בחירת העורך

‎קורא‫/‬ת‫:‬

השתוללות הפייק-ניוז סביב יאיר נתניהו: הסיפור האמית...

השתוללות הפייק-ניוז סביב יאיר נתניהו: הסיפור האמיתי

,
בתחילת השבוע השתוללה בדיה תקשורתית אדירה ופשוטה להחריד להפרכה, שחשפה את התקשורת הממוסדת בשיא מערומיה. דביר נחלץ לעזרת הצרכן התמים לשם הפרדת אמת משקר.
image_printגרסא להדפסה

הסערה סביב הקריקטורה ששיתף יאיר נתניהו,  מעידה כיצד גורמים בתקשורת מסוגלים לערום שכבות של פייק-ניוז, זו על גבי זו. ישנה תיאוריית קונספירציה  חסרת שפיות, לפיה העולם נשלט על ידי חייזרים שנקראים “רפטיליאנים” או “אנשי לטאה”, המסוגלים ללבוש צורה אנושית. תיאוריה שנייה גורסת כי העולם נשלט על ידי ה”אילומינטי” – כת סודית שחבריה מושכים בחוטים באמצעות השתלטות על עמדות מפתח. ולבסוף, קיימת התיאוריה האנטישמית הקלאסית, לפיה היהודים הם אלו ששולטים בעולם.

הפוסט של יאיר נתניהו – זהו את האנטישמיות.

אדם ששפיותו מוטלת בספק, בשם ג’ון דה-נוגנט, יצר קריקטורה של “שרשרת מזון”, לפיה אנשי הלטאה שולטים באילומינטי; כת זו, לטענתו, שולטת ביהודים, ואלו בתורם שולטים בארצות הברית. דף פייסבוק ישראלי, שנקרא “ממים צפופים נגד קקיהומושיט שמאלני”, בנה סאטירה על אותה הקריקטורה, ושינה אותה באופן כזה שבו היא מציגה את ג’ורג’ סורוס – מיליארדר יהודי פרו-פלסטיני – בראש “שרשרת המזון”; סורוס שולט באנשי הלטאה, אשר שולטים באילומינטי, שמצידם שולטים באהוד ברק, שבתורו שולט באלדד יניב ששולט, לבסוף, במני נפתלי. עד כאן, לכאורה, לא קרה דבר. מדובר בדף סאטירי שולי, שמעטים נחשפים אליו, והוא פרסם קריקטורה אשר שמה ללעג את תיאוריות הקונספירציה. יאיר נתניהו שיתף את הפוסט, המהווה סאטירה על הקריקטורה האנטישמית, והסממנים האנטישמיים שהופיעו במקור הנלעג אינם קיימים בה. ייתכן שתופתעו, אבל ליאיר אין קהל עוקבים רחב בפייסבוק, ולכן גם השיתוף שלו לא יצר הדים. השינוי במידת חשיבותה של הקריקטורה התרחש כאשר עיתון “הארץ באנגלית” פרסם כתבה, שבכותרתה נכתב כי בנו של ראש הממשלה שיתף קריקטורה מלאה ברמיזות אנטישמיות. נראה שעיתון “הארץ” ממציא לעצמו ידיעות מרעישות; שקריות, אך מרעישות.

מסיבות לא ברורות, כביכול, ניאו-נאצים נוהגים לשתף ידיעות מתוך המהדורה האנגלית של “הארץ”. מנהיג ניאו-נאצי, בשם דיוויד דיוק, שיתף את אותה הכתבה של “הארץ”. אולם ב”הארץ” גילו שדיוק שיתף את הכתבה שלהם, וביצעו עריכה בכתבה המקורית, כך שלאחריה הוצגה גם עובדת השיתוף של הגורם הניאו-נאצי. מובן ש”הארץ” לא התכוונו להעניק לעצמם קרדיט על אספקת תימוכין לניאו-נאצים, ולכן הם שיחקו עם העובדות – בכתבה הציגו זאת כאילו דיוק שיתף את הפוסט של יאיר, ולא את הכתבה שלהם עצמם.

ברור הרי לכולנו שהתקשורת בישראל היא מהמעלה הראשונה, וכי אף ערוץ תקשורתי לא יקנה שקרים כה גסים ובוטים, אשר ניתן להפריכם באמצעות בדיקה פשוטה, נכון? ובכן, במערכת חדשות ערוץ 2 אימצו את הספין, ודאגו להפיץ אותו הלאה גם באתר וגם במהדורה. יתרה מזאת, עיתונאים ואנשי ציבור רבים ממשיכים גם הם להפיץ את השקר, כשתדמיתו הציבורית של יאיר נתניהו נמצאת בשפל, אין בנמצא מי שמעוניין להראות כמגינו; וכך, השקר ממשיך להתגלגל.

בנוסף לגופים התקשורתיים הללו, שהוזכרו בסוגיית יאיר נתניהו, עיתונאים רבים אחרים הצטרפו גם הם לחגיגה. כך, למשל, העיתונאית, טל שניידר, פרסמה פוסט שחזר אחד לאחד על פרטי הספין ש”הארץ” הצליחו לטוות; דן מרגלית, גם הוא, לא טמן את ידו בצלחת, וכך גם העיתונאית רונית צח. אולם רונית צח אף הגדילה לעשות, כאשר היא ניסתה לפרש את המונח הגרוטסקי שמופיע בשם העמוד הסאטירי – למרות שפירוש המונח מופיע בעמוד עצמו; נראה שרונית צח מתקשה מעט בביצוע עבודתה העיתונאית, והיא הגיעה למסקנה השגויה לפיה מדובר במונח פוגעני כלפי להט”בים. גם אראל מרגלית חזר על אותם הדברים, ואלדד יניב מצידו, שכאמור מופיע בקריקטורה, קפץ על ההזדמנות והפיץ גם הוא את העלילה – אתרי חדשות, אושיות רשת ועיתונאים רבים חזרו על הנרטיב. כך, הולכת שרשרת הפייק-ניוז ומוסיפה לעצמה עוד ועוד חוליות.


קרדיט תצלום:
Stuart Rankin
שתף:
 
  • דביר ווי

    עוסק בתחום ה-BI, בעל תואר ראשון בחשבונאות, ובלוגר על כלכלה ועסקים.