בחירת העורך

‎קורא‫/‬ת‫:‬

נדב חלמיש: “זהות תקבל בבחירות הקרובות 15 מנד...

נדב חלמיש: “זהות תקבל בבחירות הקרובות 15 מנדטים”

,
ראיון עם נדב חלמיש, דמות בולטת במפלגת "זהות" הסמוך ובטוח בהצלחת המפלגה בבחירות הקרובות.
image_printגרסא להדפסה

ראיון נוקב עם נדב חלמיש. יליד עפרה, שהוריו ממקימי היישוב, נשוי ואב לששה ילדים. נדב שירת כלוחם בנח”ל ובוגר ישיבת בית אל. במקצועו איש מחשבים המקפיד על פרנסת יהודים בלבד ונמנע לקנות סחורה גרמנית,. חלמיש מהווה את אחת הדמויות המעניינות והפעילות ‘בזהות’, ממייסדי המפלגה ורכז המטה הגדול בארץ בבנימין, שמתכנן להיות בחמישיה הפותחת של הרשימה לכנסת אם לא יותר מכך. הוא לא חושש מאפקט הכישלון של אלי ישי, “מחניף” לנתניהו על הצטיינותו לשרוד בשלטון, קורא לפירוק מנהל מקרקעי ישראל וחד ביותר בנוגע לטיפול בטרור. אך אולי הכי חשוב- מסביר כיצד ‘זהות’ תיפטר מהמחנק הבירוקראטי ותעניק לאזרחי ישראל את מה שתמיד נראה כפנטזיה-עושר כלכלי.

ראשית, אשמח לדבר איתך על הבחירות הקרובות. כיצד אתה מגיב לטענות ש’זהות’ לא תעבור את אחוז החסימה?

מול כל אדם שבא לשנות משהו בעולם, מופיעה התנגדות חריפה מצד אלו שמפחדים מהלא מוכר ואלו שנוח להם במצב הקיים. התנגדות זו תכליתה לייאש ותו לא. אין לאף אדם היכולת לדעת מה יקרה מחר ובמיוחד בארץ ישראל שעליה משגיח הקב”ה “מראשית השנה ועד סופה”.תפקידנו אינו לחשב סיכויים או להמר על סוס כזה או אחר, אלא פשוט לעשות מה שנכון מבלי למצמץ או לפחד, ולתת לבורא עולם לקבוע את התוצאה הסופית.

האם ב’זהות’ לא חוששים מאפקט ‘יחד’ של אלי ישי, פוליטיקאי ותיק ובכיר יותר מפייגלין שהקים מפלגה משלו אך נכשל?

לא, כי אין שום דמיון בין “יחד” ל”זהות”. לאלי ישי יש ערכים ראויים וכשרון לא מבוטל ובהחלט יש מקום בכנסת לאדם כזה, אבל מפלגת זהות מציגה חזון מדינה יהודית שנמצא במגרש אחר לחלוטין –הנהגת המדינה.

בהנחה שאכן תיכנסו לכנסת, כמה מנדטים אתה מעריך שתקבלו, ובמה זה תלוי?

אני מאמין שבבחירות הקרובות יהיו לא פחות מ 15 חברי זהות בכנסת, ולדעתי זה תלוי בשלושה גורמים: הנחישות שלנו. תקוותם של היהודים שעדיין ביכולתם לשנות וכמובן הקב”ה.

פייגלין מכריז על חוסר פשרות במה שנוגע לענייני הקואליציה, מה שיכול למנוע מכם להיות בממשלה גם במקרה של הצלחה מבורכת. עד כמה תוכלו להשפיע מהאופוזיציה על הנושאים החשובים שזהות שמה לה למטרה?

אומר זאת באופן חד משמעי: לא באנו להשפיע, אלא להנהיג. כמובן שנפעל לקדם את הפתרונות שלנו (המפורטים במצע) מהאופוזיציה או מהקואליציה, אך תוך כדי מבט רציף אל המטרה העיקרית, שהיא הגעה להנהגת מדינת ישראל ותיקון עולם ע”י יישום המצע שלנו במלואו.

אומרים על ‘זהות’ שהיא סוג של שמאל כלכלי וימין מדיני, האם לדעתך לא כדאי שהמפלגה תפעל במלוא המרץ דווקא באפיק הכלכלי בדגש גדול יותר?

אין אצלנו גרם אחד של מדיניות שמאל כלכלית, שהרי סוציאליזם אינו מדיניות כלל אלא שעבוד וחיסול הכלכלה. זו טעות נפוצה לחשוב שהליברליזם והשמאל אחד הם, כשהאמת היא שהחופש והשגשוג הכלכלי של האזרחים יכולים להגיע רק מתוך גישה חירותית של שוק חופשי ואי-התערבות ממשלתית. בפן הכלכלי אנחנו מציעים לציבור שני דברים שהשמאל הצליח להשכיח ולהמאיס עלינו: חירות וההזדמנות להתעשר. בעינינו הרצון להרוויח ולהתעשר אינו שלילי, כי אם יצר חיובי שמקדם את העולם ומביא לאושר גם ובמיוחד לשכבות החלשות. בתורה העושר נחשב כברכה. ראו דוגמא מאברהם אבינו ושלמה המלך. השמאל הסוציאליסטי רואה את העושר כחטא, כך שצריכים להעניש את העשירים (כמו בהתעקשותם על מס חברות גבוה ו”מס עשירים”). בנוסף, הוא חושב שהעושר מוגבל ושחייבים לקחת מהעשירים ולתת לעניים, כדי שכולם יהיו אומללים באופן שווה. מפלגת “זהות” מאמינה שמדינת ישראל יכולה לשגשג ולהפוך למקום הכי טוב כלכלית לחיות בו. הדרך שלנו להגיע לשם היא באמצעות הקטנת ההתערבות הממשלתית למינימום והסרת כל החסמים הבירוקרטיים והחוקתיים שחונקים את השוק ומונעים מהכלכלה לפרוח.

מחירי הדיור הפכו למגה בעיה בישראל. אם איני טועה, מפלגתכם היא היחידה שמכריזה באופן אמיץ וברור על פירוק מנהל מקרקעי ישראל כתנאי הכרחי שיביא לפתרון הבעיה. האם זה בכלל אפשרי מבחינה בירוקרטית- מציאותית?

אם אתה מאמין שיכולים לקלקל, האמן שיכולים לתקן. כמו שהצליחו להקים את הגוף ההרסני הזה – כך גם נצליח לפרק אותו ולשלוח אותו לפח הדברים המיותרים, יחד עם קק”ל, משרת נשיא המדינה והמנהל האזרחי. בנוסף, אם ניישב את יהודה ושומרון באמת, נוכל להוזיל מאוד את הבניה.

חברי מטה המפלגה (באדיבות מפלגת “זהות”)

מה דעתך על ראש הממשלה? חרף ההתקפות הבלתי פוסקות מצד גורמים שונים בשמאל, נתניהו מצליח לשרוד באופן מכובד ואופטימי מאוד בשלטון. כיצד אתה מסביר את ההתמדה בתמיכה בו במיוחד מצד אנשי ימין, למרות כל התמרונים הפוליטיים שהוא מבצע?

זה הדבר האחד שנתניהו יודע לעשות: לשרוד. התמרונים הפוליטיים האלו אינם אלא מסך עשן שנועד להסתיר את חוסר החזון ואובדן הדרך של נתניהו. הסיבה לכך שהוא עדיין מקבל תמיכה מציבור הימין היא שלא הייתה שום אלטרנטיבה לדרך ההתאבדותית של השמאל. עד ש’זהות’ הופיעה.

האם אתה מסכים עם הטענה שמעבר השגרירות לירושלים מתעכב או אף לא יתממש, בעקבות סירובו של נתניהו לזאת ולא של טראמפ?

בוודאי. הקסם הגדול ביותר של נתניהו עד כה היה להפוך נשיא ימני אוהד ישראל כטראמפ– לאובמה. כמו שדרעי חייב לשמר את השד העדתי כי אחרת אין הצדקה לקיומו הפוליטי, כך גם נתניהו צריך “גורמי לחץ” כתירוץ למדיניות השמאל שלו וכך תמיד הוא יוכל להאשים את היועץ המשפטי/הבג”ץ/התקשורת/השמאל/אובמה. כעת גם טראמפ הפך לרשע.

מה דעתך על הנשיא טראמפ? הוא טוב לישראל או שדווקא הוא מסוכן יותר בלחץ כלפיה מאשר אובמה?

פוטנציאל הסיכון של טראמפ גדול מזה של אובמה, דווקא בגלל שהוא חזק ו”בולדוזר”. הוא כבר הפסיד בקרב הראשון שלו  כשלא פיטר את כל מחלקת המדינה של אמריקה. מדובר בחבורה של שמאלנים קיצונים אנטישמיים ופרו ערבים, שגוררים את ארה”ב לתהום הטרור המוסלמי כבר עשרות שנים, אך הוא לא עשה זאת. לכן, אנחנו רואים איך הוא הופך לבובה בידי השמאל עד כדי כפיית “הסדר מדיני” על ישראל שפירושו עוד נסיגה ישראלית וכניעה לאויב המשותף של ישראל וארה”ב. הארי ארנסטבווין, שר החוץ של בריטניה, שלא נחשד כציוני מובהק בלשון המעטה, אמר לפרלמנט הבריטי בשנת 1947 שלדעתו לא ניתן לפתור את הסכסוך היהודי-ערבי מאחר והשאיפה העליונה של היהודים היא להקים מדינה יהודית עצמאית בארץ ישראל והשאיפה העליונה של הערבים היא למנוע זאת.

בהקשר הזה, כיצד לדעתך מדינת ישראל צריכה להתמודד עם התקפות הטרור בארץ?

להיות זאבים. להפוך את צה”ל מצבא הגנה לצבא התקפה ולבסוף לצבא מנצח. כלומר, לזהות מי האויב ולתקוף ראשונים במקום להגיב כל הזמן במטרה לרדוף את מי שמאיים על עם ישראל ולא לשוב עד כלותם. השלום יגיע רק אחרי הניצחון ורק כשפחד הערבים מאתנו יהיה חזק מרצונם להשמידנו.

אך איך לדעתך ניתן להילחם מול תופעת המפגע הבודד?

אין דבר כזה “מפגע בודד”, או “מחבל” או “פיגועי טרור”. כל אלו הן מילות שקר שנועדו לכסות את עינינו מהאמת- אנחנו במלחמה ואלו חיילים בצבא האויב. רק כשנתייחס אליהם כחיילי אויב במלחמה, נוכל להביס אותם. ההתקפה על בנייני המשטרה בכפר קאסם לפני מספר שבועות לדוגמא, מוכיחה בדיוק את טענתי.בניגוד לתיאוריית “העם הפלסטיני” שהשמאל והימין כל כך אוהבים, אין שום הבדל בין ערבי שמתגורר בעזה לאחיו הערבי בכפר קאסם או ביפו. ערביי ישראל לא רצו וגם לא ירצו לעולם לחיות בשלום כאזרחים במדינה יהודית, אלא כל רצונם הוא שאנו היהודים – לא נהיה פה.

נושא אחרון, הקוד האתי של פרופ’ אסא כשר. מה תפיסתך לגבי הצעת חוק זו?

בעיניי, כל התערבות ממשלתית בדרך ובדעות של מוסדות פרטיים בהכרח תזיק יותר משתועיל. שורשיו של קוד אתי לאוניברסיטאות כמו גם הקוד האתי שניסח פרופ’ כשר לצה”ל, נטועים עמוק במשטר הסובייטי שהכתיב לאזרחים מה מותר וראוי להם לחשוב.

תגיות: ‘זהות’, בחירות, נדב חלמיש, בנימין(מקום בארץ), רשימה לכנסת, אלי ישי, נתניהו, מנהל מקרקעי ישראל, טרור, אחוז החסימה, קואליציה, אופוזיציה, שמאל כלכלי, ימין מדיני, כחלון, סוציאליזם, ליברליזם, שוק חופשי, חירות, שכבות חלשות, מחירי הדיור, יהודה ושומרון, קק”ל, נשיא המדינה, טראמפ, שגרירות ירושלים, דרעי, שד עדתי, יועץ משפטי, בג”ץ, תקשורת, אובמה, ארה”ב, הארי ארנסטבוין, צה”ל, שלום, ערבים, מפגע בודד, משטרה בכפר קאסם, העם הפלסטיני, אסא כשר, קוד אתי, פריימריז.


אלעד בן דוד

תלמיד לתואר שלישי בלימודי מזה"ת בבר אילן ובמכון הגבוה לתורה, היה פעיל בעמותה לשחרור פולארד. כותב שירה ומתעניין בתרבויות ושפות.