בחירת העורך

‎קורא‫/‬ת‫:‬

על פי מקורות זרים: עסקאות הנשק של ישראל...

על פי מקורות זרים: עסקאות הנשק של ישראל

,
ישראל היא אחת המדינות המובילות בעולם בסחר בנשק, כאשר הייצוא הביטחוני של ישראל מגלגל רווח של 6.5 מליארד דולר בשנה. נדמה כי לציבור הישראלי מגיע לדעת יותר עם מי ישראל מבצעת עסקאות נשק, כמה נשק היא מוכרת וכמה היא קונה.
image_printגרסא להדפסה

מאת: נתון בראש

חלק א’ – נשק כבד

ישראל היא אחת המדינות המובילות בעולם בסחר בנשק (מקום 7 בעולם בייצוא נשק ומקום 13 בייבוא נשק נכון לשנת 2015). אף על פי כן מעט מאוד ידוע על עסקאות הנשק שהיא מבצעת. מטבע הדברים נחתמות עסקאות הנשק הרחק מעינו של הציבור, פרטיהן חסויים לו, והם אינם עולים לדיון ציבורי. יחד עם זאת כאשר הייצוא הביטחוני של ישראל מגלגל רווח של 6.5 מליארד דולר בשנה (נכון לשנת 2016), וברקע נשמעים דיווחים על מכירת נשק לדרום סודן, מדינה בה המשטר מואשם בפשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות, נדמה כי לציבור הישראלי מגיע לדעת יותר עם מי ישראל מבצעת עסקאות נשק, כמה נשק היא מוכרת וכמה היא קונה.

את המידע המועט על עסקאות הנשק שישראל מבצעת ניתן להשיג באחת משלוש דרכים: הראשונה היא פרסומים מזדמנים בעיתונות הישראלית ובמיוחד בעיתונות הזרה. השנייה היא נתונים שמפרסם משרד הביטחון אחת לשנה על הייצוא הביטחוני של מדינת ישראל. נתונים אלו כוללים את היקף העסקאות בדולרים, התפלגות העסקאות לפי יבשות והתפלגות העסקאות לפי תחומיים ביטחוניים (למשל: מערכות ימיות, מזל”ט, מערכות מכ”מ וכו’). מדובר בנתונים כלליים וחלקיים ביותר שאינם חושפים למשל את המדינות עימן נחתמו העסקאות או את כמויות הנשק הכוללות בעסקה. הדרך השלישית, זו העומדת במרכזה של טקסט זה, היא דו”ח שנתי שמעבירה מדינת ישראל למשרד לענייני פירוק נשק של האו”ם, המפרט את עסקאות הנשק שנחתמו באותה שנה. בדו”ח מצוינים המדינה עמה בוצעה העסקה, הקטגוריה אליה משתייך כלי הנשק, תיאור ספציפי של סוג הנשק וכמות פריטים בעסקה.

כחלק מהחברות באו”ם מתבקשת כל מדינה להעביר לארגון דו”ח שנתי של עסקאות הנשק שלה מתוך מחשבה ששקיפות בסחר הנשק יבנה אמון בין מדינות ויסייע במניעת סכסוכים. בו בזמן יתאפשר לארגון לעקוב אחר ריכוזי נשק בעולם ולמנוע ריכוז גדול מידי של נשק באזור או מדינה מסוימים. על אף האידיאל האוטופי העומד מאחורי הדרישה לפרסום הדו”ח, ברור מאליו כי אף מדינה אינה מפרסמת את כל עסקאות הנשק שביצעה. יתר על כן לא כל מדינה מוכנה לפרסם דו”ח כזה, ואלו שמוכנות לעשות זאת לא בהכרח מפרסמות דו”ח בכל שנה. ישראל למשל פירסמה מאז 1992 עשרים ואחד דו”חות ונמנעה לפרסם דו”ח בשנים 2010, 2012, 2013, 2016 ו2017. למרות המידע המוגבל יחסית בדו”חות, מדובר במידע רשמי שמדינת ישראל מפרסמת. בהעדר כל מידע רשמי אחר בנוגע לעסקאות הנשק של ישראל, המידע המפורסם בדו”חות אלו נכון להיום הוא הדבר הקרוב ביותר למציאות שעומד לרשותנו בכל הנוגע למדינות עמן בוצעו עסקאות נשק. ניתוח המידע יאפשר לחשוף חלק נוסף בפאזל גדול הרבה יותר.

הדו”חות שמועברים למשרד לעיניני פירוק נשק של האו”ם מכילים מידע בנוגע לעסקאות של נשק כבד ומידע בנוגע לעסקאות של נשק קל. הנתונים שיוצגו כעת מתייחסים רק לנשק כבד אשר נחלק לשבע קטגוריות: טנקים, ארטילריה, רכבי מלחמה משוריינים, מטוסי קרב, מסוקי קרב, ספינות מלחמה וטילים ומשגרי טלים (פירוט על הקטגוריות ניתן למצוא כאן). מדובר בכלי הנשק הקונבציונאליים ההתקפיים ביותר שקיימים.

מאז 1992 ביצעה ישראל מאה עסקאות ייצוא ושמונים עסקאות יבוא. על פי הדו”חות שפורסמו על ידי ישראל יוצאו בסך הכול כ4,724 כלי נשק ויובאו כ1,340 כלי נשק. בפועל המספרים גבוהים בהרבה. ישראל אומנם לא פרסמה דו”ח בכל שנה כפי שצוין קודם לכן, אולם דו”חות שמדינות אחרות פירסמו, מספקים אינדיקציה לעסקאות נשק שישראל הייתה שותפה להן אך לא פרסמה אותן (יוצג בהרחבה בהמשך). אם ניקח את מספר הפריטים הגבוה ביותר שדווח על ידי אחת מהמדינות המשתתפות בעסקה (כלומר ישראל או המדינה עמה ערכה את העסקה), נמצא שמספר כלי הנשק שיוצאו הוא 15,219 ומספר כלי הנשק שיובאו הוא 6,986 כלי נשק.

באופן לא מפתיע, ארה”ב היא המדינה אשר עמה בוצעו הכי הרבה עסקאות נשק. בסך הכול בוצעו עם ארה”ב 17 עסקאות ייצוא, שמהוות 17% מכלל עסקאות הייצוא של ישראל, ו58 עסקאות ייבוא, שמהוות 72% מכלל עסקאות הייבוא. לשם ההשוואה אחרי ארה”ב ברשימה נמצאת הרחק מאחור צ’ילה אשר עמה ביצעה ישראל בסך הכול 7 עסקאות יצוא ורק 2 עסקאות ייבוא.


נתון בראש

natunbarosh.co.il - נתון בראש הוא מיזם עצמאי המבקש לקדם עיתונאות נתונים (דאטה ג'ורנליזם) בישראל.