בחירת העורך

‎קורא‫/‬ת‫:‬

התחבורה הישראלית, האם אפשר אחרת?...

התחבורה הישראלית, האם אפשר אחרת?

,
לא אגד ולא השביתה - אלעד מלכא על הבעיה האמתית בתחבורה הציבורית בישראל, ועל הפתרונות לה.
image_printגרסא להדפסה

אל תטעו – השביתה באגד היא רק תסמין ודחייתה היא בסך הכל כדור אקמול. הבעיה האמתית בתחבורה הציבורית היא אינה השביתה וכך גם אגד הוא בסך הכל מונופול קטן שפועל בחסות מונופול גדול: משרד התחבורה.

היסטורית פעלו בישראל שני קואופרטיבי תחבורה ציבורית, “אגד” ו-“דן”. משרד התחבורה הנהיג רפורמות על מנת להפוך את שני הקואופרטיבים לחברות בע”מ, אמנם בפועל רק חברת דן עברה את התהליך ואילו אגד דאגה למסמס אותו ולשמר את המצב הקיים. כיום באגד ישנם כ 2,200 חברי אגד וכ 4,500 שכירים.

למעשה שוק התחבורה הציבורית בישראל מתנהל בצורה בולשביקית, משל היינו רוסיה הקומוניסטית תחת סטאלין. בדומה לחוק האוסר על בעלי רכבים פרטיים להסיע אנשים תמורת תשלום במטרה להגן על מוניות מפני תחרות, קיים חוק האוסר על הפעלת קווי שירות (הכוללים תחנות איסוף והורדה) אלא אם כן קוראים לך משרד התחבורה. הלה, מעניק זיכיונות לחברות תחבורה ציבורית תוך שהוא קובע עבור כל חברת אוטובוסים את הקווים אותם עליה לבצע, את התדירות ואת המסלול. חברות התחבורה הציבורית אינן אלא מיקור חוץ החוסך ממשרד התחבורה העסקת נהגים כעובדי מדינה – מעין עובדי קבלן. אט אט הוציא משרד התחבורה עוד ועוד קווים, בעיקר מידי אגד ואחדים  מדן למכרז פומבי. כיום שולט קואופרטיב אגד בכ-37% מקווי התחבורה הציבורית כאשר אף לא אחד מהם הושג באמצעות הליך מכרזי. כך נוצר המצב שכיום מחולקת המדינה לאזורים או “אשכולות”, כפי שהם מכונים במשרד התחבורה, כך שבכל אחד מהם יש מפעיל אחד הנהנה מבלעדיות. בחלק מהמקומות בארץ תראו מספר חברות מכיוון שעוברים בהם קווים שונים המחברים בין ערים השייכות למטרופולין אחר.

העסק מסתבך כשמשרד התחבורה יוזם סקרים המנסים לנחש מאין ולאן אנשים מעוניינים להגיע, כמובן בעלויות גבוהות ובהצלחה מצומצמת. ללא הועיל, מנסה המשרד לתמרץ את תושבי ישראל לנסוע מה שיותר בתחבורה ציבורית “מסובסדת”, במקום ברכב פרטי “ממוסה” (מס על רכב, דלק, חניה) – נתוני חברת מתת מראים ש 95%-97% מנוסעי התחבורה הציבורית הם נוסעים שבויים – כאלו שאין להם אלטרנטיבה. הענף אינו מתומרץ בהתאם לשוק וכתוצאה חסרים בין 3,000-4,000 נהגי אוטובוס בכל הארץ. בירושלים לבדה לדוגמה, מבוטלות כ- 500 נסיעות ביום כתוצאה ממחסור של 120 נהגים. מה הפלא אם כך שהנהגים מכריזים שביתה?

ערב השביתה, הפיץ משרד התחבורה את הבשורה על פתרונו למשבר: “יום ללא פיקוח”. למעשה, היה צריך לכנוס זאת “יום של שוק חופשי”. יום שבו חברות האוטובוסים ונהגיהם יכולים להחליט מאין ולהיכן הם נוסעים וכמה הם גובים עבור הנסיעה. השוק נותן איזון חוזר לחברות ולנהגים וממילא אלו יבחרו בקווים ובמקומות להם יש ביקוש.

לרוב שתי טענות מאיימות על תפיסת השוק החופשי בתחום הסעת ההמונים:

  1. התחבורה הציבורית תהיה יקרה והמעמד החלש יהיה זה שייפגע – ובכן, כיום ישנן מוניות שירות אשר אינן מסובסדות על ידי המדינה ולמעשה שגשגו ופרחו עד אשר החליט משרד התחבורה “להסדיר” אותן – להחיל עליהן רגולציה. מחירן לרוב נע באופן קבוע על חצי שקל מתחת למחיר נסיעה בודדת באוטובוס, כך שכלל לא בטוח שמחיר התחבורה הציבורית יתייקר. שנית, אם תרצה המדינה, היא עדיין תוכל לסבסד נסיעה בתחבורה ציבורית ועבור כך, אין הכרח למנוע לחלוטין את השוק החופשי.
  2. “יישובים נידחים” או מקומות שאליהם לא יהיה משתלם להפעיל קווי תחבורה יישארו מנותקים – גם כאן צריך להסביר תוך השוואה להתנהלות המנגנון הנוכחי. כיום, מסבסדים תושבי הערים את תשובי היישובים. לצורך העניין, באר שבע, עיר שאיננה עשירה אך צפופה דיה בכדי שתחבורה ציבורית תהיה רווחית, מסבסדת יישובים כמו עומר או מיתר האמידים אך המנותקים. משרד התחבורה מעניק לחברות התחבורה זיכיון לנסיעה בבאר שבע, בתנאי שיחזיקו קווים גם למיתר או עומר. ההיגיון הפשוט יותר יאמר גם כאן – ניתן לסבסד ללא שליטה מוחלטת בקווים. במצב שבו יחליט משרד התחבורה להעניק ליישובים לא נגישים מענקי תחבורה, הללו ימצאו בקלות את הדרך היעילה והמתאימה ביותר עבורם לייצר תחבורה המתאימה לצרכיהם.

 

כיום, התפיסה הזו נראית כמשל וחלום. בירושלים אנחנו כבר פועלים טיפין טיפין. בחודשים האחרונים מתנהל מאבק להכנסת מפעיל תחבורה ציבורית לצד אגד, בניסיון להחליש את כוחו המונופוליסטי במטרופולין ירושלים ובמטרה לענות על הביקוש שאגד לא מצליח לספק. מעבר לכך, אנחנו דורשים כבר חודשים להכניס מוניות שירות לירושלים. לא צריך מימון ממשלתי וגם לא תכנון כזה. רק לשחרר קצת את השוק, לפחות בהתחלה.


קרדיט תצלום:
נחלת הכלל
שתף:
 
  • אלעד מלכא

    חבר מועצת העיר ירושלים לשעבר וחבר ועד מנהל בתנועת התעוררות בירושלים. מייסד ומנהל אגד watch.