בחירת העורך

‎קורא‫/‬ת‫:‬

מלחמת העולם הראשונה – המדריך למתחיל: ההימורי...

מלחמת העולם הראשונה – המדריך למתחיל: ההימורים של גרמניה

,
מלחמת העולם הראשונה הנה אחד האירועים החשובים שידעה האנושות, יחד עם זאת רבים לא מכירים מקרוב את האירועים המשמעותיים שהתרחשו במהלכה, וכיצד אלו השפיעו עליה ועל כלל ההיסטוריה האנושית. חלק שני בסדרת הכתבות "מלחמת העולם הראשונה - המדריך למתחיל", הדן במלחמה מהפרספקטיבה הגרמנית.
image_printגרסא להדפסה

לקריאה נוספת: חלק ראשון: הסיבות לפרוץ המלחמהחלק שלישי: החזית המזרחית

בכתבה הקודמת השלמנו פערים והבנו איפה עמדו כל המדינות בפתח המלחמה. עם זאת, על מנת להבין את מהלכי המלחמה צריך להבין את היחס למלחמות דאז, שהיה מאוד שונה מהיחס למלחמות היום. המלחמות הגדולות ביותר בהיסטוריה באותה תקופה הגיעו עד ל-150,000 הרוגים. בתחילת הקרבות במלחמת העולם ה-1 מספר ההרוגים מגיע למיליון, ואף אחד לא מוכן לזה. זו המלחמה הראשונה שכל האוכלוסייה מגויסת למלחמה: או לקרבות או לייצור נשק. מאה שנים לפני המלחמה הזו נפוליאון ניהל את אחד הקרבות הגדולים בהיסטוריה, וניתן היה לצפות בשדה הקרב במשקפת. במלחמת העולם ה-1 שדה הקרב מתפרש על פני מאות קילומטרים, ולגנרלים אין שום דרך לתצפת על הקרב כולו. מדובר בנשקים של המאה ה-20 בידיים של בני אדם שאין להם מושג מול מה הם עומדים להתמודד. הדוגמא הכי בולטת – בחודשי המלחמה הראשונים, הצבא הצרפתי נלחם ללא קסדות, והקצינים לבשו מדים כחולים-אדומים בוהקים בדיוק כמו המדים שלבשו הקצינים בקרבות נפוליאון, מה שהקל על הצבא הגרמני לפגוע בהם.

את השלבים הראשונים של המלחמה אפשר להבין דרך ההימורים שגרמניה עשתה.  לפני כן, נזכיר שוב מי הן המדינות ולמה הן בקרב:

Map of Europe focusing on Austria-Hungary and marking central location of ethnic groups in it including Slovaks, Czechs, Slovenes, Croats, Serbs, Romanians, Ukrainians, Poles.

מפת המלחמה באוגוסט 1914. מצד אחד רוסיה, צרפת ובריטניה, מצד שני גרמניה ואוסטרו-הונגריה (איטליה לא השתתפה בקרבות ב-1914), ושלישית, האיחוד הסרבי שנלחם באוסטרו-הונגריה.

מדינות ההסכמה:

צרפת – צרפת מניחה שהכוח הצבאי שלה ושל רוסיה ימחץ את הגרמנים, וכאמור, מלחמה באותה תקופה הייתה דבר זניח יחסית ולא הימור רציני. צרפת הייתה יכולה להימנע ממלחמה, אבל הרווח הגדול לעומת סיכון נמוך נראה משתלם. צרפת סידרה את צבאה לאורך הגבול עם גרמניה וחיכתה לרוסים על מנת להתחיל בלחימה. בנוסף, צרפת תקפה במספר נקודות בודדות והצליחה לכבוש שטחים די בקלות, כי לגרמניה היו תוכניות אחרות.

רוסיה – כמו צרפת, גם השלטון הרוסי האמין שזו מלחמה פשוטה. רוסיה, אשר עדיין ליקקה את פצעיה ממלחמה רוסיה-יפן, תיכננה לשקם את מעמדה על חשבון גרמניה. הבעיה של רוסיה הייתה גודלה העצום של המדינה, עובדה שהקשיתה על שינוע הצבא לחזית הלחימה. מרגע שהרוסים מכריזים מלחמה ועד שהצבא מגיע לקרב, לוקח לא מעט זמן.

בריטניה – בריטניה לא רוצה ניצחון צרפתי-רוסי קליל מחשש להתבססות של האימפריות באירופה. בריטניה מעוניינת בסטטוס קוו. בסופו של דבר, בריטניה לא הייתה נכנסת למלחמה בלי הכניסה הגרמנית לבלגיה.

יפן – יפן היא הדוגמא הטובה ביותר לאופן בו המלחמה הזו נתפסת לא נכון בימינו. ההנחה היא שצרפת ורוסיה הן ה”טובות” וגרמניה היא ה”רעה”. יפן מצטרפת ל”טובים” אך ורק בגלל שלגרמניה יש הרבה איים בסביבות יפן, וליפן זו הזדמנות מצוינת לתקוף את האיים חסרי ההגנה (מאחר וגרמניה עסוקה באירופה), לכבוש אותם, ולקבל חותמת של אישור ממעצמות העולם.

מדינות נייטראליות:

איטליה, רומניה, האימפריה העות’מאנית ועוד מדינות רבות מחכות בשלבים הראשונים לראות מי מהצדדים יצליח יותר, וזאת על מנת לקפוץ על העגלה המנצחת. עוד דוגמא ליחס השונה שהיה באותה תקופה למלחמות.

מעצמות המרכז וההימורים של גרמניה:

אוסטרו-הונגריה – האימפריה המתפוררת של אוסטרו-הונגריה הניחה שגרמניה החזקה לצידה. האימפריה חיפשה לכבוש את סרביה ולחזק את מעמדה המתדרדר.

גרמניה – את המלחמה הזו מתחילה גרמניה עם סט של הימורים, שבסופו של דבר יתפוצצו לה בפנים:

הימור 1 – לכבוש את צרפת לפני שרוסיה מגיעה למלחמה

עקב שטחה האימתני של רוסיה, גרמניה ידעה שייקח לרוסים מספר שבועות עד שיגיעו לשדה הקרב. מכאן, הסיקו הגרמנים שיש ביכולתם להדוף את מעט הכוחות הרוסיים ששהו על הגבול בין שתי המדינות. ההנחה הייתה שאי אפשר להילחם בשתי חזיתות, ולכן ההחלטה היא לכבוש את צרפת, ומהר, לפני שרוסיה מגיעה לקרב.

הימור 2 – אוסטרו-הונגריה

גרמניה הימרה על כך שאוסטרו-הונגריה תהיה בעלת ברית חזקה, אשר תוכל להדוף התקפות רוסיות בתחילת הקרבות, עד שיושלם כיבושה של צרפת. ההימור נכשל ואוסטרו-הונגריה התבררה כבעלת ברית חלשה שלא הסתדרה לבד. האוסטרים דרשו סיוע גרמני באנשים, תחמושת וכסף, וזאת בכדי למנוע התפרקות מול סרביה.

הימור 3 – לתקוף דרך בלגיה

על מנת לכבוש את צרפת מהר, התוכנית הגרמנית היא לתקוף דרך בלגיה, להיכנס לצרפת מצפון, ולאגף את הצבא הצרפתי. ההנחה היא שצרפת לא תאבטח את הגבול עם בלגיה הנייטראלית כמו את הגבול הישיר בין גרמניה וצרפת. גרמניה מודיעה לבלגיה שאין לה כל כוונה לכבוש אותה, אלא רק לעבור דרכה על מנת להגיע לצרפת. הגרמנים באמת האמינו שבלגיה תאפשר להם לעבור בשטחה ללא פגע. תקוותיהם התבדו. בלגיה לא מאפשרת כניסה חלקה לשטחה ותוקפת את גרמניה. בלגיה חלשה מאוד צבאית וגרמניה כובשת אותה בקלות, למרות שהיא מתקשה יותר ממה שהיא ציפתה. הבעיה הגדולה יותר עבור הגרמנים היא שהכניסה לבלגיה מוציאה את בריטניה מנייטראליות, מאחר ויש לבריטים הסכם הגנה עם הבלגים. הכניסה של בריטניה תגרום גם לכניסה של יפן למעגל המלחמה, ובהמשך גם לכניסה של ארה”ב. למרות זאת, אם גרמניה מצליחה בכל זאת לכבוש את צרפת במהירות, ההימור הזה היה משתלם. למרות שצרפת נערכה לתקיפה דרך בלגיה  על-ידי שליחת כוחות לגבול צרפת-בלגיה, ולמרות התגבורת שקיבלו הצרפתים מבריטניה, גרמניה, אשר גייסה את אחד הצבאות הגדולים בהיסטוריה, מהממת את המעצמות וחודרת דרך בלגיה במהירות אל תוך צרפת. הגרמנים אף נעים לכיוון פריז, ומגיעים מרחק קילומטרים ספורים מהבירה הצרפתית. הבעיה היא שבמהלך הקרבות בבלגיה, רוסיה מדהימה את גרמניה. הצבא הרוסי מגיע לחזית המזרחית מוקדם מאוד מהצפוי, וההימור הראשון נכשל. גרמניה מצויה במלחמה בשתי חזיתות מול 4 מעצמות, כאשר לצידה ניצבת אימפריה מתפוררת.

בכתבה הבאה נדבר על החזית המזרחית ועליית הקומוניזם ברוסיה.

קרדיט: (historicair (French original) Fluteflute & User:Bibi Saint-Pol (English translation

יואב זאבי

דוקטורנט למדעי המוח באוניברסיטת תל אביב, בעל תואר ראשון בפסיכולוגיה-ביולוגיה בהדגש מדעי המוח מהאוניברסיטה. כיום מורה לסטטיסטיקה ומתמטיקה, וחוקר את בעיית ההסקה הסטטיסטית במדעי החברה. כדורגלן, היסטוריון ומתופף חובב.