בחירת העורך

‎קורא‫/‬ת‫:‬

שבירת סטריאוטיפ האבהות: זה לא הצמות, זה הקשר...

שבירת סטריאוטיפ האבהות: זה לא הצמות, זה הקשר

,
פיליפ מורגזה, אב יחיד לבת 12 מארה"ב, מסרק וקולע את שיער בתו ביצירתיות אין קץ מדי יום. לא עבר זמן עד שהבין את הכוח האמיתי שיש בידיו – הכוח לשבור סטריאוטיפים, לאתגר את חלוקת התפקידים ההורית ה"ברורה מאליה" ואולי הכי חשוב, להפוך לאבא הכי טוב שהוא יכול.
image_printגרסא להדפסה

יש משהו בפעולות גנריות ויומיומיות שמצליחות ליצור דברים בעלי משמעות. אב המסרק את בתו מידי בוקר לא נחשב בעינינו לסיטואציה גנרית וגם לא יומיומית, אבל מה אם אומר שביכולתה לשנות את חוקי המשחק? יש דבר כזה “משחק”, הרי מהרגע שהגחנו לעולם החברה משקיעה את כל מאמציה לשמר עבורנו את אותן הרובריקות, התפקידים, ההגדרות, המוסכמות – מהו תפקיד האם? מהו תפקיד האב? למשמע שאלות אלו, יודו אוזניים מודרניות שיש כאן מורכבות, אך כיצד הטשטוש המדובר בא לידי ביטוי בפעולות קטנות שהן לא לוביזם לחופשות לידה לאבות או עידוד אימהות לקריירה?

פיליפ מורגזה, אשר זכה במשמורת על בתו – אמה – כשהייתה תינוקת, הגיע ל”עסקי השיער” דווקא מכורח, בעת שעברה לגור אתו בביתו אשר בפלורידה. הוא היה מודע לסטיגמה על אודות אבות לא מעורבים, כמו גם לעיניים שננעצו בו כשהוריד את אמה מדי בוקר בבית הספר – “הרגשתי שכל העיניים היו עליי. זו הקלישאה שלאבות אין מושג איך להלביש את הילדים שלהם ולא רציתי להצדיק אותה. היא (אמה) הייתה צריכה להיות לבושה היטב, עם שיער מסורק, כי לא רציתי שישפטו אותי באופן הזה”, ואז הוסיף, “רציתי שהיא תיראה חכמה, בין היתר דרך השיער שלה”. המפגש הראשון עם השיער של בתו לא עלה יפה ופיליפ מספר שהוא הפך למתוסכל מהקשרים, עד שחבר הציע לו לסרק ולקלוע את שיערה של אמה לפני השינה, כך שיישאר חלק בבוקר. השאר היסטוריה.

“זה הפך לכיף בבוקר, הדקות האלה על המסרק […] נהייתי טוב, טוב מספיק כדי שיגידו כמה מגניב הייתה התסרוקת ואיזה אבא מדהים אני שאני עושה את זה”. וכך, מהרגע שמורגזה גילה כי ביכולתה של מלאכת הסירוק להעצים את בתו ואותו, הוא הפך את הרוטינה לחלק אינטגרלי ביחסים שלהם.

יום אחד חבר טוב של מורגזה פנה אליו בכדי שיעזור לו לנווט בסבכי שיערה של ביתו המתבגרת. לאחר שחלק לו מתורתו והוסיף כמה טיפים, הבין מורגזה שישנם עוד המון אבות שזקוקים לעזרה בפרקטיקה של סידור השיער לבנותיהם, אז הוא החליט לפתוח סדנה.

“הגיעו לסדנה אבות מכל הסוגים, נגר, סוהר, מתקין כבלים, מכונאי – אבות רגילים, כמה יחידים וכמה נשואים – שרצו להיות מעורבים. בסוף השיעור הם ידעו כיצד לקלוע צמה, לקשור את השיער בגומייה, להבריש יותר טוב. הם בסך הכול אהבו את הזמן הזה ושמחו לבלות אותו עם הילדות שלהם”. הצלחת הסדנה גרמה לו לפרסם סרטון הדרכה קצר בפייסבוק, ומבול התגובות לא איחר לבוא. “אבות שאלו אותי כיצד ניתן ללמוד, ונשים יצרו קשר בכדי לשתף על היחסים שלהן עם אבותיהם. רבות גדלו ללא דמות אב, אך רבות אחרות מחשיבות את הרגעים בהן אביהן קלע להן צמה לטובים ביותר שבילו עמו”. עבור מורגזה זהו העיקר – לא לדעת לסרק – אלא להביא לכדי חיבור את האבות עם בנותיהם בשלב מוקדם, ואז גם לכל החיים.

מורגזה הבין כי יש בפיו בשורה, והוא פתח עמוד יוטיוב ייעודי, תחת השם: “Phil & Emma from Daddy and Daughter Hair Factory“, המונה קרוב ל-10,000 עוקבים, בו הוא מעלה סרטוני הדרכה לקליעה ולתסרוקות, ובעיקר מלמד אלפי אבות כיצד לסרק ובו בזמן גם להקשיב ולפתח קשרי אב ובת.

פיל מורגזה עם האבות והבנות באחת הסדנאות. פיל הוא הרוכן על ברך משמאל (מתוך עמוד הפייסבוק של פיל).

זה משהו שאנחנו עושים ביחד כל לילה לפני השינה, ואז שוב בבוקר – זו הזדמנות מצוינת להתחבר, לדבר על היום שלה ולהבין את התחושות והדעות שלה. אנחנו מדברים על הכול – מה נעשה אם נזכה בלוטו, כמה מגניב זה יהיה מרתף עם מגלשה – זה לא באמת משנה, מה שחשוב הוא המעורבות ולהישאר בקשר […] אם תראה לילדים שאתה מוכן להקשיב, הם ירצו להביא לך נושאים לדבר עליהם”. מורגזה מרגיש כי אבות – יחידים או נשואים – לא חולקים מספיק זמן עם ילדיהם: “אני רואה כי בימינו, אבות עדיין סומכים על האימהות בכל הקשור לפעולות הטיפול בילדים, וזה בהכרח מביא לפספוס הקשר – זה חבל, כי זה תורם לכולם.

מילותיו של מורגזה לא נאמרות באוויר. אין צורך במחקרים מרשימים (למרות שישנם כאלו) בכדי להוכיח כי לדמות אב חיובית ומשמעותית יש השפעה ניכרת בהפיכתה של הבת לאישה חזקה, בעלת ביטחון ודימוי עצמי גבוהים. אם תתעקשו על הוכחה אמפירית אציין כי מחקר מאוניברסיטת הרווארד טוען שצעירות שחוו קשר טוב עם אביהן מצליחות יותר בלימודים, מצטיינות במתמטיקה ובמדעים ובעלות קשרים חיוביים עם בני זוג. כמובן שאין בכך להוריד מתפקידה העצום של האם בעיצוב אישיותה של הבת, אך עם זאת לא ניתן להכחיש כי אב מעורב יותר, המבלה יותר זמן עם בתו, תורם תרומה משמעותית לאישה החזקה שתגדל להיות.

החדשות הטובות הן שעל אף ההבניות החברתיות הכופות עלינו דיכוטומיה מגדרית ודוחפות אותנו לחלוקת תפקידים ברורה בין אבות לאימהות – האבהות מתפתחת לנגד עינינו. יותר ויותר אבות מבלים זמן איכות עם בנותיהם, תוך שהם מספקים להן רובד נוסף בדמות האב המוכרת, ומפעל החיים של פיליפ מורגזה הוא דוגמה אחת מני רבות. “הסדנה יצרה רשת ביטחון לאבות ולגברים”, פיל מוסיף, “להביע רגשות, פחדים ומחשבות, ולהתכנס במקום אחד עם עוד גברים כמותם מבלי לעשות פעולות ‘גבריות’ כמו לשתות בירה או לצפות בספורט – להרבה מהם זה חידוש”. הסדנה גרמה לאבות להיות בטוחים בהורות שלהם, הם הרי אינם “עוזרים” או בייביסיטרים, הם הורים לכל דבר ועניין, ומכאן שאין סיבה שלא יהיו חלק מהיומיום של בנותיהם, על אחת כמה וכמה בתחום שנחשב לנחלתה הבלעדית של האם.

לפני סיום כתיבת הטור התקשרתי לאבא שלי. שאלתי אותו אם גם הוא סירק אותי כילדה והאם קלע לי צמות או אפילו קשר את שיערי בקוקו מרושל. תשובתו הייתה “כן, ברור”, ובאינסטינקטיביות הקשיתי – “כן?”, הוא אישר שוב שאמת הדבר, וכשאמרתי “אתה ממש שובר מוסכמות אבא”, הוא לא הבין על מה כל המהומה.

זכיתי.


קרדיט תצלום:
Daddydaughterhairfactory
שתף:
 
  • מוריאל מקסימוב

    בוגרת תואר ראשון בהיסטוריה ומקרא באוניברסיטה העברית. כותבת על היסטוריה עולמית והיסטוריה של עם ישראל, תרבות פופולרית ויהדות.