בחירת העורך

‎קורא‫/‬ת‫:‬

הצטרפו לעצומה: חוג נפרד לנשים במרכז הספורט של אונ&...

הצטרפו לעצומה: חוג נפרד לנשים במרכז הספורט של אונ’ תל אביב

,
הסטודנטיות שהתחילו את היוזמה משיבות לתגובות הרבות שקיבלו, ומבקשות מכן לחתום ולהצטרף ליוזמה שלהן.
image_printגרסא להדפסה

אתר “זווית אחרת” שמח לתת במה הן ליוזמות ההצעה והן למתנגדים לה. נשמח להעלות לאתר גם את תגובתכם המנומקת, שלחו לנו.

המאמר מאת:

  • יערה, סטודנטית להנדסת חשמל, אוניברסיטת תל אביב
  • עמית מליאנקר, סטודנטית לתואר שני במשפטים, אוניברסיטת תל אביב

 

שבוע שעבר העלינו יוזמה שהציתה אש מכל החזיתות. הצענו בפייסבוק לסטודנטיות מאוניברסיטת תל אביב להתאחד ולבקש בצורה מאורגנת ממרכז הספורט באוניברסיטה חוג נפרד לנשים. ההצעה הועלתה ממספר סיבות. ראשית, עקב הצורך העז של חלק מן הנשים לפרטיות בעת האימון. שנית, מכיוון שהאמונה של רבות מאתנו לא מאפשרת את האימון המשותף. אנו, קבוצה של סטודנטיות יהודיות וערביות מסורתיות, מזמינות אתכן להצטרף ליוזמה שלנו ולמלא את שמכן בקישור הבא. אם נגיע למספר גדול מספיק, נאמר לנו שהסיכוי לפתוח חוג לנשים בלבד הוא גבוה מאד.

קודם כל, אנו רוצות להגיב על ההודעות הרבות שקיבלנו. כשביקשנו לספק מרחב אימון נוח לבנות שומרות מסורת, נתקלנו בשטף התקפות שונות. המגיבים הצביעו על היותו של המרכז חילוני, שאין זו זכותנו לשנות את אופיו, הוסיפו ניחוחות של איראן, שלחו אותנו לבני ברק, ודרשו שעות נפרדות לגברים, ערבים, סטרייטים וכו’. התגובות הביעו הירתעות מכל כפיה דתית ואת הצורך של חופש מדת באוניברסיטה.

צעד לחברה טובה יותר

בתור חברה פלורליסטית מודרנית שאמורה לתת שיווין הזדמנויות לכל אחד ואחת, ללא הבדל דת גזע ומין, אין זה מוצדק לא לאפשר ביטוי גם למגזר הדתי. אומנם בתל אביב הציבור המאמין מהווה פלח קטן מהאוכלוסייה, אך בהתאם לכך איננו מבקשות חצי מלוח הזמנים, או להשתלט על מרכז הספורט כפי שטענו חלק מן המגיבים, אלא פתיחת חוג שמתנהל במקביל ללוח הזמנים. פתיחת חוג לנשים לא תבוא על חשבון הזמן של אף מתאמן, פשוט מדובר בחוג נפרד שמתנהל במקביל לחוגים הרגילים, כך שאיש לא ייפגע מהמהלך. כלומר, לאותם מתעמלים שחוששים שיילקח להם זמן אימון יקר אין מה לדאוג. מלבד זאת, היה ראוי שיזכרו כי דווקא קבלה והתחשבות באחר, ולא פסילה מוחלטת והתקבעות במסגרת, היא מה שמאפיינת את עמנו. אם כל אחד יתחשב יותר באחר, תהיה לנו חברה טובה ומאוחדת יותר.

חשוב להוסיף שהחוג הנפרד לא מהווה איום על האופי החילוני של מרכז הספורט. להפך, הוא מראה שהמרכז פתוח לדעות שונות, מגוון ורב תחומי ואף גילוי הסובלנות והפתיחות יכול לעורר הערכה רבה בקרב הציבור הכללי. מעבר לכך, כבר כל המסעדות באוניברסיטה כשרות, מה שמראה שאפשר להתחשב בציבור המאמין ללא בעיה. אז למה לא במכוני הכושר? היינו רוצות הפרדה מלאה בשעות מסוימות כל שבוע, כפי שמקובל באוניברסיטאות המובילות בארץ, כמו בן גוריון והטכניון. למה שתל-אביב תישאר מאחור? אך על כל צד להתחשב באחר, וגם עלינו להתחשב באותם מתעמלים שלא מעוניינים בכך. אנו שואפות לשמור על העקרונות שלנו וליצור מרחב אימון נפרד ואינטימי שיתן מענה לכל הצדדים, אך בו בעת לדאוג שאיש לא יפסיד מהמהלך. ההצעה הפרקטית ביותר היא פתיחת חוג נפרד במקביל לשעות הפעילות. חשוב לזכור, שההיצע יגדל בהתאם לביקוש. זהו צעד ראשון בדרך להגשמת חלום של בנות רבות להתאמן בצורה אינטימית במרחב ציבורי כמו מרכז הספורט.

לא רק לשומרות מסורת

כמובן, קהל הנשים שייהנו מחוג נפרד אינו דתי גרידא. נשים רבות מעדיפות להתאמן בנוחות, פתיחות, שלוות נפש ולהתמקד רק באימון. לא לכולן יש את הכוחות הנפשיים להתמודד ו”לשים פס” על מה שחושבים. רצינו ליצור מרחב נשי ומכיל, שיאפשר חוויה נפשית מרגיעה, ופיזית – מאמצת. סביבה גברית טומנת בחובה עבורנו חששות רבים: מה יחשבו עלי, איך יסתכלו עלי? האם הבטן שלי יוצאת או לא? איזו הערה יעירו לי הפעם, וכמה זמן ייקח לי להוציא אותה מהראש? על איזה מתקן אאלץ לוותר כי הוא דורש צורת עמידה שאין סיכוי שלא תהיה מביכה? לא כולן יכולות לקפוץ סתם כך למכון, ולא כי איננו רוצות, אלא כי איננו יכולות. ההרגשה הלא נעימה והמבוכה הטבעית ממבטים, הופכות את העניין ללא משתלם, לכן עד היום נאלצנו לוותר. הועלו תגובות שדחקו בנו לחפש סטודיו נפרד במקום אחר, אך עבור רוב הסטודנטיות, האופציה של הרשמה לרשת מכוני כושר לנשים בלבד היא לא ריאלית. המחיר במכונים אלו אינו מסובסד ורובנו לא יכולות להרשות זאת לעצמנו. האופציות האחרות יקרות מדי לתקציבנו, בין אם מדובר באזור רמת אביב היוקרתי ובין אם מדובר באזור מרוחק יותר שמצריך החזקת רכב.

גוף בריא – נפש בריאה

לסיכום, סטודנטית יקרה, בואי לחטב את עצמך! בין שיעור למבחן, בין מטלה לעבודה, בין ריצות היום והעבודה, אנו הבנות שוכחות להקדיש זמן לגוף שלנו. כל אחת מפנטזת על גוף חטוב, מושך ובריא, וכן כושר וספורט מקנה לנשים שיווי משקל, ביטחון עצמי ויציבות פיזית ונפשית. נשים שמתאמנות ושומרות על כושר לאורך זמן תרגשנה שינוי בהרגשה הכללית כמו גם במראה החיצוני. המטרה היא משותפת לכולנו, אך כדי להשיג אותה עלינו לפעול ביחד. לכן, יש לנו הצעה שתעניין אתכן: אנו קבוצת סטודנטיות שמבקשות להרגיש בנוח בחדר כושר, להרגיש חופשיות ונינוחות. אנחנו מבקשות לעסוק בפעילות ספורטיבית סדירה, ולשלב כושר וספורט לנשים בסדר היום העמוס. איננו בעלות אג’נדה ואין לנו מניפסטים פוליטיים, אלא אנו רק מבקשות להתאגד יחד, להכיר אחת את השנייה בחיים הסטודנטיאליים לצורך פתיחת חוגים במרכז הספורט הצמוד לאוניברסיטה. החוגים שאנו רוצות ליזום יאפשרו למתעמלות מאמינות לשמור על אורח חיים בריא, בפרטיות, נוחות וללא מבוכה, תוך שמירה על האני העצמי של כל אחת. נאפשר לנשים לשמור על גדר הצניעות והפרדה בין גברים לנשים תוך הקפדה על המאפיינים הייחודיים שלכן כשומרות מסורת, יהודיות, ערביות, וחילוניות כאחת. אם את מסכימה ומעוניינת, הרשמי כאן.