בחירת העורך

‎קורא‫/‬ת‫:‬

מאמר תגובה: הפוסט האנטישמי אינו פייק ניוז...

מאמר תגובה: הפוסט האנטישמי אינו פייק ניוז

,
בחינת הטענות של דביר ווי כלפי הסערה התקשורתית סביב הפוסט של יאיר אל מול העובדות, מגלה שהוא העוסק בפייקניוז, ושהפוסט אכן אנטישמי.
image_printגרסא להדפסה

עוד לא ברור אם שגרירות ארצות הברית אכן תועבר מתל אביב לירושלים, וגם הבנייה בהתנחלויות טרם קיבלה את ברכת הבית הלבן, אבל את המתנה הגדול ביותר שלו לימין הישראלי דונאלד טראמפ כבר העניק: המונח “פייק ניוז”. נשיא ארצות הברית ניכס לעצמו את המושג ושינה את משמעותו; אם בעבר משמעותו של מונח זה הייתה, בפשטות, חדשות מזויפות, הרי שהיום הוא משמש כינוי גנאי כנגד כל ביקורת המוטחת בממשל האמריקאי. אולם גם בישראל נעשה שימוש נלהב במונח, על ידי בנימין נתניהו, נפתלי בנט ועוד רבים וטובים. כמה נוח להשליך את הביטוי הזה לעבר כל מי שמעז להשמיע ביקורת, או אפילו רק לדווח על החדשות שבהן יש, לעיתים, גם עובדות בלתי-נעימות.

דביר ווי, במאמרו “השתוללות הפייק-ניוז סביב יאיר נתניהו: הסיפור האמיתי“, מאמץ בחום את התרגיל הרטורי הפשוט הזה, וטוען שבסערה האחרונה סביב יאיר נתניהו, לא יהיה כלום כי לא היה כלום, כלשונו של אביו. לא מדובר בטעות או בהגזמה, לדבריו של ווי, אלא ב”בדיה תקשורתית אדירה” – כלומר, בשקר מכוון שכל תכליתו היא לפגוע במשפחת נתניהו. על כן, הסיפור לא מצביע במאומה על פגם בהתנהלותו של ‘יורש העצר’, אלא רק חושפת “את התקשורת הממוסדת בשיא מערומיה”; אך אל דאגה – דביר “נחלץ לעזרת הצרכן התמים לשם הפרדת אמת משקר”. מזל.

על פי הטיעון המרכזי של ווי, הקריקטורה שפרסם יאיר נתניהו, בניגוד לדיווחים, היא אינה אנטישמית. מדובר בטענה כבדת משקל, שאילו תוכח אמיתותה, הרי שאכן נעשה לנתניהו עוול – גם אם לא בהכרח בכוונת זדון, כפי שווי טוען בביטחון גמור. ובכן, נשאלת השאלה האם הטענה נכונה? כיצד התקשורת עשתה טעות כה בסיסית? לווי יש הסבר. הוא מודה שאמנם מדובר בקריקטורה שהיא אנטישמית במקורה, אלא שבגרסה שאותה שיתף יאיר נתניהו, הוחלפה דמות סטריאוטיפית של יהודי חרדי, אשר הופיעה במקור, בדמותו של אהוד ברק. על כן, ווי טוען בתוקף ש”הסממנים האנטישמיים שהופיעו במקור הנלעג אינם קיימים בה”.

האמנם? הסתכלות מהירה מראה שלא. דמות החרדי אמנם הוסרה, אך בפוסט ששיתף נתניהו מופיעה דמות של חבר בכת ה”אילומינטי”, שלמעט הזקן נראה בדיוק כמו החרדי שהוסר – מהאף הנשרי ועד לחיכוך הידיים הנבזי. לא מדובר בדמיון מקרי; חיפוש מהיר של המילים “Illuminati” ו-“Jew” בגוגל, מעלה עשרות אתרים אנטישמים מזעזעים, אשר טוענים בתוקף כי כת האילומינטי עצמה מנוהלת על ידי יהודים. דמות האילומינטי נראית כאילו נלקחה מדפי “דר שטירמר”, משום שרבים מאלו המאמינים בקונספירציית האילומינטי, ובהם יוצר האיור המקורי, מאמינים גם בשליטה יהודית בעולם.

המים המקורי ששיתף יאיר.

 

עד כאן ניתן לטעון שמדובר בטעות לא-מכוונת, ושמנהלי דף הפייסבוק “ממים צפופים נגד קקיהומושיט שמאלני”, ואחריהם יאיר נתניהו – ואולי גם ווי עצמו – כלל לא נתנו את דעתם לפרט אנטישמי זה. אלא שמנהלי אותו דף הגדילו לעשות, והוסיפו לאיור אלמנט חדש לחלוטין שלא היה קיים במקור: בראש שרשרת המזון, מאחורי הרפטיליאן, הוצבה דמותו של ג’ורג’ סורוס, שמחזיק את כדור הארץ על חכה, ובכך שולט ברפטיליאן, אשר שולט באילומינטי, וזו, לבסוף, שולטת בקבוצת השמאלנים. קראתם נכון: מיליארדר יהודי שולט, באופן מילולי, בעולם; אולי המוטיב האנטישמי הקלאסי ביותר שניתן להעלות על הדעת.

מלבד העובדה הפשוטה שמציג תוכן האיור עצמו, טענתו של ווי בדבר האי-אנטישמיות של האיור, נתקלת בעובדה מוכחת אחרת לפיה אנטישמים מובהקים נוטים לחשוב שהיא כן כזו. דיוויד דיוק, מנהיג ה-KKK, צהל בטוויטר בעקבות הפוסט של יאיר, והאתר הניאו-נאצי, ה- Daily Stormer, הכריז על עצמו בתור “אתר האוהדים מספר אחת של יאיר נתניהו”, וקבע את דמותו של יורש העצר בתור תמונת הרקע של האתר. ויי מתעלם לחלוטין מהדיילי סטורמר, כנראה כי הדבר לא תואם את הנראטיב שלו, אבל להתלהבות של דיוק יש לו הסבר מקורי.

העמוד הראשי ב-Daily Stormer.

ווי מקדיש פסקה שלמה מתוך המאמר הקצר, על מנת לטעון כי דיוויד דיוק לא שיתף את הפוסט עצמו, כי אם את הכתבה של “הארץ” על אודות הפוסט. נשאלת השאלה מדוע ווי טורח להיכנס לעובי הקורה בעניין פרטי הציוץ של דיוק – מה שהיה טוב אם היה עושה בעניין הפוסט של נתניהו? האם רק בכדי להוכיח פרט טכני שכזה? אולם כאן מציג ווי טענה יצירתית: הוא יותר מרומז כי דיוק, ממש כמו התקשורת הישראלית והקורא התמים שעליו בא הוא עצמו לגונן, כלל לא ראה את האיור המקורי, ופשוט הולך שולל על ידי הדיווח התקשורתי של “הארץ”. על פי הנרטיב של ווי, דיוק והניאו-נאצים הם קוראים אדוקים של “הארץ”; כאלו שבזמן הקפה של הבוקר, בין ביקורת הטלוויזיה של רוגל אלפר לבין מוסף “גלריה”, נתקלו, במקרה, בידיעה על נתניהו ונפלו בפח כמו כולנו. הלב נשבר. אנטישמים מסכנים ותמימים. כולי תקווה שייקראו את הכתבה של ווי וייראו את האור. האפשרות ההיפותטית, לפיה אותם אנטישמים מקצוענים פשוט יודעים לזהות מם אנטישמי כאשר הם נתקלים בו, אינה נשקלת כלל.

לאחר כל הדברים האלה, נותרת שאלה אחרונה: אם הפוסט של יאיר אינו אנטישמי, אז מה לכל הרוחות הוא נועד להעביר? כאן מגיעה הטענה המדהימה ביותר של ווי: מדובר בסאטירה. בכך שהכניס שינויים באיור האנטישמי המקורי, העמוד “ממים צפופים נגד קקיהומושיט שמאלני” – אותו ווי מגדיר, בפשטות, כ-‘עמוד סאטירה’, ולא מתייחס כלל לשיוכו הפוליטי הברור הנובע משמו – יצר למעשה סאטירה, “אשר שמה ללעג את תיאוריות הקונספירציה”. הבנתם נכון: יאיר נתניהו שיתף סאטירה, שכל מטרתה היא ללעוג לתיאוריות הקונספירציה, לפיהן מני נפתלי ואלדד יניב מונעים משיקולים זרים. משמעות הדבר היא שמדובר, בעצם, בפוסט תמיכה במובילי המאבק כנגד ראש הממשלה, שאותו פרסם בנו. יניב ונפתלי לא היו צריכים למחות, אלא לעשות ליאיר לייק. אם כבר, ביבי הוא זה שצריך לכעוס.

וכעת כמה מילות רצינות: המאמר של ווי, יחד עם השתיקה הרועמת של מחנה הימין כולו נוכח הפוסט המביש של נתניהו, הוא תזכורת מטרידה וכואבת לעומקו של השסע הפוליטי במדינתנו. נראה שבאקלים הפוליטי הנוכחי, לא מספיק להיות בטוח באידיאולוגיה או בערכים שלך; יש צורך דחוף גם להגן על כל מה שמישהו מהמחנה שלי עשה, ולא משנה איזה קו אדום הוא חצה או איזה דיסוננס קוגניטיבי נובע מניסיון ההצדקה. לתוך האווירה הרעילה הזו נכנס המונח “פייק ניוז”, שרק מקל על כל מי שמשתמש בו להתחפר בעמדתו, לסרב להקשיב לדעות אחרות ולטמון את ראשו בחול. אלא שכמו ברוב המקרים בהם נשיא ארצות הברית משתמש באותו המונח, על ראש הגנב בוער הכובע.


קרדיט תצלום:
Darrin Bell
שתף:
 
  • אבישי גרין

    סטודנט שנה ג' בתוכנית פכ"מ וב'אמירים' רוח באוניברסיטה העברית.