הפרס של פורטמן: אויבת העם החדשה

בסוף השבוע האחרון הודיעה נטלי פורטמן כי היא מסרבת להגיע לישראל כדי לקבל את פרס “בראשית”. תחילה ניתן הרושם כי השחקנית לא חשה בנוח עם הופעה פומבית במדינת ישראל, אלא שאז הגדילה לעשות והבהירה כי סירובה להתייצב בטקס נובע מאי נוחותה להצטייר כמי שתומכת בראש הממשלה, בנימין נתניהו, הנואם בטקס קבלת הפרס.

בתגובה להבהרתה של השחקנית כי היא מתנגדת לחרם ואוהבת את מדינת ישראל, אך לא את ראש ממשלתה, הוציאה מפלגת הליכוד הודעה רשמית המאשימה אותה בצביעות. מירי רגב מיהרה להגיב כי פורטמן נפלה כפרי בשל לידי תעמולת ה-BDS, ואורן חזן הציע לשלול את אזרחותה הישראלית בטענה שהחרמת ראש הממשלה היא החרמת המדינה, וכי פורטמן לא מכבדת את בחירתו של העם. כאילו אין בכך די, האשים אותה יובל שטייניץ כי מעשיה גובלים באנטישמיות וכי עליה להתנצל בפני עם ישראל, לא פחות.

מצלצל מוכר?

זוהי ממש אינה הפעם הראשונה שבה מוציאים נבחרי הציבור של מפלגת הליכוד את דיבתם כנגד אזרחים שאינם פוליטיקאים, ובפרט כנגד אנשי תרבות ורוח. בחזית עומדת כמובן השרה מירי רגב: עם קורבנותיה ניתן למנות את השחקניות ענת וקסמן ואת גילה אלמגור, שלהן הקדישה הודעות תקשורת מיוחדות ובהן האשימה אותן בזלזול ובהתנשאות. היא מצאה גם פנאי לקרוא לשחקן ליאור אשכנזי שלא להיות “גרבוז של המזרחים”, ותשומת לב מיוחדת קיבל מהשרה אפרים שמיר, שנגד הסטטוס שלו דאגה להוציא תגובה נמהרת משום שהריח מגזענות. הסטטוס ככל הנראה לא היה מקבל תשומת לב כלשהי אילולא עשתה כן.

עד כה השיטה עבדה פלאים: נבחרי הציבור של הליכוד ציירו עצמם כדובריו האותנטיים של העם אל מול אליטה תרבותית שלועגת לו ומזלזלת בו – לעיתים במידה מסוימת של אותנטיות וצדק, ולרוב במפגן של צביעות, של טורף המריח ריח של דם טרי ושל סימון אויבים. במערך הכוחות הזה היה ברור כי הפוליטיקאים של הליכוד ניצלו את כוחם הפוליטי כדי להשתלח באזרחים בעלי פרופיל ציבורי גבוה, להוציא דברים מהקשרם ובכך לגזור קופון פוליטי מהיר.

כל זאת עד שבסוף השבוע שעבר נכנסה לתמונה נטלי פורטמן. פורטמן היא שחקנית הוליוודית מוערכת. היא איננה זקוקה לאהדת הקהל בישראל, וודאי לא לאהדתה של המערכת הפוליטית. בכל זאת, הוציאו נגדה הפוליטיקאים של הליכוד הודעות תקשורתיות כאילו מסוגלים הם להלך עליה אימים, משל היו בימאי הסרטים בהוליווד עוקבים אדוקים אחר הסטטוסים של מירי רגב ושל אורן חזן, וכעת הם שוקלים מחדש את התפקיד הבא שלה. הפוליטיקאים של הליכוד אמורים לדעת היטב שאין להם כל השפעה על פורטמן ועל החלטתה. מן ההכרח הוא, אם כן, שהם פונים לבסיס הבוחרים שלהם ומנסים לפרוט על רגשותיהם. מביך מאוד, אך אמיתי לחלוטין. ממש כמו כל המקרים הקודמים של ההשתלחות באומנים.

האם גם לספין הזה יש קונים?

למרות אי הרלוונטיות של הפוליטיקאים אל מול כוכבת בינלאומית, בחרה התקשורת בישראל להעניק זמן מסך לכל מי שיצא נגדה. זמן שממנו נהנה, למשל, אורן חזן – חבר כנסת שמוכן לחשוף את חריץ ישבנו בתכנית “שי בשידור” עבור חמש דקות של תהילה – רק משום ש”איים” על זוכת אוסקר. זה יכול היה להיות עצוב אם זה לא היה כל כך משעשע ופתטי.

על כן זכינו למעין צילום רנטגן של מנגנון המזין את עצמו, אך אין מאחוריו דבר וחצי דבר מלבד ניסיון נואש ללבות יצרים ולזכות באהדה מיידית. לדעתי, גם אנשי התרבות בארץ והקהל האוהד אותם אינם צריכים להתרגש כאשר מירי רגב או חברי כנסת של הליכוד מציגים תמונה חד מימדית שבה העם כולו הוא שמתייצב נגד אותם אנשי תרבות. תמונה שכזו רחוקה מלייצג את האמת: האם ליאור אשכנזי, ענת וקסמן או גילה אלמגור נפגעו כתוצאה מהגינויים האוטומטיים של כמה פוליטיקאים נלוזים? האם יש אשת תרבות או איש רוח אחד שנפגעו משמעותית כתוצאה מההתנהלות התקשורתית של מפלגת הליכוד?

התשובה היא, כמובן, לא: יד המקרה היא שיש חפיפה גדולה בין צריכה של תרבות לבין סלידה עצומה מעליבותו של קמפיין ההכפשות, ההוצאה מההקשר וסימון אויבי העם שמפיקה כאן מפלגת השלטון זה מכבר. העלבת ציבור כלשהו בישראל איננה דבר רצוי, כמובן, אך אנשי התרבות יכולים להמשיך ולדבר בחופשיות בשם הערכים שבהם הם או קהל צרכני התרבות מאמינים.

באשר לפורטמן, היותה שחקנית ממוֹצָא ישראלי היא עובדה ידועה לישראלים רבים, אך ממש לא לצופי סרטיה ולמעריציה ברחבי העולם. העובדה כי היא מחזיקה באזרחות ישראלית היא נכס ליחסי הציבור של מדינת ישראל. בעולם שפוי סירובה לקבל את הפרס היה עובר ללא תגובה כלל מצד המערכת הפוליטית או לכל היותר עם תגובה המדגישה כי פורטמן רשאית, ככל אזרחית אחרת, לעשות ככל העולה על רוחה, ובפרט לסרב לקבל פרס: מן הסתם זהו לא עניינו של אף פוליטיקאי לבקר אותה על מעשיה ולו משום שהיא איננה פוליטיקאית, אלא אזרחית. התגובה יכלה גם להוסיף כי אזרחי מדינת ישראל גאים בפורטמן ובפועלה, גם אם יש מחלוקות פוליטיות, וכי היא תמיד מוזמנת לבקר במולדתה.