לא רק כדורגל: המברק המהפכני מגרמניה למקסיקו והברית המצרית-סובייטית

גרמניה – מקסיקו, 17.6

המשחק בין שתי המדינות הללו מחזיר אותנו לסיפור מעט משונה שהתרחש בשנת 1917, אך רלוונטי מאוד לעתיד העולם. אירופה, כזכור, נמצאת באותה שנה בעיצומה של מלחמת העולם הראשונה, וארה”ב בראשות הנשיא וודרו ווילסון נקטה במדיניות נייטרליות ובחרה שלא לקחת חלק במלחמה.

הקטסטרופה ששררה באירופה באותן שנים הייתה כאמור הרבה מעבר לכל דמיון של מדינאֵי אירופה עת החליטו על היציאה למלחמה. האבדות היו רבות, ההרס היה פנומנלי ואף צד לא יכול היה להגיד שהוא “מנצח”. האמריקאים חיכו על הקווים ולכשיגיע הרגע הנכון קיוו לתווך בין שני הצדדים להשגת שלום, ובכך להיתפס כגורם המאזן בעולם. עם זאת, ארתור צימרמן, שר החוץ הגרמני, ראה את הדברים אחרת.

צימרמן ניצל את המצב הסטגנטי בין המדינות הנלחמות, וחש להשיג עליונות גרמנית לטובת הכרעת המלחמה. צימרמן שיגר מברק מוצפן לשגריר גרמניה במקסיקו, אשר לימים נודע בשם “מברק צימרמן”. המברק הציע לנשיא מקסיקו ברית לחימה עם גרמניה אשר במסגרתה מקסיקו תכבוש מחדש את המדינות טקסס, ניו מקסיקו ואריזונה אשר היו בעבר תחת שליטה מקסיקנית, בזמן שגרמניה תתקוף צוללות אמריקאיות שצפויות היו להגיב לתקיפה המקסיקנית.

התוכנית הגרמנית עלתה בתוהו, ובעיקר ביוקר, כשהמברק יורט ופוענח על ידי המודיעין הבריטי, שהעביר את הידיעה לאמריקאים. האחרונים החליטו בעקבות זאת להצטרף ללחימה – והשאר היסטוריה. מכאן ואילך, עד 1990, מקסיקו וגרמניה לא שיתפו יותר פעולה, הן במלחמת האזרחים בספרד והן במלחמת העולם השנייה. לאחר איחודה של גרמניה ב-1990 היחסים בין השתיים חודשו, ומאז הכול Guten או Bueno, תלוי את מי שואלים.

רוסיה – מצרים, 19.6

כשזה מגיע לרוסיה ולמצרים, הרי שמדובר בחברים משכבר. עוד בתקופת הרנסנס היחסים בין השתיים היו קרובים, עת משלחות נוצריות מרוסיה הגיעו למצרים ששימשה באותה תקופה מרכז תרבותי לנוצרים. בעת המודרנית היחסים בין השתיים כוננו באופן רשמי ב-1943, אז רוסיה הייתה מוכרת בתור ברית המועצות. היחסים הלכו והתחממו בתקופת שלטונו של הנשיא גמאל עבד א-נאצר, שראה בברית המועצות בעלת ברית חשובה אשר סיפקה למצרים נשק וסיוע כלכלי נגד מדינת ישראל. הסובייטים אף סייעו רבות למצרים בבניית סכר אסואן המפורסם. עבור ברית המועצות, מצרים היוותה בת ברית נחוצה במזרח התיכון כנגד הגוש המערבי בראשות ארה”ב. היחסים בין המדינות היו כה לבביים, עד שמצרים רבים (וביניהם הנשיא לימים, חוסני מובארק) רכשו השכלה באוניברסיטאות ברחבי הגוש הסובייטי.

לאחר מות נאצר, סאדאת יורשו נקט בקו שונה מקודמו. הוא צינן את יחסיו עם הסובייטים והחל להתקרב לאמריקאים. ביולי 1972 סאדאת החריף את עמדתו וגירש יועצים סובייטים צבאיים ממדינתו. היחסים נותקו לגמרי ב-1981 על ידי הסובייטים, שהתנגדו להסכם השלום עם ישראל. מאז, ברית המועצות הספיקה לקרוס ומצרים עברה שתי הפיכות צבאיות. היום היחסים במיטבם, ובין השתיים שוררים הסכמים בילטרליים רבים. למעשה, נכון לשנת 2015 מצרים מהווה מוקד תיירות מוביל בקרב תיירים רוסים.