בחירת העורך

‎קורא‫/‬ת‫:‬

הקרן החדשה לישראל או הקרן לישראל החדשה?...

הקרן החדשה לישראל או הקרן לישראל החדשה?

,
האם מטרת הקרן הוא לשנות את פני המדינה ולהפוך אותה למדינת כל אזרחיה, בניגוד לרצון הבוחר הישראלי ורוב הציבור?
image_printגרסא להדפסה

לאחרונה נחשף כי ארגונים הממומנים על ידי הקרן החדשה לישראל הפעילו לחץ על רואנדה על מנת שזו תיסוג מההסכם שחתמה עם ישראל, אשר במסגרתו היו אמורים אלפי מסתננים לעזוב את המדינה ולהיקלט ברואנדה. בדמוקרטיה מותר לנסות למנוע את מימוש מדיניות הממשלה. עם זאת, פעילותה של הקרן החדשה מתנגשת עם ערכי המדינה היהודית – שקמה לשמש בית לבני העם היהודי, ולא למהגרי עבודה. שם הקרן באנגלית הוא: New Israel Fund, ולכן תרגום אפשרי לעברית הוא: הקרן לישראל חדשה. אולם בכל מסמכי הקרן הרשמיים השם העברי הוא: הקרן החדשה לישראל. האם מטרת הקרן הוא לשנות את פני המדינה ולהפוך אותה למדינת כל אזרחיה, בניגוד לרצון הבוחר הישראלי ורוב הציבור? במאמר זה אנסה לענות על השאלה – “הקרן החדשה לישראל או הקרן לישראל החדשה?”

הקרן לישראל החדשה היא ארגון אמריקאי ללא מטרות רווח, אשר מפעיל סניפים במדינות שונות בעולם – אחד מהם בישראל. הקרן חרטה על דגלה להילחם למען ערכים שנשמעים נפלא כמו ‘שוויון’, ‘פלורליזם’ ו’צדק חברתי’. עם זאת, ההיסטוריה מלמדת אותנו שכאשר קם ארגון אשר כל מטרתו היא עשיית טוב – חובה עלינו לבדוק אותו. לא מפני שאנו נגד עשיית טוב, אלא מפני שמאוד קשה לפקח על גוף אשר אלו הן מטרותיו העיקריות ולהעמידו בפני ביקורת.

הדיון במטרותיה של הקרן לישראל החדשה גורם לי לחשוב על הערכים המרכזיים שברעיון הדמוקרטיה – הגנה על זכויות המיעוט ועיקרון הכרעת הרוב. שני ערכים אלו כמובן אינם מוחלטים, משום שהם מתנגשים. עם זאת, דומה כי במדינת ישראל יש התייחסות גם לערך שנקרא “המדינה היהודית” – כלומר המטרה שלשמה הוקמה מדינת ישראל. כאמור, אף ערך אינו מוחלט – נכון שמדינת ישראל הוקמה לשמש כמדינה יהודית, אך זה לא אומר שיש איסור על אנשים לא יהודים להתגורר במדינה; נכון שהרוב מכריע בבחירות, אך הוא צריך להתחשב בזכויות המיעוט (שמאוד נהנה משיטת הממשל הפרלמנטרית שלנו, אך זהו דיון אחר); נכון שהמיעוט זכאי להגנה על זכויותיו, אך זה נכון כל עוד הוא אינו פועל נגד הרוב.

הקרן החדשה פועלת על מנת לחתור תחת שניים מבין שלושת הערכים המרכזיים שאותם ציינתי – עקרון הכרעת הרוב, והמדינה היהודית. לאורך השנים שבהן פועלת הקרן בישראל אנו עדים לכך שהיא מממנת ארגונים רבים אשר פועלים בתחומים שונים בחברה הישראלית. בין הארגונים הללו ניתן למנות את ‘שוברים שתיקה’, ‘בצלם’, ארגונים שונים למען המסתננים מאפריקה (למשל “א.ס.ף”) ועוד שלל ארגונים הפועלים בחברה הישראלית. המשותף לכל הארגונים הללו? כולם פועלים על מנת להשחיר ולשנות את פני החברה הישראלית. למשל ארגון שוברים שתיקה, אשר שואף לחסל את מרחב הפעולה של צה”ל באמצעות מתן עדויות, שקריות ברובן, נגד חיילי צה”ל ברחבי העולם – רק לא בתוך הצבא עצמו.

נוסף על כך, ניתן לראות את ארגוני הסיוע לפליטים למיניהם, אשר רק לאחרונה בחשו על מנת לסכל את הסכם גירוש המסתננים בין ישראל ורואנדה, תוך ידיעה שבעוד כמה שנים אוכלוסיית המסתננים תתרבה, תוך כדי בקשות לאיחוד משפחות. למותר לציין שאלו מהגרים שהגיעו לישראל דרך מצרים, שם לא הגישו בקשות מקלט אלא חצו את הגבול לישראל באופן לא חוקי. הם אינם נחשבים לפליטים לפי החוק הבינלאומי. ישראל הוכיחה את רצינותה ואת רוחב ליבה בקליטת פליטים ווייטנאמים בזמן ממשלת בגין. אלו היו פליטים “אמיתיים” ולא מהגרי עבודה שהגיעו לכאן כדי לשנות את פני החברה.

ארגון נוסף אשר מנסה לשנות את פני השלטון נקרא ‘זזים’. ארגון זה הכתיב את אסטרטגיית הלחץ על היועמ”ש על מנת שזה יגיש כתבי אישום בפרשיות נתניהו כמה שיותר מהר, באמצעות ארגון ההפגנות בצורה מתמדת מול ביתו של פקיד הציבור אביחי מנדלבליט, היועץ המשפטי לממשלה (הפעלת לחץ על פקיד ציבור כבר אמרנו?), בפתח תקווה.

הקרן לישראל החדשה, באמצעות אותם ארגונים אשר תחת חסותה, חותרת תחת ערכי המדינה היהודית ותחת עיקרון הכרעת הרוב. למה חותרת תחת ערכי המדינה היהודית? כי היא מפעילה ארגונים אשר מנסים לשנות את הרכב אוכלוסיית המדינה. למה חותרת תחת עיקרון הכרעת הרוב? כי היא מפעילה ארגונים אשר מנסים לסכל את מדיניות הממשלה – אשר נבחרה בבחירות דמוקרטיות ואשר מייצגת את רוב ציבור הבוחרים.

חלקכם עשוי לטעון שמותר לנסות ולסכל את מדיניות הממשלה, אך כשהמימון לניסיונות אלו מגיע בעיקר מתורמים מחו”ל וממדינות זרות ולא מתוך החברה בישראל, זהו דבר פסול ואסור בתכלית האיסור במדינות דמוקרטיות אחרות, אפילו בתוך האיחוד האירופי ובוודאי בארה”ב. זהו ניסיון בלתי לגיטימי לחתור תחת המדינה בשירות אינטרסים זרים שיש בהם כאלו המזדהים באופן טוטלי עם אויבינו.

לדעתי, הפיקוח לא צריך להיות רק על הקרן בלבד, אלא על כל ארגון “חברתי” במימון זר. הבעיה היא חוסר הדמוקרטיה בכך שהכסף הזר מממן את שינוי פני החברה, ולא החברה עצמה. למותר לציין שהקרן פעילה בהגשת עתירות לבג”ץ נגד המדינה, ובכך נהפכת משחקן חברתי לשחקן פוליטי שכל מטרתו לקעקע את יסודות השלטון בישראל. לדעת ד”ר רן ברץ, אשר חוקר את פעילותה של הקרן, מדובר בארגון אשר עוין למדינת ישראל, משום שבפעילויותיו הוא תומך בארגונים אשר סולדים מהיותה של מדינת ישראל מדינה יהודית ודמוקרטית.

טוב עשה ראש הממשלה אשר שם את הדברים על השולחן, והורה על הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית, אשר תחקור את פעולותיה של הקרן. לעת עתה, יש לפקח מקרוב על פעילותה של הקרן ועל הארגונים אשר היא מממנת. ולמי שעדיין תוהה – התשובה היא “הקרן לישראל החדשה”.


דין מילוא

בוגר תואר ראשון במנהל ממשל ומשפט, וחבר לשעבר במועדון הדיבייט של המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט. פעיל פוליטי.