בחירת העורך

סקירת ספרות: הקנון המדעי

,
הקנון המדעי: תשעה פרקים של מסע קסום אל יסודות המדע/נטלי אנג'יר; מאנגלית: עמנואל לוטם; הוצאת 'אחוזת בית'; 459 עמודים; 96 ש"ח
image_printגרסא להדפסה

אני אפתח במה שכתוב בכריכה האחורית של הספר:

“העיתונאית, זוכת פרס הפוליצר, נטלי אנג’יר חושבת שאפשר גם אחרת: היא החליטה לטפל בבהלה שלנו ממדעים ולהראות לנו עד כמה יפה, מענג ומושך יכול להיות העיסוק בכימיה, בביולוגיה, בפיזיקה, באסטרונומיה ובמדעי יסוד אחרים. אנג’יר ניגשת למדעי החיים לא במתכונת של שיעור בתיכון אלא כמסע נלהב ומרתק אל תוך היופי שבחיי היום יום. בשפה בהירה, בסבלנות ובלי התנשאות, היא מצליחה להסביר ולהוכיח שכולנו יכולים להבין דבר או שניים אפילו בפיזיקה גרעינית.”

תנו לי לעשות לכם סדר בדברים ולמתן את כל ההילולה סביב הכתוב. בספר כזה מלכתחילה יתעניינו אנשים שאוהבים להרחיב את אופקיהם וכן אלו שנושאי המדע עניינו אותם משחר הימים. אדם שהמדע מבהיל אותו, ששיעור מדעים בתיכון היה המקצוע השנוא עליו ואלו שלשמוע את המילה ‘וקטור’ או ‘אינזים’ גורם להם צמרמורת (ולא נעימה…), יסתכלו על הספר, יתחלחלו ויעברו הלאה. רוב רובם מהאנשים האחרונים שהזכרתי, לא יחשוב בכלל לקנות ספר כזה או אפילו להשאיל מהספרייה ולתת עליו את הדעת.

את הספר קניתי לפני שנתיים ביריד חנוכה של ‘ידיעות אחרונות’, ממש לפני שהתחלתי ללמוד לתואר הראשון שלי בביולוגיה. קראתי פרקים נכבדים ממנו לפני תחילת הלימודים שלי ושבתי אליו גם שנתיים אחר כך, כשכבר התחלתי לעסוק במדע באופן יום יומי. המסקנה שלי נותרה בעינה: אם אתם אוהבים ביולוגיה, פיזיקה, מתמטיקה, כימיה ודומיהם, אין לכם מה לקרוא את הספר. אם אתם רוצים להרחיב את הידע שלכם בנושאים אלו ולדעת מעט יותר, כנסו לNature, Science או אתרים כמו מכון-דוידסון למדע שם תמצאו מידע נרחב, בדוק, מעניין והרבה יותר ממצה ומספק מאשר הכתוב בספר הזה.

כאמור, אנג’יר הינה כלת פרס פוליצר לכתיבה מדעית למביני עניין וזו בדיוק הבעיה שלה ושל הספר הזה. באותה בעיה נתקלים עשרות אלפי סטודנטים בישראל כאשר המרצה שלהם מתחיל שיעור ומצפה מהם להבין חומר ב90 דקות אשר הוא עצמו עשה מחקר עליו מספר שנים טובות. כלומר, אם אין לכם בסיס או אפילו קמצוץ תשוקה, זה לא משנה כמה תנסו, אתם פשוט לא תצליחו. אנג’יר ניסתה לעשות כאן משהו מופלא – להנגיש את המדע. בהרבה מתחומיו הספר ידבר “בשפת העם” וינסה לקרב לבבות ולהקל על אלו שכל כך לא מתחברים לכך. לצערי, לא נראה לי שהוא מצליח. ניסיתי לבדוק מול מספר אנשים שאני מכירה, שהמדע הוא לא תחומם, האם ספר כגון זה היה יכול לעניין אותם והתשובה שקיבלתי ברובה העידה בדיוק על מה שחשבתי והיא מעבירה את הנקודה אותה אני מסבירה לכם כאן. הרעיון מצוין, הביצוע פחות טוב.

אם אתם רוצים לקרב נוער ואף אנשים בוגרים יותר לתחומים האלה, ספר הוא איננו הפתרון (ואני עוד אומרת את זה אחרי שאמרתי תמיד שאין דבר שספר טוב לא יכול לפתור). קרבה למדע צריכה להיעשות באופן מעשי ולא תיאורטי. צריך לתת לאדם לחוש את המדע ואת העולם הזה. ניצן לעשות זאת דרך סדנאות בבתי ספר ובתיכונים, בימי עיון באוניברסיטאות, בימים פתוחים ובמתן גישה רחבה יותר לציבור בכל הקשור בהתנסות מדעית מהבסיס. הקסם של המדע עובר דרך הידיים והעיניים ולזה אין עוררין.

אגנוב מחברתי היקרה אימרה שאמרה פעם על בחור איתו יצאה “הוא כזה מתוק ומקסים, אבל זה לא זה.”


ראיה פרינוב

סטודנטית לביולוגיה, חובבת טבע, קריאה וצילום. מבלה את חייה בכביש דימונה-תל אביב ונהנת מכל העולמות. סוקרת ספרים מזה שלוש שנים.