בחירת העורך

‎קורא‫/‬ת‫:‬

המהלך הבא של איראן: הכלים נעים על לוח השחמט האזורי...

המהלך הבא של איראן: הכלים נעים על לוח השחמט האזורי

,
בשקט בשקט, מחזקת איראן את מעמדה האזורי בחסות השינויים הטקטוניים הפוקדים את המזרח התיכון בשנתיים האחרונות, ומכינה את הקרקע לקראת עימות עתידי עם ישראל. מבלי ששמנו לב, נהייתה איראן שכנתה המידית של ישראל לכל דבר ועניין.
image_printגרסא להדפסה

מתחילתו של “האביב הערבי” ופרוץ מלחמת האזרחים בסוריה בשנת 2011, הנהיגה ישראל מדיניות שקולה של אי-התערבות והצליחה עד כה להימנע מהישאבות מיותרת אל אש התופת. לאויביה מצפון ידעה לסמן קווים אדומים ברורים וגם לעמוד עליהם בתוקף כשנחצו – בכל פעם שזלגה האש אל תחומי רמת הגולן הישראלית או ששלחה איראן נשק שובר-שוויון אל חיזבאללה בלבנון. עם כניסת צבא רוסיה אל המשחק האזורי לפני כשנתיים, השכיל ראש הממשלה נתניהו לחתור לתיאום צמוד עם הקרמלין וגם צה”ל הסתגל במהרה ולמד לפעול תחת האילוצים החדשים.

אולם נדמה שהפריווילגיה ממנה נהנתה ישראל בשש השנים האחרונות – לעמוד בשולי המגרש ולהתבונן בזהירות ללא התערבות אקטיבית במתרחש סביבה – תישלל ממנה מהר משציפינו. בעיראק ובסוריה משורטטים בחודשים האחרונים גבולות חדשים העשויים לשנות את המזרח התיכון לבלי היכר ואת יחסי הכוחות בין ישראל וציר איראן-אסד-חיזבאללה שלא לטובתנו.  

לכאורה, נסיגתו המתמדת של ארגון דעא”ש בכל החזיתות תחת מכבש הלחצים של הקואליציה הבינלאומית שהתאגדה כנגדו, היא בשורה מבורכת לעולם כולו. בימים אלו ממש מכתרים כוחות המורדים בצפון סוריה את בירת “המדינה האסלאמית” א-רקה, בזמן שמיליציות כורדיות, בשיתוף פעולה עם צבא עיראק ובסיוע חיל האוויר האמריקני, דוחקים את שרידי הארגון מערבה. סופו של דעא”ש ככוח משמעותי באזורנו קרב ובא.

אלא שלצדם של כל אלה פועלים במרץ גם כוחות חיזבאללה וגדודי “משמרות המהפכה” האיראניות, ובעטיה של נסיגת דעא”ש נופלים בזה אחר זה חבלי ארץ שלמים בעיראק ובסוריה לשליטתה הישירה של הרפובליקה האסלאמית של איראן. כפי שהזהיר נתניהו כבר בספטמבר 2014 בנאומו לעצרת הכללית של האו”ם: שיתופה של איראן במאבק נגד דעא”ש עלול להתברר “כניצחון בקרב והפסד במערכה”.

אם בעבר הלא רחוק נאלצה איראן לשלוח נשק המיועד לחיזבאללה לנמל התעופה הבינלאומי בדמשק במסווה של טיסות אזרחיות, ואז להבריחו לגבול הלבנוני, כיום היא מבססת לה בהדרגה רצף טריטוריאלי דרך צפון עיראק והמדבר הסורי המאפשר לה לשנע כוחות וציוד כרצונה עד לחופי הים התיכון. הגלובוסים וספרי הגאוגרפיה אמנם טרם התעדכנו, אך בפועל נהייתה איראן שכנתה הישירה של ישראל לכל דבר ועניין.

כבר היום עולים דיווחים על התקדמות כוחות משמרות המהפכה ומיליציות שיעיות מעיראק אל עבר מחוז דרעא בדרום סוריה, עשרות קילומטרים בודדים ממשולש הגבולות סוריה-ירדן-ישראל. קצינים איראניים כבר שוטטו בתחומי רמת הגולן הסורית, וצה”ל מצדו כבר מתכונן לאפשרות שבעקבותיהם יגיעו בהמשך גם כוחות סדירים.

במקביל, כפי שחשף ראש אמ”ן, האלוף הרצי הלוי, בכנס הרצליה בשבוע שעבר, חותרת איראן להקמת מפעלי נשק בלבנון שיתספקו את חיזבאללה ישירות וייתרו את הסיכון שבשילוח שיירות תספוקת החשופות לחיל האוויר הישראלי. באם יצליח, המהלך יקנה לחיזבאללה אורך נשימה משמעותי בסבב הלחימה הבא עם ישראל, ויכולת לשפר משמעותית את דיוק מערך הטילים שלו באופן עצמאי.

על רקע זה, יש לראות בעמדות התצפית שהקים לאחרונה חיזבאללה לאורך הגבול עם ישראל במסווה של פעילות ארגוני איכות סביבה – הפרה ישירה של החלטה 1701 של מועצת הביטחון שחתמה את מלחמת לבנון השנייה – כעדות לביטחון העצמי הגואה של נסראללה. ממילא אחיזת חיזבאללה בלבנון מתהדקת משנה לשנה, ועל אף שמעורבותו במלחמת האזרחים בסוריה גבתה מהארגון מחיר דמים כבד, בד בבד גם הקנתה לשורותיו ניסיון מבצעי שלא יסולא בפז. כיום לוחמי חיזבאללה ומפקדיה למודי קרבות יותר מכל גורם צה”לי שיפגשו במלחמת לבנון השלישית – יתרון איכותי של ממש.

כוחות דעא”ש הנסוגים והנוכחות האמריקאית המתדלדלת באזורנו, מותירים אחריהם חלל שלטוני שימלאו במהרה אויבינו המרים ביותר. איראן ושלוחותיה מזיזים עתה את כליהם על לוח השחמט המזרח תיכוני ומהדקים את החבל סביב צווארה של מדינת ישראל. ישראל, מצידה, לא תוכל עוד לעמוד מנגד ולחכות בזהירות שהאבק יתפזר והמציאות תתבהר. המציאות הזו מתעצבת לנגד עינינו, ומתגבשת לכדי תרחיש בלהות שיהיה קשה מאוד לגולל לאחור מרגע שהברזל יתקרר.

הנבואה, כידוע, ניתנה לשוטים. ועם זאת, אין צורך למתוח את גבולות הדמיון כדי לשער כי בשנה הקרובה צפויה ישראל לקחת חלק פעיל בהרבה במגרש המשחקים האזורי, ולהזיז אף היא את כליה על לוח השחמט.


אורי אברהם

אורי הוא סטודנט לתואר ראשון בפיסיקה-כלכלה באוניברסיטה העברית בירושלים, עובד ככתב בעיתון Jerusalem Post, במסגרתו מסקר את עולם ההייטק הירושלמי. בזמנו החופשי משתעשע בכתיבה גם בעברית, ומעלה על הכתב את הגיגיו.