מעבר לתעמולה: מנפלאות כלכלת ישראל

מאת: יעקב מאתר “קו ישר“.

לרגל הבחירות הקרבות מפרסם “בלומברג” מאמר המשבח את הכלכלה הישראלית. להלן קטעים מהמאמר, בתרגום חופשי:

התוצר המקומי הגולמי (תמ”ג) עלה בשיעור שנתי ממוצע של 3.69% מאז שנת 2000, האינפלציה זניחה בשיעור של 1.57%, והאבטלה ירדה ל- 3.7% – מחצית מהאבטלה הממוצעת בתקופה.

בישראל 8.4 מיליון תושבים (8.8 לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה), קצת יותר מאשר בשוויץ, קצת פחות מאשר באוסטריה – אך ישראל צמחה יותר ממדינות מבוססות אלה. מאז זכתה ישראל למעמד של מדינה מפותחת ב- 2009, הצמיחה המצטברת הייתה 69%, פי 17 מאשר אוסטריה ופי 3 מאשר שוויץ (אוכלוסיית ישראל גדלה מ- 1998 עד 2017 בכ- 45%, הרבה יותר מאשר שוויץ או אוסטריה, וזה מסביר חלק מהגידול בתמ”ג).

בין 36 הכלכלות המפותחות הנמצאות בארגון OECD, הצמיחה בישראל צפויה להיות במקום השני בשנת 2020. השנה ישראל תחלוק את המקום ה- 4 יחד עם צ’ילה עם צמיחה של 3.6%.

לעומת זאת, שיעור העוני בישראל, 17.7%, הוא השני הגבוה ב- OECD. זאת בגלל שחלק גדל מהאוכלוסייה – החרדים – מסרבים לעבוד. יש חוסר שביעות רצון מהתשתיות, מהצפיפות בבתי חולים, ומהכלכלה ה”דואלית” שבה שני שליש מהעובדים משתכרים פחות מהמשכורת הממוצעת.

המרוויחים הגדולים בעשור האחרון היו בעלי הבתים והדירות – מחירי הבתים עלו ב-88%, מקום ראשון בעולם, בפער. לשם השוואה, במקום השני ממוקמת ניו זילנד עם51%, ובמקום השלישי נמצאת שוויץ עם עלייה של39%. השקל הפך למטבע חזק, והתחזק ב-8% לעומת הדולר ב-10 השנים האחרונות. אומנם, הפרנק השוויצרי עלה ב- 16% אל מול הדולר, אך האירו הפסיד 12% מערכו ביחס למטבע האמריקאי. יציבותם של השקל והכלכלה באה לידי ביטוי באמון שרוכשים לישראל שווקי האשראי. לפני 2014, ישראל נאלצה לשלם ריבית על החוב החיצוני בשיעור הגבוה יותר ב-1.9% מריבית אג”ח של ממשלת ארה”ב. מאז המגמה התהפכה, והיום ישראל משלמת לנושיה ריבית נמוכה ב-0.55% מאשר ממשלת ארה”ב.

אלה הנתונים – לפי “בלומברג”, שהוא מקור מהימן ומדויק. זאת לא תעמולת בחירות.

הצמיחה הכלכלית היפה לא צריכה לגרום לנו להחמיא לעצמנו או לממשלתנו יותר מדי, ולחשוב שהמדיניות הממשלתית החכמה היא הסיבה היחידה לצמיחה. הנה כמה סיבות אובייקטיביות שגרמו לצמיחה (התעשרות) גבוהה יותר בישראל ביחס לשוויץ או לאוסטריה.

התחלנו מבסיס יותר נמוך

המדיניות הבולשביקית-סוציאליסטית של ממשלות ישראל בעבר גרמו לכך שהתמ”ג ורמת החיים בישראל היו הרבה יותר נמוכים בעבר מאשר באירופה. הצמיחה היא דבר יחסי: מדינות אירופה היו עשירות כבר בשנת 2000, אנו עדיין לא. מכאן הצמיחה הגבוהה יחסית שלנו. המדינות שצומחות הכי הרבה באירופה (וצומחות יותר מהר מאתנו) הן פולין, סלובניה וסלובקיה – כולן מדינות קומוניסטיות לשעבר שהחלו את צמיחתן הכלכלית מבסיס נמוך.

להלן הנתונים: בשוויץ, תמ”ג לנפש – בשנת 2000 היה 35 אלף דולר, ב- 2018 62 אלף דולר; באוסטריה עמד התמ”ג לנפש בשנת 2000 על 24 אלף דולר וב-2018 על 48 אלף דולר; בישראל בשנת 2000, עמד התמ”ג לנפש על 18 אלף דולר, והגיע ל-38 אלף דולר ב-2018.  לכן, עם כל הצמיחה המהירה עליה זכינו לטפיחה על השכם, אנו עדיין מפגרים במידה ניכרת אחרי שוויץ ואוסטריה. עדיין לא תוקנו קלקולי הכלכלה הבולשביקית.

עלייה באוכלוסייה

באוסטריה האוכלוסייה גדלה בכ-9.6% מאז שנת 2000, בשוויץ ב- 17.5% ואצלנו ב-38.5%. העלייה הגדולה מבריה”מ לשעבר חוללה פלאים אצלנו. אוכלוסייה גדולה יותר (בייחוד אוכלוסייה איכותית) יוצרת וצורכת יותר, והיא לבדה גורמת לצמיחה בתמ”ג. בונוס נוסף אצלנו היא העלייה של אילי הון כמו רומן אברמוביץ’, לב לבייב, גאידמק ורבים, רבים אחרים. אנשים עשירים שעולים ארצה, או רק רוכשים דירות ועסקים בישראל, תורמים הרבה לצמיחה הכלכלית.

הגז

גילוים וניצולם של מרבצי הגז והנפט בים התיכון גרמו לכלכלת ישראל לבצע קפיצת מדרגה. יהיו אשר יהיו הגורמים, טוב לדעת שגם בישראל שנת 2018 הייתה “השנה הטובה בהיסטוריה“.