בחירת העורך

‎קורא‫/‬ת‫:‬

שנת 2018: השנה הטובה בהיסטוריה...

שנת 2018: השנה הטובה בהיסטוריה

,
כולם אוהבים לפרסם נבואות חורבן – נזק כלכלי, אסון אקלימי, או מלחמת עולם. אסונות ותחלואים זוכים לרייטינג גבוה. אך בשנת 2018 העובדות הפוכות: שנה זו הייתה, קרוב לוודאי, השנה הטובה בהיסטוריה (עד כה).
image_printגרסא להדפסה

מאת: יעקב מהאתר “קו ישר”.

אפילו שעון מקולקל מראה את השעה הנכונה פעמיים ביום. העיתון הליברלי “ניו יורק טיימס פרסם” מאמר מצוין, שאת כותרתו העתקתי למעלה. הנה תרגום ותמצות מתוך הדברים שפורסמו:

כולם אוהבים לפרסם נבואות חורבן. העולם עומד להיחרב, זה בטוח, רק לא יודעים איזה חורבן יגיע קודם: חורבן כלכלי, אקלימי או מלחמת עולם. אבל במציאות, 2018 הייתה אולי השנה הטובה בהיסטוריה. כל יום כ-300 אלף איש חוברו לחשמל בפעם הראשונה, עוד כ-300 אלף חוברו למי שתיה נקיים וכ- 620 אלף חוברו לאינטרנט.

מעולם לא היה שיעור כה גדול מהאנושות של יודעי קרוא וכתוב, של אנשים הנהנים מרמת חיים סבירה (להבדיל מעוני) וזוכים לתוחלת חיים ארוכה כל כך. מעולם לא הייתה תמותת התינוקות והילדים כה נמוכה. רק 4% מהילדים בעולם מתים מתחת לגיל 5, זה עדיין נורא, אבל 19% מילדי העולם מתו ב-1960 ו-7% מהילדים מתו ב-2003. בברזיל ומקסיקו מתים פחות ילדים היום מאשר מתו בארה”ב ב-1970.

העיתונות אמורה ליידע את הציבור על המצב בעולם לאשורו, אבל זה לא כך. העיתונים מתרכזים בעיקר באסונות ובתחלואים, ולאנשים נוצרת תמונה מעוותת על העולם. למשל: 9 מתוך 10 אמריקאים משוכנעים (ואומרים בסקרים) שהעוני בעולם גדל כל הזמן [לפי האידאולוגיה המרקסיסטית], כשהעובדה הכי חשובה ובולטת היא הירידה בשיעור העוני (או צמיחת הרווחה). עד 1950, רוב האנשים בעולם חיו בעוני קיצוני. בתחילת שנות ה-80 כ-44% מהאנושות חיו בעוני קיצוני. כיום – פחות מ-10% מאוכלוסיית העולם סובלים מעוני קיצוני.

דוגמה אחרת: אמריקאים מעריכים שרק כ-35% מילדי העולם מקבלים חיסונים. האמת: כ-86% מהילדים עד גיל 1 שנה, בעולם, מקבלים את החיסונים העיקריים. הציבור שואב את רוב הידע מהעיתונות, ומקבל תמונת עולם מעוותת. העולם טוב בהרבה מאשר מה שמשתקף בעיתונות.

קיימות בעיות. כך למשל, תוחלת החיים בארה”ב ירדה בשנה האחרונה. במרבית העולם, תוחלת החיים בעלייה. [ירדה מאיפה לאן? ירדה לעומת ארה”ב ב-2017? ברור שתוחלת החיים בארה”ב עדיין גבוהה מאשר הרוב הגדול של הארצות האחרות]. “בכל אופן – העובדה הכי חשובה היא שמרבית בני האדם בעולם נהנים מהשכלה משופרת ועלייה גדולה ברמת החיים”.

סופר אחר שמדגיש את ההתקדמות המדהימה של האנושות הוא מט רידלי האנגלי, שכתב גם ספר: “האופטימיסט הרציונלי“. הוא גם מסביר למה אנשים מודעים יותר לאסונות וסכנות מאשר להצלחות ושיפורים. הפחד מהאסון מדרבן אותנו לפעולה ותורם, לאורך זמן, להישרדות מבחינה אבולוציונית.

כן, 2018 הייתה השנה הטובה בהיסטוריה (עבור אלה שלא מתו השנה…), נקווה ש-2019 תהיה טובה עוד יותר!


קו ישר

"קו ישר" – למה (כמעט) הכול עקום ואיך אפשר אחרת. http://kav.org.il