בחירת העורך

‎קורא‫/‬ת‫:‬

הכרעת בית המשפט בתיקי ראש הממשלה: היום שאחרי...

הכרעת בית המשפט בתיקי ראש הממשלה: היום שאחרי

,
חקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו עשויות להוביל לכתב אישום שיסתיים בהרשעה. במידה שיוכרח להתפטר בעקבות פסיקת בית המשפט, עשויות להיות לכך השלכות מסוכנות.
image_printגרסא להדפסה

מאת: אלי בנימין ישראל ונועם אורן

כידוע לכולנו, בימים אלו נחקר ראש הממשלה בנימין נתניהו על ידי משטרת ישראל בחשד לעבירות שונות; בשבועות האחרונים אף מתקיימות הפגנות המוניות בתל אביב ובירושלים, אשר נועדו, להתקומם כנגד השחיתות הפושה בקרב ההנהגה שלנו. במאמר זה אין בכוונתנו לעסוק בחשדות הפליליים כנגד ראש הממשלה, אלא בהשלכות הפוטנציאליות של הדחת ראש ממשלה באמצעות מערכת המשפט. ראשי ממשלה בעבר נחשדו בפלילים, ואף הורשעו לעיתים בגין אותם חשדות, אך תמיד התפטרו לפני הכרעת הדין. עם זאת, במקרה של ראש הממשלה נתניהו נראה, על פי הצהרותיו, כי אין בכוונתו להתפטר, אלא אם יורשע ויוכרח לעזוב את תפקידו. במידה שכך יהיה, הדבר ודאי יעורר הדים, ומוטל עלינו לתת את הדעת להשלכות הפוליטיות והחברתיות שיגיעו בעקבות זאת.

נקדים ונאמר כי איננו טוענים שבעקבות השלכות אלו אל לה למערכת המשפט להרשיע את ראש הממשלה – במידה שיימצא אשם – אלא שעליה להתחשב בשיקולים אלה ולנסות למזער את הנזקים. על כן, בחינת ההשלכות עשויה לעזור לה ולנו להימנע מהסכנות הטמונות, אם וכאשר תכריע שראש הממשלה אכן ביצע את העברות בגינן הוא חשוד.

פגיעה קשה באמון הציבור ביחס למערכות אכיפת החוק

התוצאה הברורה ביותר להפלת ראש הממשלה באמצעות מערכת המשפט תהיה פגיעה קשה באמון הציבור במשטרה ובבית המשפט. כבר עתה אנו רואים שהאמון של מצביעי ימין רבים נפגע. כל הטענות, אותן ראש הממשלה עצמו ואנשי ציבור מהימין מקדמים – לפיהן המשטרה מנהלת מסע ציד כנגד ראש הממשלה – מניחות שהמשטרה חדלה מלהיות גוף ממלכתי-אובייקטיבי, והפכה לגוף פוליטי שמשרת אינטרסים של גורמים שונים. במילים אחרות, נראה כי גורמים בימין מעדיפים להטיח ביקורת במשטרה, במקום לבקר את ראש הממשלה על פעולותיו, ומכאן שאפקט הרשעתו של ראש הממשלה והפלת הקואליציה יהיו חמורים בהרבה. במידה שראש הממשלה אכן יורשע ויוכרח להתפטר מתפקידו, יעמיק משבר האמון בין הציבור ובין המשטרה ומערכת המשפט – בעיני ציבור רחב למדי, המשטרה מאבדת את הלגיטימציה שלה, לפחות באופן בו היא מתנהלת כיום.

כל עוד לא הוגש כתב אישום נגד ראש הממשלה, הגוף הפעיל בעניינו הוא המשטרה; לכן, נכון לעכשיו הביקורת הציבורית על כך שמתנהל מסע ציד נגד נתניהו מופנית רק אליו, אך כאשר בית המשפט יחל לדון בהאשמות, גם הוא יחווה משבר אמון מצד הציבור – קל וחומר אם יוחלט להרשיע את נתניהו.

חוסר אמון זה במערכות אכיפת החוק יתבטא לא רק בביקורת מצד הציבור, אלא סביר מאוד להניח כי גם בבחירות, שתתקיימנה לאחר מכן; אלו שייבחרו לייצגנו בכנסת עשויים להוביל מהלכים להחלשת כוחם של המשטרה ושל בית המשפט.

חיזוק הגורמים התומכים בהשתלטות לא-דמוקרטית על המדינה

לא ניתן להכחיש כי ההפגנות כנגד מה שמכונה “השחיתות השלטונית”, נועדו לפגוע בשלטון נתניהו בלבד. באופן דומה, רבים מן העיתונאים, אשר מסקרים בהתלהבות את חקירות ראש הממשלה, מדיפים ריח רע של שמחה לאיד – בעיניהם, נמצאה הדרך לפגוע בשלטונו של נתניהו, לכאורה. גורמים אלה מצטרפים למגמה כללית בשמאל הישראלי – השאיפה ‘להחליף את הציבור’; או שאולי נכון יותר לומר כי מטרתם היא להחליף את שיטת בחירת המנהיגים, כך שאם ייבחר ברוב קולות מנהיג מהמחנה הפוליטי הלא-רצוי, ניתן יהיה לסכל מינוי זה, או לכל הפחות לפגוע ביכולת ההנהגה שלו. על כן, במידה שראש הממשלה אכן יודח בעקבות פסק דין משפטי, הדבר בהחלט עלול לספק רוח גבית לאותם הגורמים, הסוברים כי הדרך להחלפת השלטון אינה עוברת דרך הקלפי, אלא בדרכים אחרות עליהן ל-‘המון’ אין השפעה. אגב, חשוב לציין כי רוח גבית זו אינה בלעדית רק לצד אחד של המפה הפוליטית – סביר להניח כי בעקבות כך, גם גורמים מהימין ינסו לבסס את מעמדם בקרב גופים שעשויים לעזור להם לשלוט באופן לא-דמוקרטי. לכל אלו מצטרפת הטענה, עליה עמדנו בסעיף הקודם, לפיה הן המשטרה והן מערכת המשפט תיתפסנה כגופים פוליטיים לכל דבר ועניין – מה שיגרור מאבק עיקש בין המחנות, אף יותר מזה שמתנהל כבר עכשיו, כחלק מניסיון להשתלט על גופים אלו.

חטא ההיבריס של בית המשפט

ההסתכלות על מערכות אכיפת החוק כעל גופים פוליטיים אינה מוסדית בלבד, אלא גם פרסונאלית – גם אלו העומדים בראש הגופים ייתפסו בעיני הציבור כמקדמי אג’נדה פוליטית בעצמם באופן מוצהר. כבר היום קיים דיון רחב על אודות מקרים בהם שופטים רואים לנכון להכריע בפסקי דין על פי השקפותיהם האישיות בשאלת מהו הדבר הראוי, ולא על פי קריטריונים משפטיים גרידא. הכרעות מן הסוג הזה פסולות, מפני שהן חורגות מתפקידם של השופטים; אך השופטים, מצידם, מכריעים בהתאם להשקפותיהם משום שיש להם את הכוח לעשות כן. גם בכנסת כבר שמו לב לכך שלעיתים בית המשפט חזק יותר מן הרשות המחוקקת, מה שמוביל למצב אבסורדי בו חברי כנסת רבים מגישים עתירות לבג”ץ במקום לקדם את האינטרסים שלהם בחקיקה.

בהינתן שבית המשפט הפך לגורם כה חזק בספרה הפוליטית-ציבורית, עד כדי כך שהוא מסוגל להדיח ראש ממשלה ולשנות את פני השלטון, הדבר יחשוף את השופטים לכוח שלא הכירו קודם, והם עשויים להאיץ את מעורבותם הפוליטית דרך בית המשפט. בית המשפט, אשר חש שבכוחו לנטרל שלטון, עשוי להפוך לעריץ, ובכך עלול הוא עצמו להיות המועמד הראשי לרודנות בעידן שלאחר כישלון הדמוקרטיה.

היום שאחרי מחר

במאמר זה הצגנו כמה תרחישים שלדעתנו, סביר שיתממשו אם ראש הממשלה יימצא אשם ויודח מתפקידו. אולם כפי שכתבנו, אין זה אומר כלל שיש להימנע מהרשעת ראש הממשלה או מהדחתו בעקבות ההרשעה. עם זאת, סבירותם של תרחישים אלו דורשת היערכות מוקדמת, על מנת למזער את הנזקים הטמונים בהם. מובן שישנן דרכים רבות לצמצום הנזקים עליהם הצבענו, אך אי-הרשעתו של ראש ממשלה מושחת אינה אחת מהן. רק לשם ההמחשה, בכדי למנוע את התרחיש בו ישרור חוסר אמון של ציבור רחב במערכת אכיפת החוק, ניתן לנסות ולשכנע את הציבור בכך שמערכת המשפט אינה גוף פוליטי, על ידי חשיפת מהלכי החקירה וההכרעה. על כן, במידה שאנו צודקים בהערכת הסבירות להתממשותם של התרחישים עליהם הצבענו, אנו טוענים כי על הגורמים הרלוונטיים לפעול בנחישות וביעילות על מנת למזער את הנזקים שאלו עלולים להסב.


קרדיט תצלום:
Amos Ben Gershom
שתף: