מס דירה שלישית, בעיות הגוש הימני-כלכלי בארץ ומתן חודורוב

לפני כשנה הצטרפתי לאמיר וייטמן, ממקימי התנועה הליברלית החדשה, ולקבוצה בשם הליברלים בליכוד והתחלתי לארגן את פעילותן. מטרותינו היו ברורות: החזרת ערכים ליברליים-קלאסיים למפלגת הליכוד והשפעה מתמדת על המדיניות הכלכלית של המפלגה ונבחריה.

במשך שנים השיח במפלגת הליכוד התמקד בפן המדיני והושפע מלחץ תומכי הליכוד; השיח הכלכלי לעומת זאת, הושפע דווקא מהתקשורת. בעוד שבנושאים מדיניים קשה עד בלתי אפשרי למצוא חברי ליכוד שיתמכו בתהליך מדיני הכולל נסיגה ובקרב המתפקדים ישנה תמיכה גורפת בהתיישבות, בנושאים כלכליים המנעד של מתפקדי ונבחרי הליכוד הנו רחב ומגוון יותר וניכרת הפקרה של השיח הכלכלי מכיוון של שוק חופשי, לטובת שיח פופוליסטי שאינו מאפיין את שורשי התנועה. כך, למעשה הופרה ההבטחה בחוקת הליכוד להתערבות מינימאלית של הממשלה במשק ונזנחו העקרונות על בסיסן נבחרה המפלגה. חברי הליכוד כמובן אינם אשמים. החירות הכלכלית, חופש הפרט והקניין בישראל נמצאים תחת מתקפה מתמדת, באמצעות מוסדות השמאל הכלכלי, ההסתדרות, המועצות החקלאיות, מכון התקנים, הקרטלים השונים וגופים סטטוטוריים. התקפה זו על החירות הכלכלית, חופש הפרט והקניין בישראל מלובה על ידי סוכני הבורות בתקשורת הישראלית ובאקדמיה.

לפיכך, יש להחזיר את הליכוד לשורשיה הליברלים ולהפוך אותה לנאמנה לחזונה הכלכלי. לצורך כך, נדרשת פעילות קבוצת הליברלים בליכוד הפועלת במספר מישורים: יצירת לובי בכנסת, הענקת רוח גבית לנבחרי הליכוד והפעלת לחץ לטובת עשרות רפורמות, ביניהן ביטול חוק הספרים, הורדת מכסים ומסים, צמצום כוחם של מכון התקנים, רפורמה בחוק הסכמים קיבוציים, אי הפללה של צרכני קנאביס, רפורמות בניהול פנסיות אישיות (IRA), ביטול מועצות חקלאיות והפרטת מערך הכשרות.

תפקידי במטה הוא למצוא קהלים חדשים של ימנים ליברלים הדומים לנו ולליכוד בהשקפת עולם, ולעודד אותם להתפקד למפלגה על מנת להוביל וליישם את המדיניות הכלכלית המקורית של הליכוד. במסגרת מאבקינו בחוק דירה שלישית של חבר הכנסת משה כחלון, חוק מיותר והרסני המעוות את שוק השכירות וגורם לעליית מחירים ולפגיעה הן בשוכרים והן במשכירים, נפגשתי עם קבוצת בעלי דירות במטרה לנסות לקדם את ביטול החוק. האמונות של חברי הקבוצה תאמו מאוד לשלנו, וכך הוקם “פורום הדיור בליכוד”, קבוצה אשר תדאג לקדם שוק דיור ושכירות חופשים, ללא התערבות ממשלתית, פיקוח ומיסוי.

ה”מעון” מתוך חמשת המ”מים של ז’בוטינסקי (חמשת הצרכים שעל המדינה לספר לאדם כחמשת מ”מים: מזון, מעון, מלבוש, מורה ומרפא) מתחבר היטב עם עקרונות השוק החופשי. ככל שהשוק יהיה משוכלל יותר, ככל שניתן יהיה לבנות בקלות רבה, וככל שההתערבות הממשלתית והעיריות יהיו מצומצמות, ככה יהיה היצע דיור גדול יותר ונוכל ליהנות ממחירי דיור נמוכים יותר. בעקבות זאת נערך כנס ראשון בתל אביב במטרה להוסיף שוכרים ומשכירים למאבק בחוק.

רעיון הכנס, בעד שוק שכירות חופשי, הפריע ככל הנראה לעיתונאי מתן חודורוב והוא לא בחל בשום אמצעי על מנת לסלף, להגכיח ולהלעיג אותו. הוא החליט לצלם את האירוע במצלמה נסתרת (למרות שהאירוע היה פומבי לחלוטין, פורסם בפייסבוק ואף הוזמנה אליו התקשורת) ולהציגו כסודי ומחתרתי, משל היו השוכרים והשכירים “בעלי הון” מאיזה קריקטורה מתחילת המאה ה20. הוא תיאר את האירוע ככנס משקיעי דירות, למרות שבפועל הוא נערך בידי פורום הדיור בליכוד, גוף שחברים בו גם שוכרים וגם משכירים. ניסיונו זה של חודורב לתקוע טריז ולייצר מלחמת מעמדות, הינו טריק סוציאליסטי ישן, הרי ברור שהחוק פוגע בשוכרים ובמשכירים כאחד, ואין כאן שום הבדל אינטרסנטי. חודורוב המשיך בסיקור מוטה של הכנס, תוך ציטוט קריאות ביניים נגד כחלון והוצאת דברים מהקשרם. במהלך הכנס, המשתתפים דיברו מדם ליבם, ובצורה חופשית; עבור חודורוב הייתה זו בעיה כיוון שבעיניו, פעילי מפלגה אמורים לציית לקו מפלגתי, וחלילה לא לנסות לדבר או להשפיע. הוא הגדיר את פורום הדיור כ”גוף רשמי במפלגה” למרות שאינו כזה, בניסיון שקרי לשכנע כי מתבצע מאבק פוליטי נגד כחלון ולא מאבק אידיאולוגי לגיטימי.

חודורוב ציטט ולעג לאמירה “מה שמעניין את רוב החברים כאן הוא האינטרס הצר שלנו” שנאמרה ע”י אחד הדוברים. בעיניו זהו הכשל של חברי הפורום כאשר בעיני, זה דווקא החוזק העיקרי שלהם. “האינטרס הצר שלנו” הוא לא לשלם הרבה על שכירות, מזון או מיסים, ולחיות במדינה משגשגת כלכלית, בעלת שוק חופשי וללא התערבות ופיקוח ממשלתי. דווקא כשאנשים מתחילים לחשוב על “טובת הכלל” במקום על “האינטרס הצר שלנו”, אני מתחיל להיזכר בתקופות אפלות. מה שחודורוב לא מבין הוא כי ברגע שהממשלה מתערבת ברמה כזו בשוק הדיור, כולם נפגעים. הן המשכירים שנאלצים לשלם יותר לממשלה, והן השוכרים שבלית ברירה נאלצים המשכירים לעלות את שכר הדירה שלהם. חודורוב לעג לנו אך למעשה זה בדיוק המסר שניסינו להעביר. כל אזרח במדינה, עני או עשיר, בעל נכסים או שוכר נכסים, שואף לשלם פחות. הדרך היחידה לעשות זאת היא להפחית רגולציות ולאפשר את החוק החופשי, התחרות והצמצום המיסים שמשלם האזרח.

קישור לפוסט של מתן חודורוב