלכלית, והן בדם ילדיו.
  • הוא יותר קשור למסורת ישראל ויותר “שמרן”.

קצת מספרים

על מנת להבין יותר את הנושא, חקרתי לעומק בימים האחרונים סקרים שונים על הנושא. חקרתי במיוחד את המחקר הסטטיסטי של מכון  PEW האמריקאי. מדובר במחקר ענק עם מדגם מייצג של אלפי אנשים, אשר חקר במיוחד את היחסים בין נושאים דתיים שונים. השאלות מתאימות לתפיסות אמריקאיות אך הכמות הגדולה של השאלות והנשאלים היא ערובה לאמינות המחקר. אני רציתי לדעת האם נכון שהמזרחים ימניים והאשכנזים שמאלניים. אחת השאלות ביקשה מהנשאלים למקד את עצמם על סולם מ-1 ל-6, כש-1 שמאל ו-6 ימין. על השאלה הזאת ענו מדגם מייצג של 3823 יהודים. אותם נשאלים ענו גם על שאלות אחרות הנוגעות בעדה שלה או במגזר הדתי שלהם. כשמסתכלים על היחסים העדתיים בכל אחת מהקבוצות האידיאולוגיות, רואים מעין V. ככל שהולכים ימינה כך המספר היחסי של מזרחים וספרדיים עולה, וככל שהולכים שמאלה מספר האשכנזים עולה, אך באופן יותר תלול. דבר זה יכול לאשש את הטענה המזהה בין המשבר ימין-שמאל לבין המשבר העדתי מזרחים-אשכנזים.

נתונים מתוך: Pew Research Center

אולם, התלילות הגדולה יותר של עלייה בכמות אשכנזים בשמאל עוררה בי חשד. לכן בדקתי לא רק את כמות האשכנזים והספרדים בכל אחת מהקבוצות האידיאולוגיות, אלא גם את העניין- האם זה נכון שרוב האשכנזים נמצאים בשמאל ורוב הספרדים/מזרחים בימין? התשובה שלילית. אשכנזים ומזרחים מתחלקים בצורה יחסית דומה על הסקאלה האידיאולוגית ורובם היחסי, כשליש, נמצאים במרכז ימין. זהו כנראה אותו שליש מהקולות שהצביעו לליכוד בבחירות האחרונות.

 

נתונים מתוך: Pew Research Center

כך לדוגמה בסקר דעת קהל בנושא ביטחון לאומי (עמוד 43), המכון למחקרי ביטוח לאומי הגיע למסקנה ש”בחינת מקדמי המִתאם של כל מאפיין דמוגרפי מבהירה את ההשפעה המכרעת שיש לרמת הדתיות, לעומת ההשפעה המוגבלת יחסית של כל שאר הגורמים הדמוגרפיים.” כולל ארץ המקור. מדובר ב”פַטָה-מוֹרגָנָה”. המזרחים שאנחנו מכירים לרוב נמצאים בצד הימין של המפה הפוליטית. רוב השמאלנים שאנחנו מכירים אשכנזים. אך אין זה אומר כלל שרוב האשכנזים שמאלנים. גם רוב האשכנזים ימניים, במספרים דומים לאלו של המזרחים.

השבטיות האמתית

השמאל קטן מאוד בישראל. כל כך קטן שאין באמת מחלוקת בין שמאל לימין בישראל ואין איזון בין שני מחנות הדומים במספרם. זה נדמה כך רק מכיוון שהמיעוט הקטן הנקרא שמאל שולט עדיין בכיפה בכל מוקדי הכוח החשובים במדינת ישראל. וכך, מתוך מדגם של 3823 אנשים, רק 38 שמו את עצמם בספרה 1 של הסקאלה ו-207 בספרה 2. ביחד מדובר על 5.4%. 38 אנשים הם כבר מדגם קטן מכדי להיות מייצג. עדיין מעניין לראות שמתוכם 29 היו אשכנזים, 34 חילונים ו-0 דתיים. גם על ההגדרה הלאומית הם שונים מהאוכלוסייה הכללית. בזמן ש-51.24% מהיהודים הישראלים מגדירים את עצמם כיהודיים לפני היותם ישראלים ו-19.41% כשניהם ביחד או לא כזה ולא כזה. באותה קבוצה קטנה מאוד, רק 8 אנשים מגדירים את עצמם קודם כל כיהודים. בקבוצה השייכת לספרה 2 בסקאלה, קבוצה בת 207 אנשים, שאפשר כבר להגדיר כמדגם מייצג, המספרים דומים. 68.60% אשכנזים, 66.41% חילונים ורק 18.84% מגדירים את עצמם קודם כל כיהודים.

אני חושב שקיים שבט בישראל. הוא השבט השמאלני. מאפייניו הם החילוניות, העדפת הלאומיות האזרחית על הלאומיות היהודית, ואשכנזיות. קיימים עוד מאפיינים רבים, כמו הכנסות גבוהות או בעלי פריבילגיות יתר לפי חוק. השבט הזה קטן מאוד, כ-7-8% של האוכלוסייה בישראל, אך מחזיק בעמדות הכוח ולכן לא רק נראה גדול ממה שהוא באמת אלא מרשה לעצמו להתנשא על האחרים ולדבר על ההצבעה שבטית דווקא אצל אחרים.  אני חושב שמאמרה של שי-רן כהן היה דוגמה מופתית של כתיבה שבטית.

 


קרדיט תצלום:
Haim Zach
שתף:
 
  • ניסים סלמה

    בן תרבות צרפתית, יהודית-תוניסאית, קצת חרדית וישראלית. למד משפטים בלה-סורבון, היסטוריה של עם ישראל ויחב"ל בעברית, בוגר המכללה למדינאות ולומד בקורס מורה דרך ביד בן צבי. בעל השקפת עולם ליברלית לאומית.