בחירת העורך

‎קורא‫/‬ת‫:‬

תומאס סואל: סוציאליזם לבורים...

תומאס סואל: סוציאליזם לבורים

,
החזון הכלכלי הסוציאליסטי עשוי לעורר רושם אידילי, אולם בפועל מדובר באשליה. מי שמתפתה להאמין לדברי סוציאליסטים כברני סנדרס מתעלם לעיתים מהעובדות הקונקרטיות. הנתונים מצביעים כולם אל עבר אותה המסקנה: בכלכלה גלובאלית דווקא העמדה הפחות אינטואיטיבית היא ההגיונית ביותר.
image_printגרסא להדפסה

מאת: ת’ומאס סואל, investors.com, 31.05.2016

תרגום ועיבוד: עומר גריג

הבעיה המרכזית בסוציאליזם היא שהוא נשמע טוב לאוזנו של האדם הפשוט, אך אם נעמיק בו מעבר לרטוריקה ונתחיל להתבונן בעובדות המוצקות, נבין שמדובר ברעיון בעל השלכות מסוכנות ובצידו – אכזבה גדולה.

בשעה שניתן לראות המוני צעירים מריעים לסוציאליסט המושבע ברני סנדרס, הסוציאליזם הפך את ונצואלה, העשירה בנפט, למקום שבו יש מחסור בכל המוצרים, החל בנייר טואלט וכלה בבירה, הפסקות חשמל תדירות, ותורים ארוכים של אנשים המייחלים להכניס אוכל לפיהם. ההכנסה הלאומית יורדת, והמחירים עולים בשל האינפלציה התלת-ספרתית..

המדיניות האנטי-קפיטליסטית של ונצואלה “הייתה כל כך טובה”, עד שכיום מספר החברות המסחריות במדינה הוא מזערי לעומת מה שהיה בעבר. יש שיבואו ויאמרו שבטח זה מצמצם את ה”ניצול” הקפיטליסטי, לא?

משום מה, אנשים שמייחסים אי-שוויון בהכנסות לקפיטליסטים שמנצלים פועלים, כפי שקרל מרקס טען, לא בוחנים את האמונה הזאת לצד עובדות – למשל העובדה ששום שלטון מרקסיסטי בעולם לא סיפק לאזרחים שלו רמת חיים גבוהה כמו רמת החיים שיש בארצות קפיטליסטיות רבות.

כשברני סנדרס זועק “השיטה מכורה מראש!” אף לא אחד שואל אותו אם יש לו נתונים או דוגמאות ספציפיות. ב-2015, 400 האנשים העשירים בעולם הפסידו סכום מצטבר של 19 ביליון דולר. כנראה השיטה שמוטה לטובתם, הייתה הפעם לצנינים בעיניהם..

כמה מהאנשים שדורשים העלאה בשכר המינימום טרחו לבדוק מה קורה כשהדרישה מיושמת? ב-1948, כשהאינפלציה שחקה את שכר המינימום לאפס, האבטלה בקרב גברים שחורים בגילאי 17-16 הייתה מתחת ל-10%. אבל לאחר שהועלה שכר המינימום שוב ושוב כדי להדביק את האינפלציה, האבטלה בקרב האוכלוסייה המדוברת הייתה מעל ל-30% במשך יותר מ-20 שנה ברציפות. בחלק נכבד מהתקופה הזאת, היא הייתה מעל ל-40%.

הנזק גדול הרבה יותר ממה שמראים הנתונים הסטטיסטיים . רוב מקומות העבודה שמשלמים שכר נמוך הם “מקומות עבודה התחלתיים”, מקומות עבודה שצעירים יוצאים מהם אחרי שרכשו מספיק ניסיון המאפשר להם להתקדם למקומות עבודות טובים יותר. אבל אי אפשר לטפס במעלה הסולם אם לא עולים עליו מלכתחילה.

ההבטחה הגדולה של הסוציאליזם היא קבלת דברים “בחינם”. למרבה הצער, סטודנטים רבים חושבים שהלימודים שלהם צריכים להיות ממומנים על ידי מיסוי “העשירים”.  גם במקרה הזה, בחינה של העובדות מגלה שמיסוי גבוה יותר לא אומר בהכרח שהכנסות המדינה ממיסים עולות באופן אוטומטי, לעיתים קרובות, הן דווקא פוחתות.

במשק גלובלי, מיסוי גבוה לעיתים מוביל משקיעים להשקיע במדינות אחרות, בעלות מיסוי נמוך יותר. משמעות הדבר היא שנפתחים מקומות עבודה חדשים במדינות אחרות.

נדמה כי השמאל לא מאפשר לעובדות לזהם את החזון האידיאולוגי שלו ונותר נאמן לסיסמאות בלבד, כל הנאמר לעיל איננו מדע מסובך – הוא רק מבקש לעורר אנשים לעצור לכמה רגעים את שגרת חייהם ולחשוב מחדש על חייהם ועל עמדותיהם.

 


קרדיט תצלום:
Glenn Halog
שתף:
 
  • קיוונים

    kivunim.org.il - מנגישים לכם את הדיון הכלכלי-חברתי העולמי.