בחירת העורך

‎קורא‫/‬ת‫:‬

טסלה: סיפורה של הכלכלה החדשה והאמונה בעתיד...

טסלה: סיפורה של הכלכלה החדשה והאמונה בעתיד

,
חברת המכוניות החשמליות והטכנולוגיה של אילון מאסק, טסלה, אולי לא תעמוד בחזון האסטרטגי שהציבה לעצמה ולמשקיעיה. עם זאת, אין ספק כי ההתקדמות שנבעה מפיתוחי החברה אמיתיים, ולנו כצרכנים מדובר בבשורות טובות כך או אחרת.
image_printגרסא להדפסה

מי שעוקב אחרי יצרנית הרכבים החשמליים (והחצי אוטונומיים) טסלה יודע שמדובר באחת החברות השנויות ביותר במחלוקת בקרב ספקולנטים פיננסים. כבר כמה שנים שהחברה מחדשת ומרגשת אנשים רבים ברחבי העולם בכל הנוגע לחזון שלה לרכב חשמלי לחלוטין שיאפשר לנו פחות זיהום ורעש כתוצאה מנסיעה ברכב הפרטי. הטענות הנשמעות כנגד רכבים חשמליים שאינם מועילים לסביבה כל עוד החשמל עליו נוסעות הרכבים נוצר בהליך מזהם (עיין ערך הבטחת טראמפ הכוזבת בבחירות להחזיר את ייצור הפחם בארה"ב למה שהיה פעם), נענות גם הן על ידי טסלה בדמות גג רעפים סולארי וסוללה חדשנית שתשמור את האנרגיה שנוצרה במהלך היום ללילה. החזון האקולוגי הכולל בדמות מוצרי טסלה בהחלט מרגש, ובשנים האחרונות נראה שלא מדובר רק בסרטון תדמית יפה – החזון מתחיל לקרום עור וגידים.

סדקים בחזון

האסטרטגיה של טסלה הוגדרה מראש באופן שקוף – לאחר הגיוס הראשוני ממשקיעים, ייצרה טסלה את רכבי היוקרה שלה, מודל X ו-S, שהוכיחו כי מבחינה הנדסית הדבר אפשרי – רכב חשמלי עם ביצועים טובים וטווח סביר, שהלך והשתפר. אלא שהחזון של אלון מאסק (לא ישראלי או יהודי, למרות השם) לא היה לספק לעשירי העולם רכב חשמלי, אלא להכניס אותו עמוק לשוק הרכב העולמי.  כאן נכנס לתמונה החלק השני בתכנית – באמצעות הכסף שהרוויחה ממכירות רכבי היוקרה שלה, תשקיע טסלה בפיתוח רכב שיתומחר עבור מעמד הביניים – 35 אלף דולר (כ-125 אלף ₪) עבור המודל 3. במחיר כזה, בהחלט מדובר בבשורה אדירה לשוק הרכב העולמי, שהתחיל להיכנס ללחץ, דבר שהביא לפיתוח של מספר גרסאות חשמליות לרכבים של יצרנים מוכרים כגון פולקסווגן, ב.מ.וו, יונדאי, ועוד.

נראה היה שהתוכנית של מאסק מצליחה יפה. רכבי היוקרה התקבלו יפה מאוד והוכיחו את ההתכנות ההנדסית והפרקטית של הרעיון. התכנית של המודל 3 נראתה מבטיחה מאוד, בייחוד כאשר משווים את התמורה למחיר – עיצוב חדשני ומרהיב, ביצועים מרשימים, טכנולוגיה אוטונומית חדשנית שמשתפרת בעדכונים שוטפים ועוד, במחיר של רכב סדאן ממוצע פחות או יותר. אלא שמבחינה כספית, טסלה מפגרת מאחורי החזון האסטרטגי שהוצב בראשית הדרך – במקום להשקיע את הכסף מרכבי היוקרה במודל 3, טסלה עדיין משתמשת בכספי המשקיעים, שרק ממשיכים להשקיע בחברה ובחזון שלה. כל עוד תזרים המזומנים ממשיך להגיע מהמשקיעים, טסלה יכולה להמשיך לשדר עסקים כרגיל, אלא שבזמן האחרון נשמעים קולות לגבי עיכוב תשלומים לספקים ובעיות תזרימיות משמעותיות המערערות את בטחון המשקיעים. לדוגמא, בשנת 2017, למרות הכנסות של כמעט 20 מיליארד דולר, טסלה הפסידה 2.2 מיליארד דולר בסיכום השנה. קולות אלה אינם לגמרי חדשים, ולמעשה כבר זמן מה המניות של טסלה נמצאות במכירת חסר (שורט) בהיקפים כמעט חסרי תקדים. כלומר, יש מי שבונה על כך שהחברה תקרוס תחת חזונה והיעדר התזרים.

מתי נזכה לראות רכבים חשמליים בארץ?

למען האמת, סנוניות ראשוניות כבר יש. אך חשמליות שמתבססות על הטענה ביתי בלבד אינן מספיקות, אפילו במדינה קטנה כמו שלנו. נדרשת פריסת תשתית של טעינה בדרך, כמו הסופר-צ'ארג'ר של טסלה ברחבי ארה"ב. נוסף על כך, אפשר לשכוח מתג המחיר האטרקטיבי שקבעה טסלה על סך 35 אלף דולר. למחיר הנקוב יתווספו בארץ עוד 34% – 17% מע"מ, 7% מכס ו10% מס קניה לרכב חשמלי, סה"כ כ-47 אלף דולר (170 אלף שקל). זוהי כמובן הנחה משמעותית יחסית ל-107% מס לרכב בנזין בישראל, אך על כל פנים כבר לא מדובר במחיר הדומה לזה שקונה היום משפחה במעמד בינוני-גבוה בישראל, כפי שכיוונה טסלה.

הפסד לאחת, רווח לכולם

צורת ההתנהלות של טסלה מייצגת במידה רבה את הכלכלה החדשה של חברות הענק בארה"ב – אמזון, אובר, וספוטיפיי הן דוגמאות מובהקות לחברות שחיות על העתיד הצפוי להן באמצעות כסף של משקיעים המאמינים בחזון החברה ובהכנסות שיניבו דיבידנדים נאים בתמורה להשקעה. היופי הוא, שגם אם המשקיעים טועים ביחס לחברה כזו או אחרת, והיא באמת תקרוס, ההתקדמות שנבעה מפיתוחי החברה אמיתיים, ולנו כצרכנים מדובר בבשורות טובות כך או אחרת. בזכות החירות הניתנת לעשירי העולם להשקיע בעתיד שלהם, כולנו משפרים את חיינו עקב בצד אגודל, בין אם השקעותיהם מתבררות כמוצלחות או ככושלות. לו נאלצה הממשלה לסכן את כספנו למען פיתוחים שכאלה, קרוב לודאי שהייתה עושה את זה בהצלחה פחותה בהרבה. כאשר משקיעים פרטיים שמים את כספם היכן שהם מאמינים שהוא יניב רווח, הרווח שלהם, אך התוצאה השניונית טובה לכולנו. אם, לעומת זאת, הם מפסידים את כספם, ההפסד כולו שלהם, ואנו לא נאלצים לשאת בתוצאות.


קרדיט תצלום:
Smnt
שתף:
 
  • סטודנט לתואר ראשון בפילוסופיה, מחשבת ישראל ולימודים הומניסטיים במרכז האקדמי שלם, ובוגר תכנית אקסודוס למחשבה שמרנית.