בחירת העורך

‎קורא‫/‬ת‫:‬

צמיחה גלובלית ארוכת-טווח, לקחים לגבי אי-שוויון וצמ...

צמיחה גלובלית ארוכת-טווח, לקחים לגבי אי-שוויון וצמצום עוני

,
לאורך כמעט כל ההיסטוריה האנושית, המצב הנורמלי עבור 99% מהאוכלוסייה היה עוני ומחסור. ואז, לפני כמה מאות שנה, משהו מדהים התרחש – התפרצות אדירה של שפע. דן מיטצ'ל מסביר את המנגנון.
image_printגרסא להדפסה

מאת: דן מיטצ’ל, 20.05.2017

תרגום ועיבוד: עומר גריג

בשנים האחרונות, שיתפתי באתר שלי שני סרטונים שמסבירים את התופעה המדהימה הזו, הקשורה לשווקים חופשיים, שלטון החוק, וזכויות קניין:

וקליפ נוסף מ”Learn Liberty“.

להלן כמה תרשימים שהכין פרופסור מקס רוזר מאוקספורד. כפי שניתן לראות למעלה, בעבר כמעט כולם היו עניים. אך כפי שניתן לראות למטה, ישנו אחוז הולך וגדל של אוכלוסית העולם שנמצא במעמד הביניים או למעלה ממנו. מנתונים אלה ניתן להסיק שלושה לקחים עיקריים.

המסקנה הראשונה היא שהעולם הולך ומתעשר. מאות מיליוני אנשים יצאו מעוני קיצוני. אלה חדשות נפלאות. המסקנה השניה, כפי שניתן לראות באזור האדום, היא שאפילו מידה צנועה של רפורמה בהודו ובסין גרמה לשיפור משמעותי. היום ברצוני להתמקד במסקנה השלישית, והיא: מדיניות מעודדת צמיחה היא הדרך הטובה ביותר לעזור לעניים, בניגוד למדיניות של חלוקה מחדש הנובעת מקיבעון מחשבתי על אי-שוויון.

שימו לב כיצד בשנת 1975 אי-השוויון היה גבוה, במיוחד בהשוואה ל-1800. אנשי שמאל המאמינים בטעות שכלכלה היא “משחק סכום אפס”, יסיקו כי אירופה והאמריקות הפכו לעשירות יחסית, מכיוון שאסיה ואפריקה נותרו עניות יחסית. המציאות היא, שהכלכלות של העולם המערבי גדלו מכיוון שהן מצאו את המתכון לצמיחה ולשפע. כפי שניתן לראות מהגרף של שנת 2015, שאר העולם סוף סוף נע בכיוון הזה גם הוא.

מה היה קורה אילו חברינו מהשמאל היו שולטים במדיניות הגלובלית בשנת 1975, והיו מעלים מיסים על מנת לחלק את ההכנסה מחדש מהאומות העשירות אל האומות העניות? אם זה היה קורה, הכלכלה העולמית הייתה מתפקדת ברמה נמוכה יותר. כפי שהסביר הכלכלן תומאס סואל, מדיניות שכזו מענישה התנהגות יצרנית ומסבסדת התנהגות לא יצרנית.

למרבה המזל, העולם נמנע מתוצאה כזו ואנו נהנים מירידה באי-השוויון אשר נגרמה ממדיניות שמעודדת צמיחה בעיקר במדינות המתפתחות, כך שהן מדביקות בהדרגה את המדינות המפותחות.


קרדיט תצלום:
Engin_Akyurt
שתף:
 
  • קיוונים

    kivunim.org.il - מנגישים לכם את הדיון הכלכלי-חברתי העולמי.