בחירת העורך

‎קורא‫/‬ת‫:‬

מדוע למדינות עולם ראשון יש ערי עולם שלישי?...

מדוע למדינות עולם ראשון יש ערי עולם שלישי?

,
ניקולאס אומאשב, חוקר במרכז קליפורניה למדיניות, על המכנה המשותף בין הערים הנחשלות ביותר במדינות המצליחות ביותר.
image_printגרסא להדפסה

מאת: ניקולאס אומאשב, 27/07/2017, FEE.org

תרגום ועיבוד: עומר גריג

בזמן שעקפתי את החורים במדרכה, התעלמתי מקולות הירי וחלפתי על פני הקבצנים לאורך רחובות ניו-אורלינס, לא יכולתי שלא להיזכר במסעותיי בפנום-פן, קמבודיה. שתי הערים הללו סובלות מעוני המוני ומתשתיות מתפוררות, אך הן שונות במאפיין אחד עיקרי: פנום-פן נמצאת במדינה מתפתחת, וניו-אורלינס במדינה מפותחת.

יש הרבה “ערי עולם שלישי” בארצות הברית – דטרויט, בולטימור וניו-אורלינס; לכולן יש מכנה משותף אחד בולט, והוא היעדר שווקים חופשיים ופתוחים.

קיים קונצנזוס רחב בקרב כלכלנים בנוגע לטענה, לפיה חופש כלכלי קובע במידה רבה את עושרן ורווחתן של מדינות, אולם טענה זו תקפה גם לגבי ערי המטרופולין. הכלכלן דין סטנסל, למשל, השווה בין ערים אמריקאיות, ומצא קורלציה בין מידת החופש הכלכלי לבין מצבן הכלכלי.

בולטימור ודטרויט נמצאות בחמישיית ערי המטרופולין בעלות שיעורי המס הגבוהים ביותר. ולגבי העיר ניו-אורלינס, הרי שלואיזיאנה, המדינה אליה היא משתייכת, נמצאת במקום השלישי בדירוג המדינות בעלות שיעורי מס הקניה הגבוהים ביותר, יחד עם רמות גבוהות של הוצאות גירעוניות; שלוש הערים הללו גם סובלות מאינפלציה של חוקים הנוגעים למתן רישיונות עסק.

ואם רגולציות ומיסים לא מספיקים, הרי שמגבלות על שוק התעסוקה הותירו את מחפשי העבודה בדטרויט ובבולטימור חסרי אונים. בשתי הערים הללו שיעורי התאגדויות העובדים גבוהים מהממוצע הארצי (10.7%), וכפועל יוצא שכר המינימום בהן גבוה יותר משכר המינימום הפדרלי ($7.25). עם זאת, בשתיהן שיעורי האבטלה גבוהים – 8.1% ו-6.1%, בדטרויט ובבולטימור בהתאמה. על כן, לא מפתיע גם שבולטימור, דטרויט וניו-אורלינס סובלות מאחוזי עוני גבוהים – 28.2%, 48.1% ו-29%, בהתאמה.

כשמסתכלים על אלימות, הכוללת שימוש בכלי נשק, התמונה חמורה אף יותר. על כל 100 אלף איש, שיעור הרצח באמצעות נשק חם בדטרויט (35.9%), דומה לזה של אל-סלבדור (39.9%); בולטימור (29.7%) דומה לגואטמלה (34.8%), ואם ניו-אורלינס הייתה מדינה – היה בה את שיעור הרצח השני בגובהו בעולם (62.1%), אחרי הונדורס (68.3%) והרבה מעל ונצואלה (39.9%). אגב, בשלוש הערים הללו יש את חוקי הנשק הנוקשים ביותר בארצות הברית.

הפתרון פשוט: יש להפחית את שיעורי המס הגבוהים ולבטל את חוקי התעסוקה המגבילים, אשר גורמים יותר נזק מתועלת. אל לנו לתת לממשלה להמשיך להשאיר את ערי העולם השלישי הללו מאחור.


קיוונים

kivunim.org.il - מנגישים לכם את הדיון הכלכלי-חברתי העולמי.