בחירת העורך

‎קורא‫/‬ת‫:‬

רוסיה לא תשמור על בטחונה של ישראל...

רוסיה לא תשמור על בטחונה של ישראל

,
בניגוד לטענות הרווחות, הנוכחות הרוסית בסוריה פוגעת בחופש הפעולה של ישראל לשמור על ביטחונה. רוסיה לא תשמור על ביטחון ישראל ולא תמנע המשך התחמשות של חיזבאללה בנשק מתוצרת רוסית, או כל ייצור אחר.
image_printגרסא להדפסה

מאז הצטרפה ללחימה הסורית בספטמבר 2015, שינתה רוסיה את מאזן הכוחות במדינה לטובת כוחותיו של אסד המגובים על ידי איראן וחיזבאללה. על פי דיווחים, רוסיה מתירה לישראל לפעול במרחב הסורי, נגד ארגון הטרור ואף הבטיחה כי נשקה לא יגיע לידיו. במקביל מנסה ישראל להגביר את התיאום עם מוסקבה, כשברקע חיל האוויר תוקף מטרות ליד דמשק.

בחינה של מפת התקיפות הישראלית בסוריה מראה תמונה מורכבת יותר. מאז הצטרפה רוסיה ללחימה, התמקדו תקיפותיה של ישראל באזור גבולה המזרחי של לבנון. ניתן להניח שחיזבאללה איננו נמנע מלהבריח אמצעי לחימה באזור גבולו הצפוני, אך במקביל לא נצפתה כל מתקפה מצד ישראל באזור אותו הגבול. העדר תקיפה ישראלית באזור זה מעיד על הימנעות מכוונות מצדה של ישראל. לא מן הנמנע כי נוכחות הצבא הרוסי באזור היא הגורם המרתיע את ישראל מלפעול.

הרוסים, על פי דיווחים, יצרו מעטפת הגנתית מפני תקיפות על מתקניהם המרכזיים; בסיס הצי בטרטוס ובסיס האוויר בלטקיה שלאורך חופה הדרומי של סוריה. האזור כולו נתון בשליטתם האווירית, קרקעית וימית. ישראל הייתה ודאי פועלת למניעת הברחת נשק לחיזבאללה בקרבת הגבול הלבנוני הצפוני, אילולא נוכחותם של המתקנים הרוסיים באזור. ניתן לראות זאת במפה בה נראית פעילותה ההגנתית של ישראל בלטקיה טרם ההתערבות הרוסית.

בשנתיים האחרונות גורמים ישראלים העלו את החשש להתחמשות חיזבאללה בחסות רוסית. רוסיה מצידה, לא רואה חשש זה באותה חומרה כאשר חיזבאללה ממשיך להתחמש באין מפריע. גורמי מודיעין מערביים מדווחים כי חיזבאללה הצליח לאחרונה להעביר לידיו דרך הים טילי יאחונט (P-800 Oniks), המאיימים על חיל הים הישראלי ועל אסדות הגז של ישראל. חיזבאללה עלול בנסיבות הנוכחיות להבריח ללבנון מערכות נשק מתקדמות, מתוצרת רוסית ושאינה רוסית דרך גבולו הצפוני, ולהוסיפן לארסנל הרקטות הרחב שכבר מצוי בידיו.

ישראל אינה משחקת תפקיד מרכזי במפת האינטרסים הרוסית במזרח התיכון. אינטרסים אשר משותפים, למרבה הצער, לאיראן. שימור שלטונו של אסד בסוריה הוא האינטרס האסטרטגי העליון עבור איראן ורוסיה. ליתר דיוק, שימור העליונות העלאווית המבטיחה דומיננטיות איראנית ובסיס כוח צבאי-רוסי בסוריה. רוסיה לא תגביל את חיזבאללה בפעילותו כנגד ישראל כיוון שהארגון משחק תפקיד מרכזי בלחימה לשרידותו של משטר אסד. הדומיננטיות של לחימת חיזבאללה במערכה בשירות איראן, הקנתה לארגון את האפשרות לעבודה לצד כוחות רוסיים. מהם, הוא לומד ומפתח יכולות התקפיות ומודיעיניות אשר בבוא היום, יופנו כנגד ישראל.

יש לזכור שלא מדובר בשותפות אינטרסים. התחממות היחסים בין ישראל לרוסיה והתאום המשותף במסגרת הגזרה הסורית, הם תוצר של אינטרס רוסי למנוע תקלות במרחב בו שתי המדינות פועלות. הטענה כי רוסיה מונעת את העברתו של נשק רוסי לחיזבאללה מאבדת מכוחה שכן חיזבאללה ממשיך להתחמש בנשק רוסי ולא רוסי; כאשר רוסיה מחמשת את איראן וסוריה, דואגות השתיים להעביר חלק לארגון הטרור.

אין ספק שעל ישראל להמשיך לתאם עם רוסיה את הפעילות במרחב הסורי, ואף לנסות לשמור על יחסים חמים עמה לשם יכולת השפעה עתידית של ישראל במשא ומתן על עתידה של סוריה. עם זאת, יש לזכור כי הנוכחות הרוסית בסוריה הקטינה את חופש הפעולה של ישראל ביכולתה לשמור על האינטרסים הביטחוניים שלה. אל למדינת ישראל לצפות כי רוסיה תרסן את חיזבאללה בהווה או בעתיד או תמנע ממנו להתחמש בנשקה שלה או של אחרים. מדינת ישראל ניצבת בפני דילמה קשה להתמודדות עם איום בו הגבול הסורי- לבנוני פרוץ בחסות רוסית. לכך נוסף עוד גורם בעייתי בו נראה כי הנשיא האמריקני החדש לא ישוש להפעיל לחץ על הרוסים באשר למדיניותם במזרח התיכון.


מעין סרנת

חוקרת בארגון "מפקדים למען ביטחון ישראל", בעלת תואר שני מאוניברסיטת תל אביב בתכנית לדיפלומטיה וביטחון ותואר ראשון במדעי המדינה. בעבר מתמחה חוקרת בנושאי סוריה, לבנון וטרור יהודי, במסגרת התכנית לחקר טרור ומלחמה בעצימות נמוכה של ה-INSS.