בחירת העורך

‎קורא‫/‬ת‫:‬

ניתוח סטטיסטי: האם תקציב גדול יותר מוביל להצלחה גד...

ניתוח סטטיסטי: האם תקציב גדול יותר מוביל להצלחה גדולה יותר בליגה?

,
ניתוח סטטיסטי מעמיק הבוחן את השאלה האגדית
image_printגרסא להדפסה

אחד הוויכוחים החמים ביותר כרגע בכדורגל הישראלי הוא סיפור ההצלחה של מכבי תל אביב.

כבר מספר שנים שהקבוצה בבעלותו של מיטש גולדהאר, מיליארדר הנמצא במקום ה-847 ברשימת עשירי העולם. גולדהאר רכש את מכבי תל אביב ב-2009 והחל להזרים לתוכה כספים. כתוצאה מכך גדל תקציב מכבי תל אביב, אך ההצלחות איחרו להגיע. ב-2012 החליט גולדהאר לעשות מהפך, הביא מנהל מקצועי בעל שם עולמי (ג’ורדי קרויף) ונתן לו לנהל את המועדון. קרויף החליף כמעט את כל הצוות המקצועי והתחיל לעבוד עם מקצוענים בעלי שם עולמי. מהר מאוד נכרה עליה בהצלחותיה של הקבוצה והיא זכתה ב-3 אלפיות רצופות, זאת למרות שגודל התקציב (שעומד על קרוב ל-100 מיליון ₪) לא השתנה. בהתאם לתהליכים אלו, עולה השאלה האם ג’ורדי קרויף באמת מנהל מוכשר, או שמכבי תל אביב טובה רק בגלל התקציב. בטור זה אדון בשאלה האם גודל התקציב בכלל קשור להצלחה, זאת על בסיס נתונים שאספתי מה-10 השנים האחרונות בליגת העל בכדורגל.

לפני הכל נתחיל ברקע כללי: התקציב של קבוצת כדורגל הוא סכום הכסף שיש לקבוצה באותה שנה המוקצב לניהול המועדון. תקציב זה כולל תשלומי משכורת לשחקנים ולאנשי מקצוע, אחזקת אצטדיון, טיסות לחו”ל במסגרת משחקים, רכישת שחקנים ועוד. מקור התקציב הוא מ-4 מקורות הכנסה עיקריים, ביניהם:

  1. זכויות שידור – כל קבוצה מקבלת כסף על בסיס הסכם זכויות השידור שמנהלת הליגה חתמה עליו. הכנסה מסעיף זה תלויה במספר רב של גורמים. למשל, בחוזה זכויות השידור החלוקה יכולה להיות לפי מספר הפעמים שקבוצה הופיעה במשחק המרכזי המשודר בימי שני, לפי הישגי הקבוצה באותה שנה או לפי כמות הקהל שלה. הכל תלוי בחוזה שנחתם. יש מדינות (אנגליה לדוגמא) שהחלוקה שם שווה וכל הקבוצות מקבלות אותו דבר. בארץ ההסכם די שוויוני כאשר קבוצות מתוגמלות יותר לפי הישגיהם. סעיף זה הוא החשוב ביותר והוא אחראי על אחוז משמעותי מהכנסות הקבוצה (לעיתים מעל 90%, בעיקר בקבוצות קטנות).
  2. חסויות ופרסומות – הכנסה של מועדון מהפרסומות המופיעות על המדים שלו במהלך המשחק, לא מדובר בסכום משמעותי במיוחד.
  3. מנויים וכרטיסים – למעט מספר קטן של קבוצות, גם סעיף זה זניח מאוד מאחר ולהרבה מהקבוצות יש בממוצע פחות מ-3,000 צופים למשחק.
  4. בעלים – לכל קבוצה יש בעלים שיכול להזרים לקבוצה כמה כסף שירצה ללא הגבלה. גם כאן סעיף זה משמעותי רק למספר מצומצם של קבוצות.
  5. אירופה – קבוצה שמגיעה להישגים באירופה מקבל כסף מזכויות שידור באירופה. הסכום הזה יכול להיות משמעותי מאוד כאשר על העפלה לשלב הבתים בליגת האלופות (הישג שקרה 5 פעמים בעבר לקבוצות ישראליות) מרוויחים 50 מיליון ש”ח, סכום הגדול מהתקציב הכולל של 3/4 מקבוצות הליגה, וזה רק מסעיף זה. על הישגים קטנים יותר מכניסים סכומים לא מבוטלים גם כן.

 

אם כבר התחלנו, אז נדבר קצת מספרים. מה גודל תקציב קבוצת כדורגל? הגרף הבא מראה את התקציב הממוצע (במיליוני שקלים) של קבוצות ליגת העל ב-10 השנים האחרונות:

כפי שניתן לראות יש חלוקה ברורה לקבוצות עשירות בעלות תקציב של 50 מיליון ₪ ומעלה (בית”ר ירושלים, הפועל תל אביב, מכבי חיפה, מכבי תל אביב), קבוצות ביניים בעלות תקציב של 25 מיליון ₪ ומעלה (הפועל באר שבע, קריית שמונה, מכבי נתניה) וקבוצות עניות שתקציבן בין 10 ל20 מיליון ש”ח (כל השאר). כאן שווה לציין שהכנסות של קבוצות עניות הן כמעט כולן מזכויות שידור בלבד, בעוד הקבוצות העשירות מרוויחות מכל סעיפי ההכנסות שציינתי מעלה. עיקר ההבדל בין קבוצות עשירות לעניות נובע מהכנסות מבעלים ומהישגים באירופה. למכבי חיפה נחנך לפני שנתיים אצטדיון חדש המכיל 30,000 מקומות ולכן הכנסתה מכרטיסים משמעותית גם כן. בשלב הבא רציתי לבדוק האם התקציב משתנה לאורך השנים. את התשובה השלילית ניתן לראות בגרף הבא המראה את הממוצע השנתי:

הממוצע נשמר לאורך השנים עם קפיצה קטנה ולא משמעותית בין 2007-2009, בעיקר בגלל התקציב של בית”ר ירושלים בתקופת גאידמק ותקציב מוגדל של מכבי חיפה והפועל תל אביב בעקבות הישגים באירופה באותן שנים. כעת נותר לבדוק מה חשיבות התקציב בהצלחת הקבוצה. הצלחת קבוצה נמדדת כאחוז הנקודות שהיא זכתה מתוך סך הנקודות שניתן לזכות בהן. כל נקודה בגרף הבא מסמלת את התקציב ואחוז ההצלחה של קבוצה בשנה מסוימת בליגת העל ב-10 השנים האחרונות:

מהגרף ניתן מיד להתרשם שאכן יש קשר בין גודל התקציב להישג. סיכום המסקנות מהגרף:

  • יש קשר “לוגריתמי” בין תקציב להצלחה. קשר לוגריתמי משמעותו שבתקציבים הקטנים (10-20 מיליון ₪) כל שקל קריטי ומוביל מיד לעלייה משמעותית בהצלחה. עם זאת, ככל שהתקציב הולך וגדל, תרומת כל שקל נוסף להצלחה הולכת וקטנה.
  • 70 מיליון ₪ הוא גודל תקציב שלאחריו אין שום עדות שהגדלת התקציב תוביל להצלחה גדולה יותר בליגה. המשמעות היא שקבוצה בעלת תקציב של 70 מיליון ₪ צפויה להצליח בדיוק כמו קבוצה עם תקציב של 190 מיליון ₪ (תקציב השיא בארץ השייך לבית”ר ירושלים בתקופת גאידמק).

 

אם כן, המסקנה היא שבמידה ומחר אתם מתעוררים כבעלים של קבוצה ואתם רוצים להצליח, הדבר החשוב ביותר להצלחה הוא התקציב, עד כ-40-70 מיליון ₪. לאחר מכן תצטרכו לשפר את הקבוצה באמצעים אחרים כמו הבאת צוות מקצועי מוצלח יותר, ניהול אחראי יותר של המועדון, פיתוח שחקני נוער ועוד אמצעים אחרים. הגדלת התקציב לא תשפר את הצלחתכם בליגה.

מכבי חיפה בעלת תקציב של מעל 100 מיליון ₪ נמצאת כרגע במקום ה-7 בליגת העל, מכבי תל אביב בין 2009-2012 לא התקרבה לזכייה באליפות למרות תקציב דומה. עדויות אילו יחד עם העדויות שסיפקתי בטור זה, מראות לטעמי עד כמה ג’ורדי קרויף משמעותי בשושלת הנוכחית של מכבי תל אביב.

 

 

 

 


קרדיט תצלום:
Dindia, אצטדיון טדי
שתף:
 
  • יואב זאבי

    דוקטורנט למדעי המוח באוניברסיטת תל אביב, בעל תואר ראשון בפסיכולוגיה-ביולוגיה בהדגש מדעי המוח מהאוניברסיטה. כיום מורה לסטטיסטיקה ומתמטיקה, וחוקר את בעיית ההסקה הסטטיסטית במדעי החברה. כדורגלן, היסטוריון ומתופף חובב.