וילדרס בדרכה של ציפי לבני: האם “טראמפ ההולנדי” יהיה ראש הממשלה הבא?

“לפני חודשים ספורים, הגעתי לנשיא מדינת ישראל ואמרתי שם: יבחר העם את נבחריו, והיום העם בחר קדימה!”. כזכור, אלה היו מילותיה של שרת החוץ ציפי לבני בליל בחירות 2009, כאשר בהנהגתה זכתה מפלגת קדימה במספר המושבים הגבוה בכנסת, אך לא צלחה בהרכבת הממשלה. מלאכה זו הוטלה כידוע על בנימין נתניהו, שמפלגת הליכוד בראשותו זכתה בבחירות במנדט אחד פחות ממפלגת קדימה.

בהולנד, המנוהלת בשיטה פוליטית הדומה לישראל, ייתכן ונחזה במאורע דומה בעוד פחות מחודש. ב-15 במרץ ייערכו בהולנד בחירות כלליות, כאשר איש אחד עומד במרכזן – חרט וילדרס, “הטראמפ ההולנדי”. מפלגת ה-PVV, “המפלגה למען החירות”, בראשה עומד וילדרס, מובילה בסקרים וצפויה להיות המפלגה הגדולה ביותר בפרלמנט ההולנדי הבא. האם הפוליטיקאי השנוי במחלוקת, שהיה מנודה במשך שנים על-ידי מרבית הממסד הפוליטי בהולנד, יהיה ראש הממשלה הבא?

מצב העניינים הנוכחי, פחות מחודש לפני הבחירות

על וילדרס ומשנתו הפוליטית נכתבו וייכתבו מלים רבות. שני נושאים מזוהים איתו יותר מכל ועליהם נשענת עיקר נסיקתו הפוליטית – התנגדות לאיחוד האירופי; וביקורת תקיפה (ויש שיאמרו ארסית) נגד האסלאם, הכוללת התנגדות לכניסת מהגרים ממדינות מוסלמיות לתוך שטחי הולנד. הפוליטיקאי הוותיק, שמכהן בפרלמנט ההולנדי מאז שנת 1998, הורשע בחודש דצמבר האחרון על-ידי בית המשפט בהולנד בהעלבת מרוקאים, אחת משתי אוכלוסיות המהגרים המוסלמיות הגדולות בהולנד (לצד מהגרים ממוצא טורקי). כמו כן, הוא מבטיח הפרדות מהאיחוד האירופי (Nexit), איסור הפצה של הקוראן, איסור הגירה ממדינות מוסלמיות ואיסור הקמת מסגדים מוסלמים חדשים בהולנד. ההתקפות נגד האיחוד וההגירה מוסלמית, העלו את קרנו של וילדרס בקרב הבוחרים והשפיעו לטובתו בסקרים. מפלגתו, שזכתה בבחירות הקודמות ב-10.1% מהקולות, עומדת כעת על 25-30% תמיכה לפי הסקרים, כאשר בשלבים מסוימים בקמפיין הגיעו שיעורי התמיכה בה ל-35%. “מפלגת העם לחופש ודמוקרטיה” (VVD), מפלגת ימין כלכלי ליברלית המובילה את הקואליציה הנוכחית, מפגרת במרבית הסקרים אחרי מפלגתו של וילדרס, אם כי בפער קטן. בימים האחרונים וילדרס נמצא בנסיגה בסקרים, וה-VVD עוקפת אותו בכמה מהם, אם כי גם כאן הפער אינו גדול. בקיצור, נראה שהולך להיות מעניין ומתוח עד ליום הבחירות.

מה לעזאזל הקשר בין וילדרס ללבני?

השיטה הפוליטית בהולנד, כפי שנכתב בפתיח של רשומה זו, דומה מאוד לשיטה הרב-מפלגתית הנהוגה בישראל. הבוחרים ההולנדים מצביעים כל ארבע וחצי שנים בבחירות ארציות כלליות ל”בית הנבחרים” ההולנדי, הכולל 150 מושבים. לאחר הבחירות, מרכיבות המפלגות השונות קואליציה וממשלה. אומנם קיים בהולנד בית מחוקקים נוסף, הסנאט, אך מרבית ההחלטות הפוליטיות מתקבלות בבית הנבחרים ובממשלה. לפיכך, כדי להגיע לשלטון לא מספיק להיות המפלגה הגדולה ביותר בבית הנבחרים, אלא גם להחזיק בסיכויים ריאליים להרכבת קואליציה. נכון להיום, מרבית המפלגות בהולנד מצהירות על כך שלא יישבו בקואליציה עתידית עם וילדרס. האם איום זה ריק מתוכן? האם ייתכן מצב לפיו וילדרס, ממש כמו לבני, “ינצח” בליל הבחירות אך יכבוש את ספסלי האופוזיציה מיד לאחריהן? לפי שעה, המצב אינו חד משמעי ותלוי בכמה גורמים/תרחישים אפשריים:

    1. האם וילדרס יעמוד בראשות המפלגה הגדולה ביותר, וכמה גדול יהיה הפער בינו לבין המפלגה שאחריו. גם אם ינצח, סיכוייו של וילדרס להרכבי ממשלה יהיו תלויים קודם כל בפער בינו לבין מפלגת ה-VVD השלטת. במצב של פער משמעותי לטובת וילדרס בתוצאות הסופיות, מפלגות ימין אחרות יתקשו להתעלם מ”רצון העם”. לא בכדי מנסה ראש הממשלה הנוכחי, מארק רוטה, להפוך את מערכת הבחירות למערכת אישית בינו לבין וילדרס (משהו בסגנון “זה אנחנו או הוא”). התנהלותו של רוטה בקמפיין מעניינת: בד בבד שהוא מנסה לאחד את מחנה ה”אנטי וילדרס” תחת מפלגתו, הוא הקשיח את עמדותיו בנושא הגירה במאמץ להחזיר מצביעים פוטנציאליים שנטשו בסקרים את ה-VVD לטובת וילדרס.

מיותר לציין שאם רוטה יצליח במאמציו וימנע מוילדרס וממפלגתו לזכות בבכורה בבחירות, סיכוייו של וילדרס להיות ראש ממשלת הולנד הבא יישאפו לאפס.

  1. היכולת הריאלית של שאר המפלגות לגבש קואליציה מתפקדת ללא וילדרס. תוצאה נאה לוילדרס עלולה להקשות על הרכבתה של קואליציה שלא תכלול את מפלגתו. על מנת לתפקד, תהיה חייבת קואליציה שכזו לכלול בין 4-5 מפלגות, כאשר בפועל, ישנם הבדלים מהותיים בין מרבית המפלגות בשאלות של כלכלה, חברה, יחסים עם אירופה וכיו”ב. זאת, עוד לפני שנכנסים לשיקולי אגו (קצת כמו בארץ, לא?). אפשרות אחרת היא שתוקם ממשלת מיעוט נטולת וילדרס, שתיתמך באופן חלקי על-ידי מפלגות מחוץ לקואליציה.
  2. היכולת של וילדרס לגבש קואליציה, גם אם ינצח באופן ברור. גם אם וילדרס ינצח בהפרש משמעותי, הוא אינו צפוי לזכות ברוב מוחלט בפרלמנט. קיים סימן שאלה גדול לגבי יכולתו לשתף פעולה עם מפלגות אחרות לאור הצעותיו בתחומי הגירה ועתידה של הולנד באיחוד. וילדרס יהיה חייב להתפשר עם מפלגות אחרות בשביל למשול, ולא ברור האם יוכל לגבש הסכמים קואליציוניים עם שאר השחקנים הפוליטיים. אין לשלול אפשרות בה אף מפלגה לא תצליח להקים ממשלה, התפתחות שתמשוך את הולנד לעבר בחירות נוספות.

 

למה בכלל צריך לעקוב אחרי הבחירות בהולנד?

הולנד אינה חשובה כמו צרפת וגרמניה, אך גם אי אפשר להגדירה כמדינה שולית. כלכלתה מהווה רק כ-4% מהתוצר של האיחוד האירופי, אולם עדיין מדובר בכלכלה ה-6 בגודלה ביבשת, הנמצאת בלבה של אירופה המערבית ומדינות גוש האירו. בחירה של וילדרס לראשות הממשלה, עשויה להוביל את הולנד ליציאה מהאיחוד, ואף להשפיע על הבחירות החשובות יותר בצרפת, שייערכו בחודש אפריל וייבחנו את כוחה של מקבילתו של וילדרס, מארי לה-פן. ניצחון של וילדרס עלול להיות “אבן הדומינו הראשונה” בשורת תהפוכות פוליטיות אפשריות באירופה ב-2017, במה שעשוי להיות תחילת הסוף של האיחוד האירופי. אמנם, בטור הקודם שלי חזיתי שהסיכוי שתהפוכות אלה יקרו בשנה הקרובה אינו גבוה. אף על פי כן, ניצחון של וילדרס בהחלט ייתן רוח במפרשיהם של אלה התומכים בפירוק האיחוד ובהקשחת הקו מול מהגרים/מבקשי מקלט ממדינות מוסלמיות, ואולי יהווה אבן בוחן להלך הרוחות הפוליטי ביבשת הישנה.

אנקדוטה פרובינציאלית לסיום. דעותיו של וילדרס לגבי הסכסוך הישראלי-פלשתיני, הן אולי הימניות ביותר שנשמעו אי פעם ממועמד אפשרי להנהגת מדינת במערב אירופה. וילדרס, שהתגורר בעבר בישראל, מרבה לשבח אותה כקו החזית במאבק של המערב באסלאם, ואף קרא בעבר לכינונה של מדינה פלסטינית בירדן. ב-2010 השתתף וילדרס בכנס של מפלגת “התקווה” בראשות של אריה אלדד, שבניגוד למפלגה של וילדרס, לא זכתה לעדנה פוליטית מרובה.

מתוך: Mélencron

 

פירוט סקרים: ממוצע סקרים מהבחירות הקודמות בהולנד שנערכו ועד למצב כפי שהיה לאשורו ב-15 לפברואר 2017. מפלגת ה-PVV של וילדרס מסומנת באפור, מפלגת השלטון ה-VVD מסומנת בכחול כהה, ומפלגת הלייבור ההולנדית החווה ירידה חדה בסקרים מסומנת באדום.

לכתבה קודמת בסדרה “אירופה, אירופה” על מערכות הבחירות באיחוד האירופי ב-2017

האם 2017 תהיה השנה שתגרום להפיכה פוליטית ביבשת הישנה?