בחירת העורך

‎קורא‫/‬ת‫:‬

תגובה למתווה ההסכם: הסאגה סביב הגירוש איבדה כל פרו...

תגובה למתווה ההסכם: הסאגה סביב הגירוש איבדה כל פרופורציה

,
אין סכנה בקליטת המסתננים, בניגוד לטענות של מעיין סומן שהתפרסמו באתר. המתווה החדש שבוטל היה פותר שתי ציפורים במכה.
image_printגרסא להדפסה

אקדים ואומר שאיני תומך או מתנגד לגירוש. אני חושב שזאת בעיה שהמדינה צריכה לפתור, אך היא אינה בעיה קיומית וישנן בעיות גדולות יותר שאנו צריכים להתמודד איתן. אחת הסיבות שאין לי דעה נחרצת על הנושא, מה שלא קורה רבות, היא שכל הסאגה הזאת סביב הגירוש איבדה צלם מיומה הראשון. הקמפיינים משני הצדדים היו רוויים בחצאי אמיתות וסילופים והמתנגדים והתומכים איבדו קשר עם האמת למען הקמפיינים החד-משמעיים שלהם. לדעתי, דבר שמאפיין את השיח הישראלי בשנים האחרונות, בשונה מהשיח הפוליטי הישראלי הרגיל, הוא שהנגשת המידע לציבור לקתה בחסר ולכן המצב הקשה על רבים לדבוק בדעה מוצקה בנושא.

למרות כל זאת, אני מציע למעיין סמון, מחבר המאמר “מתווה ההסכם: סכנה קיומית לעתיד ישראל“, לעצור את סוסיו – אין שום איום קיומי לישראל בכ-38,000 מסתננים ולא יהיה לעולם. זאת בדיה לכל דבר. השתלשלות האירועים מנקודת המבט שלו היא מהירה מידי, מעוותת ובמידה רבה נבואתו של נביא זעם. לפי ההיגיון של מר סמון כל קבוצת מהגרים שמגיעה למדינה מערבית סופה להקים ארגוני טרור ולדרוש עצמאות. ובכן, ברור שזה לא הגיוני. דוגמה לכך הם האפרו-אמריקנים, הטורקים בגרמניה, היהודים עולי מדינות ערב, שכן מחו על האפליה, אך כמובן לא הקימו מליציות ותאי טרור. אני לא רואה שום מצב שבו הדור השלישי יפנה לטרור וידרוש עצמאות, הם אינם אוכלוסייה קנאית דתית או לאום עם זיקה לפיסת אדמה בעל שאיפה לעצמאות. מדובר באוכלוסייה שמעוניינת להיטמע ולהיות חלק מהחברה הישראלית, הדור הראשון ברובו המוחלט דובר עברית, עובד, משלם מסים (למרות האיסור לעבוד שבפועל לא מיושם), ושולח ילדיו לבתי ספר ישראלים. הדור השני של המסתננים כבר קיים בחברה הישראלית, חבריו רואים עצמם כישראלים לכל דבר, לומדים לצד ישראלים בבתי ספר ציוניים וסביר להניח  שגם יתגייסו לצה”ל מכורח הקונצנזוס החברתי שסביבו הם גדלו וחונכו.

בנוגע לפתרון הבעיה, אני חושב שישראל פספסה הזדמנות פז לתפוס שתי ציפורים במכה אחת. החקלאות הישראלית בהידרדרות מהירה כבר מספר שנים. אחת הסיבות לכך הם המכשולים שמציבה המדינה אל מול החקלאים, כמו הגבלת זמן השהייה של עובד זר לחמש שנים, שמתוכן הוא לומד את רזי המקצוע לפחות שנה. אם במקום להקים את מתקן חולות במיליארד שקלים, היו משכנים את המסתננים במושבים וקיבוצים חקלאיים שזקוקים נואשות לידיים עובדות, נותנים להם הכשרה חקלאית שתעזור להם גם בעתיד בארץ מוצאם אם יחשקו לחזור, ומתירים להם לעסוק בחקלאות המדינה, החקלאות הגוועת הייתה מתחזקת וגם מצוקת המסתננים בדרום תל-אביב הייתה נפתרת. אך זה לא נעשה.

פתרון לא פחות טוב הוא המתווה החדש שהוצג ע”י ראש הממשלה ושר הפנים. נכון, הוא לא מושלם, אבל כמובן שהוא עדיף על גירוש למדינה שלישית בעלות של 10,000 דולרף בעוד שבטחון המסתננים מוטל בספק כבד. המתווה עם המדינות המערביות היה מטיב עם ישראל מבחינה כלכלית, תדמיתית, פרקטית ומוסרית. אחרי הכל, צריך להזכיר לעצמנו שמדובר בבני אדם. אלא שכעת, אין גירוש וגם לא מתווה עם מדינות מערביות, כך שכל 38,000 הפליטים יישארו כרגע בישראל. אז על מה ההילולה, מה הרווחנו? המתווה היה פותר את הבעיה בצורה מוסרית ושקופה, 19,000 המסתננים שהיו נשארים בארץ זו טיפה בים, אין לכך חשיבות, הם פחות מחצי אחוז מהאוכלוסייה בישראל. כמו שאמרתי, מדובר באוכלוסייה המעוניינת להיטמע, כך שתוך שני דורות הם יהיו חלק בלתי נפרד בציבור הישראלי.

אך יותר מביטול המתווה, מה שצריך להטריד כל אזרח בישראל כרגע יותר מכל, זאת קלות הדעת שבה ראש הממשלה ביטל את ההסכם עם מדינות כמו קנדה וגרמניה, מה שגורם לי לתהות על יכולת קבלת ההחלטות שלו אל מול לחץ ציבורי ואינטרסים פוליטיים. כמובן, איך אפשר בלי לתבל זאת בהאשמת השמאל בזה שהוא עצמו הגה את המתווה, קיבל אותו ולבסוף ביטל אותו. ביבי קלאסי.

לסופו של עניין, אם המסתננים היו שוודים או יהודים לאף אחד לא היה אכפת שהם יישארו פה. יש בישראל כ-100,000 שוהים בלתי חוקיים. אין פוליטיקאי אחד שמתעסק בזה, ובצדק, אין פה שום עניין ציבורי. למה הציבור מתעסק כבר כמה שנים בצורה אובססיבית דווקא במסתננים מאפריקה? למישהו זה מזיז שיש בישראל 100,000 שוהים בלתי חוקיים? לא, כי הם לא שחורים שחציים מרוכזים בדרום תל-אביב.

 


קרדיט תצלום:
Well-Bred Kannan
שתף:
 
  • רועי בכר

    סטודנט למדע המדינה ולימודי האסלאם והמזה"ת באוניברסיטה העברית בירושלים.