בחירת העורך

‎קורא‫/‬ת‫:‬

הכנסה בסיסית אוניברסלית: חלום באספמיה סוציאליסטי (...

הכנסה בסיסית אוניברסלית: חלום באספמיה סוציאליסטי (ויקר)

,
זהו שיא הצביעות לבקש מממשלת ארה"ב, שכבר נמצאת בחוב של 22 טריליון דולר, לממן חלוקה של כסף חינם לאומה האמריקאית כולה.
image_printגרסא להדפסה

תרגום המאמר: המאמר תורגם באדיבות חברת טומדס – תרגום מקצועי לעסקים

מאת: דיוויד אנסוורת’, אתר FEE.org, 03/01/2019

שנת 2018 הייתה שנה מאוד מוצלחת עבור הרעיון של הכנסה בסיסית אוניברסלית מבחינת יחסי ציבור. מיליונרים מעמק הסיליקון, אקדמאים ופוליטיקאים שמאלנים לא מפסיקים להתלהב מהקונספט החדש והמבריק הזה, אשר נאמר לנו כי יוכל למנוע עתיד דיסטופי של דארוויניזם חברתי, שבו האנשים הממוצעים עשויים לאבד את משרות הצווארון הכחול הפשוטות שלהם, לאור האיום החמור הנשקף מהאוטומציה.

מרק צוקרברג, מנכ”ל פייסבוק ואחד משלושת האנשים העשירים ביותר בעולם, הוא מעריץ נלהב של הכנסה בסיסית אוניברסלית. הוא התגלה כתומך ציבורי ומפורסם של רעיון זה [1]. במהלך נאום בטקס קבלת התארים באוניברסיטת הרווארד בשנה שעברה, הקונספט הגחמני הזה זכה למקום של כבוד: “עלינו לבחון רעיונות כמו הכנסה בסיסית אוניברסאלית, על מנת לוודא שלכולם יהיה את המרחב הבטוח לבחון רעיונות חדשים”.

נראה כי צוקרברג מפספס משהו ברמה הבסיסית ביותר של הטבע האנושי. אולי זה אופנתי כרגע לקדם פילוסופיה של שוויון זכויות, אך המציאות היא שבני אדם אינם שווים מבחינת היכולות שלהם, או בכל היבט אחר. במערכת החוקתית האמריקאית, בני אדם נהנים מהגנה שווה תחת הזכויות החוקתיות שלהם, אך אין זה אומר שעלינו לצפות לשוויון בתוצאות. זה משהו שהפסבדו-סוציאליסטים של עמק הסיליקון לעולם לא יבינו.

רעיון גחמני

יהיה זה נחמד להאמין שתוכנית של הכנסה בסיסית אוניברסלית תאפשר לבני אדם לממש את הפוטנציאל שלהם באופן מלא. אנשים צעירים עם מיעוט הזדמנויות ייהנו מחופש כלכלי להפוך לגורמים מובילים בתעשייה, לחלוצים טכנולוגיים ולממציאים, אולי תוך שהם לומדים לכתוב קוד בזמנם החופשי, מפתחים תוכנות ומייסדים את פלטפורמת המדיה החברתית הגדולה הבאה שתתחרה בפייסבוק.

לקרוא לרעיון זה גחמני זה לשון המעטה. ישנם בני אדם בעלי מוטיבציה גבוהה מאוד. ישנם בני אדם שהם עצלנים ולא פרודוקטיביים במידה שלא תאומן. ישנם בני אדם עם IQ של 130, וישנם בני אדם עם IQ של 70. איזה מסר יעבור לאנשים אם הם יקבלו, ללא כל מחויבות מצדם, צ’ק חודשי של 1,000 דולר… או 2,000 דולר, או 5,000 דולר? האם זה יוליד תור זהב חדש של המצאות, של פלאים טכנולוגיים, שיאפשר להמוני האנשים המקופחים לממש את הפוטנציאל שלהם במלואו?

מעולם לא ניסו תכנית מסוג זה בהיקף גדול, כך שאין לנו תוצאות אמפיריות שניתן לבחון, רק תוצאות של ניסויים בסדר גודל קטן. אך הבנה בסיסית של טבע האדם, יחד עם היגיון בריא, מעידים על כך שהכנסה בסיסית אוניברסלית אינה איזו פנקיאה (“תרופה לכל המחלות”) מוזהבת כפי שכמה מיליונרים עם עיניים נוצצות מעמק הסיליקון טוענים.

מדוע עלינו לתגמל בני אדם על כך שהם אינם עושים דבר? מרק צוקרברג הוא דוגמא לגאון הטכנולוגי הנדיר אשר יבלה את זמנו החופשי בכתיבת קוד ופיתוח פלטפורמת המדיה החברתית שלו. מה לגבי בני אדם טיפוסיים? אם הם יקבלו צ’ק בדואר כל חודש עבור כך שהם לא עושים כלום, כמה מהם באמת “ישוחררו” לעבוד במה שהם באמת אוהבים, וכמה ישאבו מכך עידוד להמשיך לא לעשות כלום?

הנתונים לא מתכנסים

נשים לרגע בצד את הטבע האנושי, ובואו נתבונן על הכלכלה שמאחורי התכניות להכנסה בסיסית אוניברסלית. למרבה ההפתעה, התוכניות הללו יקרות להחריד ליישום [2]. רק חלוקה של 1,000 דולר בחודש לציבור האמריקאי תעלה 3.8 טריליון דולר בשנה. לפי מחקר שבוצע לאחרונה על ידי עמיתי ברידג’ווטר. וואו. – זה חשבון שאפילו צוקרברג לא יכול לממן.

ממשלות לאומיות ומקומיות ברחבי העולם מקצצות [3] בהמוניהן את המימון של תכניות להכנסה בסיסית אוניברסלית. אלו תכניות יקרות הממיטות הרס וחורבן על תקציביהם של ממשלים מקומיים. באופן לא מפתיע, משלמי המיסים (ואפשר להניח שגם משלמי המיסים שהינם שמאלנים בנטייתם) לא יראו בחיוב מימון של תכניות פיילוט מסוג זה, במיוחד אם הם לא אלה שנהנים מהנדיבות המדינתית הזו. תכניות מסוג זה בקנדה ובפינלנד נסגרו תחת לחץ פוליטי ותקציבי, מה שמוביל אותנו לנקודה הבאה:

צוקרברג יכול לקדם את הרעיון של הכנסה בסיסית אוניברסלית ככל שיחפוץ, אך אם הוא וחבריו מעמק הסיליקון לא מוכנים לממן אישית את התוכניות הללו, הן יישארו בגדר חלום באספמיה.

אפילו עם הציבור האמריקאי הנבער, שהינו נלהב מאוד להשיג משהו תמורת כלום דרך מחזה התעתועים שהוא הסוציאליזם הממשלתי, אני מאמין שהאמריקאים הם אינטליגנטים מספיק כדי להבחין בכך שהכנסה בסיסית היא פארסה. אין לי בעיה עם כך שמרק צוקרברג או תורמים עשירים אחרים יממנו תכניות מסוג זה ויראו לנו את הנתונים שלהם – שיציגו את ההצלחה הגדולה כך שכל העולם יוכל לראות. אבל זהו שיא הצביעות לבקש מממשלת ארה”ב, שכבר נמצאת בחוב של 22 טריליון דולר, לממן חלוקה של כסף חינם לאומה האמריקאית כולה.

[1] https://money.cnn.com/2017/05/26/news/economy/mark-zuckerberg-universal-basic-income/index.html
[2] https://nypost.com/2018/07/12/universal-basic-income-would-cost-taxpayers-3-8t-per-year-study/
[3] https://www.technologyreview.com/s/612640/universal-basic-income-had-a-rough-2018/