בחירת העורך

‎קורא‫/‬ת‫:‬

ספורט: השנה החשובה בקריירה של מסי...

ספורט: השנה החשובה בקריירה של מסי

,
השנה הקרובה היא אחת החשובות במלחמה של מסי על המורשת שלו. יואב זאבי מסביר מדוע.
image_printגרסא להדפסה

בעשור האחרון מצוי מסי בעיצומו של ויכוח כפול: הראשון נוגע לשאלה מי יותר טוב, רונאלדו או הוא? לוויכוח הזה לא אנסה להיכנס, ובכל מקרה, ללא קשר לטיעונים – חצי מהקוראים יאמרו כך וחצי יאמרו אחרת. הוויכוח השני נוגע לשאלה האם מסי הוא השחקן הגדול בהיסטוריה? ובקרב הזה, כך נראה, הוא הולך ומפסיד.

מסי עשה דברים ענקיים בכדורגל, ומקומו בדברי הימים מובטח. מסי מתחיל את עונתו ה-15 בכדורגל (ה-14 אם מתעלמים מתקופתו בברצלונה ב’ ו-ג’), ובשנים הללו הוא השיג, בין היתר: 8 אליפויות, 5 גביעים, 4 זכיות בליגת האלופות, מדליית זהב אולימפית, 5 פעמים תואר שחקן השנה בעולם, 4 פעמים הכובש המצטיין בעולם, ועוד המון תארים שונים. הוא גם ניפץ אין-ספור שיאים: הכי הרבה שערים בשנה קלנדרית (91); הכי הרבה שערים בעונת כדורגל אחת (79); הכי הרבה משחקים רצופים בהם כבש (21) ועוד רבים אחרים. אבל למרות כל זאת יש גם את הצד השני.

מסי מעולם לא זכה עם ארגנטינה בתואר, למעט מדליה אולימפית, על אף שנבחרת זו נהנית היום מאחד הדורות המוכשרים בתולדותיה. לכן, בהשוואה לאחד המתחרים העיקריים שלו, מראדונה, הוא נמצא בבעיה. הבעיה מחמירה עוד יותר, כאשר מתייחסים לעובדה שהוא שיחק בברצלונה בלבד, כך שקשה להפריד בין הישגי האיש ובין הישגי הקבוצה, אם כי כל עוד הייתה הצלחה זה פחות רלוונטי כאשר זו הגיעה יחד עם ברצלונה. בעיה נוספת היא שבשנים האחרונות ההצלחה נעלמת מברצלונה, וחמור מכך – עוברת למתחרה הגדול, כריסטיאנו רונאלדו.

עד השנה האחרונה נראה היה שוויכוח מסי-רונאלדו הוכרע בנוקאאוט לטובת מסי, אך שימו לב לנתונים של השנים האחרונות: בעוד שבליגה ברצלונה של מסי חגגה 3 אליפויות רצופות, ריאל מדריד השיגה הישג חסר תקדים – זכתה פעמיים ברציפות בליגת האלופות ו-3 פעמים בתוך 4 שנים. ומה עם מסי? הוא זכה בליגת האלופות רק פעם אחת מאז 2011. בנבחרת רונאלדו סחב על הגב את פורטוגל החלשה וזכה איתה באליפות אירופה, הנחשבת לקשה יותר מאליפות אמריקה – הקופה אמריקה – שגם בה מסי לא זכה. ב-2011, למסי היה יתרון 3-1 על רונאלדו במספר הפעמים בהן זכה בליגת האלופות, אך כרגע המצב עומד על תיקו 4-4. ב-2012 מסי הוביל 4-1 על רונאלדו במספר הפעמים בהן זכה בתואר כדורגלן השנה, ואילו השנה זה רק 5-4, ויכול מאוד להיות שרונאלדו, שזכה עם ריאל גם בליגת האלופות וגם באליפות ספרד, יזכה השנה בתואר זה וישווה ל-5-5. את המהפך של השנים האחרונות עושה רונאלדו כשהוא מבוגר בשנתיים ממסי, ולכן אמור להיות אחרי השיא, לכאורה.

כריסטיאנו רונאלדו. (קרדיט: DSanchez17)

כל הטיעונים הללו אין בהם כדי להראות שרונאלדו טוב יותר ממסי, או שמסי טוב יותר מרונאלדו, אבל הם מראים מדוע הדעיכה של ברצלונה לצד העלייה של ריאל הציתה מחדש את הוויכוח על אודות שאלת מסי-רונאלדו. את מסי זה שם בבעיה, כי אם הוא ורונאלדו נאבקים על תואר “השחקן הגדול ביותר בדורנו”, מסי לא יוכל לנצח במאבק על תואר השחקן הגדול בהיסטוריה, וזאת משום שהשחקן הגדול בהיסטוריה הוא אינדיבידואל שהכה את העולם בתדהמה, בשל כך שלא נראה שחקן כמוהו – לפניו או אחריו. אם מסי ורונאלדו במאבק צמוד, מסי הוא לא הגדול מכולם.

כל עונה נפתחת בטורניר הסופר-קופה המסורתי. מחזיקת הגביע הספרדי, ברצלונה, נגד אלופת ספרד, ריאל מדריד. הטורניר מורכב מ-2 משחקים, האחד נערך במגרשה הביתי של מחזיקת הגביע והשני במגרשה של האלופה, כאשר המנצחת בשילוב שני המשחקים היא הזוכה. אמש נערך המשחק הראשון בברצלונה. ריאל ניצחה בחוץ 3-1, כאשר היא נשארת ב-10 שחקנים. זו תוצאה רעה לה לא פיללו בברצלונה, ומבחינה מוראלית זוהי דרך גרועה לפתוח בה את העונה. להפסד הזה סיבות רבות: מאמן חדש, פיקה במשחק הגרוע בחייו, סאגת ניימאר ועוד. אבל לשחקן הטוב בעולם זה לא משנה. מבחינת השחקן הטוב בעולם מדובר במצב אידיאלי, בו הוא מוכיח ש”אני זה הקבוצה והקבוצה זה אני”; שהוא יכול לקחת קבוצה בינונית, וברצלונה היא הרבה יותר מבינונית, ולהעניק לה תהילת עולם.

כדי שמסי יהיה השחקן הטוב בהיסטוריה בארסה חייבת השנה לזלול תארים על חשבון היריבה המרה. יהיה קשה לסנגר על מסי כגדול מכולם אם גם השנה ריאל של רונאלדו תצא כשידה על העליונה. בלי הישגים בנבחרת ובלי הצלחה בקבוצה, מה בעצם נשאר? המאבק מתחדש בחמישי הזה: מסי יוצא למשחק חוץ נגד ריאל, כאשר האחרונה מובילה בתוצאה 3-1 מהמשחק הראשון ונראית נפלא, ואילו ברצלונה נראית רע. האין זה בדיוק האתגר שהשחקן הכי טוב אי-פעם אוהב לנצח?


קרדיט תצלום:
Marc Puig i Perez
שתף:
 
  • יואב זאבי

    דוקטורנט למדעי המוח באוניברסיטת תל אביב, בעל תואר ראשון בפסיכולוגיה-ביולוגיה בהדגש מדעי המוח מהאוניברסיטה. כיום מורה לסטטיסטיקה ומתמטיקה, וחוקר את בעיית ההסקה הסטטיסטית במדעי החברה. כדורגלן, היסטוריון ומתופף חובב.