בחירת העורך

‎קורא‫/‬ת‫:‬

“קפיטליזם” הוא מושג שגוי...

“קפיטליזם” הוא מושג שגוי

,
פרופ' סטיבן הורביץ במאמר על הקונוטציות הנלוות למושגים שהשתרשו היטב בשיח הציבורי. האם הגיע הזמן לנסות לנטוש את המושג "קפיטליזם"?
image_printגרסא להדפסה

מאת: סטיבן הורביץ, FEE.org, 09.12.2015

תרגום ועיבוד: עומר גריג

האין היה זה יכול להיות נחמד לו יכולנו פשוט להמציא מושגים חדשים שיחליפו מושגים העושים יותר נזק מתועלת, כמו במקרה של המילה “קפיטליזם”, הנטבעה בידי מתנגדיה?

המושג “קפיטליזם” מרמז על שיטה שסובבת סביב הון ואינטרסים של בעלי הון, בעוד המושג “סוציאליזם” מרמז על שיטה שסובבת סביב החברה והאינטרסים שלה. שימו לב שמושגים אלה מניחים הנחות הדורשות ביסוס, כבר מההתחלה.

אבל האם ה”קפיטליסטים”, היינו בעלי הקפיטל או “בעלי ההון”, הם אלה שנהנים הכי הרבה מהשיטה הקפיטליסטית? האם כלכלות סוציאליסטיות אי פעם שירתו את האינטרסים של החברה? האם השיטה הסוציאליסטית בכלל מסוגלת לעשות זאת? ואולי שני המושגים הללו משקפים בעיקר את ההטיות של האנשים שטבעו אותם – מבקרי הקפיטליזם ומגני הסוציאליזם?

כמובן שהון משחק תפקיד חשוב בשיטה הקפיטליסטית. הבעלות הפרטית על הון בכל צורותיו (גם בעל מכולת הוא בעל הון), הוא מאפיין מרכזי בכלכלת שוק. כמו כן, היכולת לבצע חישובים כלכליים על סמך מחירים בשוק חופשי הוא מאפיין קריטי עבור כל בעלי הרכוש במשק. במובנים אלה, “קפיטליזם” עוסק בהון.

אולם חשוב לשים לב שהדבר לא אומר שהמרוויחים העיקריים מהשיטה הקפיטליסטית הם בעלי ההון! כמובן שבעלי ה”הון” מרוויחים מעיסוקם בשוק, אך רווחים אלה נוצרים מהעובדה שהם מספקים מוצרים ושירותים שהצרכנים רוצים. המרוויחים העיקריים אפוא מהקפיטליזם הם כולנו, כצרכנים. התחרות בין בעלי ההון הפרטי סובבת סביב סיפוק רצונם של הצרכנים שמרוויחים מתחרות זו על ידי קבלתם של מוצרים טובים יותר וזולים יותר. אם היינו רוצים לקבוע שם חדש לכלכלת השוק החופשי בהסתמך על מי מרוויח ממנה הכי הרבה, היינו צריכים כנראה לקרוא לה “צרכניזם”.

אבל “צרכניזם” הוא רק חצי מהסיפור. קל להראות, בניסיון ובתיאוריה, שסוציאליזם לא עובד לטובת החברה בכללותה. אנחנו גם יודעים שביטול מנגנון השוק לטובת תכנון מרכזי לא עבד ולא יכול לעבוד. קשה לקרוא למערכת, שבה רק הצרכנים סופגים את טעויות התכנון, מערכת שהיא “לטובת החברה”.

כך שאמנם קשה לגרום לאנשים לשנות את המושגים שהם התרגלו להשתמש בהם, אך חשוב להמשיך ולהדגיש שהמושגים “קפיטליזם” ו”סוציאליזם” נותנים רושם מוטעה לגבי איך שווקים עובדים ואיך תכנון עובד. אם אנחנו רוצים לראות מי באמת מרוויח הכי הרבה מהשוק, מבט חטוף בשפע העומד לרשות האזרחים בכלכלות קפיטליסטיות מספק את התשובה.


קיוונים

kivunim.org.il - מנגישים לכם את הדיון הכלכלי-חברתי העולמי.