בחירת העורך

‎קורא‫/‬ת‫:‬

לא רק כדורגל: היסטוריה, יחסים בינלאומיים והמונדיאל...

לא רק כדורגל: היסטוריה, יחסים בינלאומיים והמונדיאל

,
עוד מונדיאל פורס את כנפיו על העולם ויחד איתו מגיעים המטענים ההיסטוריים והפוליטיים בין המדינות. בפינה זו נדון בסוגיות עבר, בבעלי עניין וביחסים בין שתי מדינות אשר צפויות לשחק אחת נגד השנייה. מאמר ראשון בסדרה.
image_printגרסא להדפסה

רוסיה – ערב הסעודית, 14.6

היחסים בין הסובייטים לסעודים נחתמו לראשונה בשנת 1926. בתחילה הם היו יחסים מאוד קרובים, ורוסיה למעשה הייתה הראשונה להכיר בשלטונו של המלך עבדול עזיז אל סעוד (מייסד הממלכה שנקראת על שמו). יחסים אלו החזיקו מעמד עד ל-1938, אז המלך עבדול עזיז החליט לנתק את היחסים בשל העובדה הקטנטנה שסטאלין הוציא להורג את השגריר הרוסי בסעודיה, שהיה מיודד מאוד עם בכירי הממלכה. במעשה זה חרץ סטאלין את גורל היחסים בין ערב הסעודית לבין הסובייטים עד לקריסת ברית המועצות, אם לא גם אחריה. מ-1938 ואילך הסעודים התקרבו לאמריקאים והפכו להיות בעלי ברית חשובים ונחוצים מאוד לאמריקאים הן במזרח התיכון והן במאבקם הדו-גושי נגד בריה”מ בעידן המלחמה הקרה.

מלחמת האזרחים בסוריה כיום מהווה נקודת חיכוך מרכזית בין ערב הסעודית לרוסיה. רוסיה, כידוע, תומכת במשטר אסד ומיודדת מאוד עם האיראנים, בעוד הסעודים מייחלים ליום שאחרי אסד ומחשיבים את איראן לאויבתה הגדולה ביותר.לצד כל הנאמר לעיל, בחודשים האחרונים אנו עדים לתקדימים היסטוריים ולהתחממות היחסים בין הרוסים והסעודים, שעוד עשויים להשפיע על אזורנו בעתיד הלא רחוק (ראו מאמר שנכתב בזווית אחרת על יחסי רוסיה וסעודיה). שתי המדינות מעולם לא הציבו את הכדורגל בראש מעייניהן, אך נחשבות כמעצמות נפט עם השפעה ניכרת על שוק הנפט העולמי, ויחד הן מייצרות רבע (!) מכלל הנפט בעולם.

מרוקו – איראן, 15.6

ניתן לסכם בשתי מילים את היחסים בין שתי המדינות, שידעו עליות ומורדות בחלוף השנים: “רוס ורייצ’ל”. היחסים נותקו לראשונה ב-1981 במחאה על כך שמרוקו העניקה מקלט לשאה המודח מוחמד רזא פהלאווי, לאחר ההפיכה בטהרן בראשות האייתוללה חומייני שהתרחשה שנתיים קודם לכן. עם הזמן היחסים חזרו להיות תקינים עד למשבר הבא, שהתרחש ב-2009, אז מרוקו נקטה במהלך מעט פאסיב-אגרסיב והודיעה שהיא מנתקת את יחסיה עם איראן לאחר שהאחרונה הטיחה עלבונות בבחריין, מדינת ברית של מרוקו. עוד האשימה מרוקו שהמשטר האיראני מחדיר מסרים דתיים שיעיים שמתסיסים את הסונים במרוקו.

כמו רוס ורייצ’ל, ב-2014 השתיים הודיעו שהן מחדשות שוב ביניהן את היחסים, וכמו רוס ורייצ’ל, ב-1 למאי השנה (לפני חודש וחצי בלבד), מרוקו שוב הודיעה שהיא מנתקת את יחסיה עם איראן. הפעם הסיבה היא בשל התערבותה של איראן (באמצעות החיזבאללה) בסכסוך המרוקאי עם מערב הסהרה. למרות ששתי המדינות אינן ידועות בשל הכדורגל שלהן, המשחק צפוי להיות לוהט למדי בשל היחסים הקרים בין המדינות.

פורטוגל – ספרד, 15.6

שני ענקי כדורגל אלה שזורים זה בזה בהיסטוריה ארוכת שנים. שתי המדינות גובלות אחת בשנייה ובעצם מהוות כמעט יחד את כל חצי האי האיברי. במשך מאות שנים השתיים היו מעורבות בחיכוכים בלתי פוסקים בין עצמן והתנצחו בכל קטגוריה כמעט, לרבות מסעות הקולוניאליזציה המפורסמים שלהן. בעידן הרנסנס, במשך 60 שנים (1580-1640), שתי הארצות היו מאוחדות תחת מלך ספרד, במה שמוכר היום בתור “האיחוד האיברי”. ב-1640 הפורטוגלים מאסו בשלטון הספרדי ופרצה מלחמה שהסתיימה בשחרורה של פורטוגל מציפורני הספרדים.

בתקופת מלחמת העולם השנייה שתי המדינות היו תחת משטר אוטוריטרי-לאומני. בפורטוגל שולט אנטוניו דה אוליבירה סלאזאר ובספרד ג’נרליסימו פרנצ’סקו פרנקו. שני המנהיגים שלטו עד מותם, באמצע שנות ה-70. עם מותם, חצי האי האיברי נשם לרווחה לצד עשרות המדינות שחיו תחת שלטון ספרדי/פורטוגלי קולוניאלי וזכו לעצמאותן.

כיום, שתי המדינות הללו מיודדות ומתואמות ביניהן כמו סטטיק ובן אל. הן חברות באיחוד האירופי, משתפות פעולה ומתואמות ביניהן בסוגיות בינלאומיות רבות. הן אפילו הגישו בקשה לארח יחד את משחקי גביע העולם ב-2018 או ב-2022. הבקשה, כידוע, העלתה חרס ולא זכתה להגשמה. כשזה מגיע לכדורגל, שתי הנבחרות זוכות לעדנה ולהצלחות, כשהאחרונה שבהן היא זכייתה של פורטוגל ביורו 2016.


אלי הרשקוביץ

ירושלמי גאה, בעל תואר ראשון בתקשורת ועיתונאות מאוניברסיטת אריאל ובוגר תואר שני במדעי המדינה מאוניברסיטת בר אילן. ליברל ימני, פריק היסטוריה, מאמין בשוק חופשי, כותב בעיקר על פוליטיקה מקומית ובינלאומית.