בחירת העורך

תמ”ג: כשהמדד הופך ליעד

,
מהו התמ"ג, כיצד הוא נוצר ואיך ניתן באמצעותו לעוות את המציאות?
image_printגרסא להדפסה

מאיפה הגיע המושג הזה, שכולנו משתמשים בו “המשק”?

עד שנות השלושים, המושג “THE economy” (בעברית “הכלכלה” או “המשק”), לא היה באמת קיים. פוליטיקאים וכלכלנים התמקדו בתעשיות ובענפים, ופחות ב”המשק”. השפל הגדול של 1929 היה משבר שהשפיע על כלל המשק האמריקאי, וב-1934 ביקש הקונגרס האמריקאי מהכלכלן סיימון קוזנץ לפתח מדד שיאפשר התבוננות על מצבו של כלל המשק. קוזנץ מצידו המציא את התמ”ג (תוצר מקומי גולמי) – אומדן של הערך של סך המוצרים והשירותים שיוצרו בשנה אחת.

לכל מדד יש מגבלות וחסרונות – ככה זה כשמנסים לפשט מציאות מורכבת כדי להבין אותה. הבעיות הגדולות מתחילות כששוכחים את העובדה הזו ומתייחסים למדד כחזות הכל; כשמפסיקים להשתמש במדד כאמצעי עזר להבנת המציאות ומתחילים להשתמש בו כיעד בפני עצמו. מדד התמ”ג מעצים את האשליה הרווחת בקרב פוליטיקאים, כלכלנים, ועיתונאים שהמשק הוא מכונה דטרמיניסטית שניתן “לנווט” ולכוונן. יותר גרוע, מכיוון שהתמ”ג כולל בתוכו הוצאה ממשלתית, הוא משמש פוליטיקאים כטריק קל באמצעותו ניתן להציג “צמיחה”.

מה שר חינוך חכם עושה כדי להעלות את ה”זכאות לבגרות” של תלמידי ישראל? הופך את הבחינות לקלות יותר! מה שר אוצר חכם עושה כדי להגדיל את “הצמיחה”? מגדיל את ההוצאה הממשלתית (אותו טריק עובד גם עם נתוני תעסוקה. בזמנו, שר האוצר יובל שטייניץ התגאה בכך שהוא “יצר” במשך שלוש שנים 330,000 מקומות עבודה. מה שהוא לא אמר זה שחצי מהם היו משרות ממשלתיות.

בתגובה למדד התמ”ג, יצר הכלכלן מארי רות’בארד את מדד ה-GPR (Gross Product Remaining), הכולל רק הוצאה פרטית וכך מנטרל את התמונה המוטה שהוצאות הממשלה יוצרות במדד התמ”ג. רות’בארד גם יצר את מדד ה-PPR (Private Product Remaining), הכולל הוצאה פרטית פחות הוצאה ממשלתית – מדד שנועד לשקף את העובדה שכל שקל שנלקח מהאזרחים באמצעות מיסוי עבור הוצאות ממשלתיות, הוא שקל שלא נשאר בכיסם. שקל זה היה יכול לשמש להוצאה פרטית שלא התבצעה, כך שבסופו של דבר, הצמיחה היא מצג שווא כיוון שהיא פשוט מראה את הצמיחה במקום אחד ולא את הירידה במקום אחר.

אז בפעם שמנסים לספר לכם סיפורים באמצעות התמ”ג, היו חכמים יותר.


קרדיט תצלום:
נחלת הכלל
שתף:
 
  • עומר גריג

    ראש דסק כלכלה ומחשבה מדינית באתר. סמנכ"ל המרכז לקידום חברתי וכלכלי ועורך האתר "קיוונים".