בחירת העורך

‎קורא‫/‬ת‫:‬

הטרור האדום: הצד האלים של הקומוניזם בסדרת הרצאות ל...

הטרור האדום: הצד האלים של הקומוניזם בסדרת הרצאות לקהל הרחב

,
ד"ר אפרים פודוקסיק מציג לראשונה בעברית סדרה בת 13 הרצאות, באורך שעה וחצי כל אחת, שיסבירו את הרקורד העקוב מדם של הקומוניזם.
image_printגרסא להדפסה

לחצו כאן עבור סדרת ההרצאות, וכאן עבור סילבוס הקורס.

לאחרונה, קומוניזם על שלל גווניו זוכה לעדנה מחודשת בארץ ובעולם. ברחבי הגלובוס, ישנם כאלה שחוגגים את מאה השנים לפרוץ ההפיכה הבולשביקית ברוסיה, ואף דורשים לכונן כלכלה תכנונית, בעוד שהעיתון הליברלי המוביל “ניו יורק טיימס” מקדיש ל”מאה האדומה” לא מעט כתבות אוהדות. גם בישראל הקטנה, בכינוס של מפלגת מרץ, שרים את שירת האינטרנציונל, בעוד שברחובות מפגינים מדי פעם תחת צבעים אדומים.

אחד ההיסטוריונים הבולטים של ימינו, ניל פרגוסון, דיבר לא מזמן על כך שהאחריות לבורות בקרב הדור הצעיר בכל הנוגע לקומוניזם והרקורד שלו מוטלת על מערכת ההשכלה הגבוהה. הוא טען, למשל, כי כמעט באף אוניברסיטה בארה”ב לא מלמדים היום על הצד האלים של הקומוניזם. הסטודנטים להיסטוריה יכולים לצאת משערי האוניברסיטאות מבלי להכיר עובדות בסיסיות על אחד הדפים האפלים ביותר בתולדות המאה ה-20. גם בארץ לא מרבים להתייחס לסיפור הזה, ותשומת הלב בקרב של היסטוריונים או של מורים בבתי ספר מופנית – מסיבות מובנות לגמרי – לפשע הנאצי נגד העם היהודי.

אולם, לכל כלל יש יוצא מן הכלל. באוניברסיטה העברית בירושלים נערך לאחרונה קורס אקדמי שהוקדש כולו לרקורד העקוב מדם של הקומוניזם. המרצה הוא ד”ר אפרים פודוקסיק מהמחלקה למדע המדינה, ושם הקורס הוא “הטרור האדום”. מעתה ניתן לצפות בקורס זה אונליין.

הקורס מספר בפירוט רב על מעללי השלטון הקומוניסטי לאורך המאה ה-20 בבריה”מ, מזרח אירופה, סין וקמבודיה. מי שיצפה בו ילמד לא מעט עובדות היסטוריות על תולדות המשטרים הקומוניסטיים, לרבות סטטיסטיקות העוסקות במוות, וזאת בשילוב קטעי ספרות יפה והגות פילוסופית. כך, הצופה ישמע פרטים על הרעב ההמוני בבריה”מ בשנות ה-30 ועל ההתעללויות הפומביות במשכילים סיניים בתקופת מהפכת התרבות. כמו כן, הוא ייחשף לטיהורים האתניים של עמים שלמים בתקופת שלטונו של סטלין, ולשיגעון הקומוניזם הטהור בקמבודיה של פול פוט בשנות ה-70 המאוחרות. לבסוף, יוכל הצופה להרהר בשאלות שמועלות לא אחת ביחס לקומוניזם, כגון: מהו הקשר בין הפרקטיקה של השלטונות הקומוניסטיים לאידיאולוגיה המרקסיסטית? מה דומה ומה שונה בין המשטר הקומוניסטי למשטר הנאצי? האם העמים במדינות הקומוניסטיות היו קורבנות המשטר או שותפים למעשיו?

מומלץ לבעלי עצבים חזקים.


ד

מרצה בכיר במחלקה למדע המדינה באוניברסיטה העברית.