בחירת העורך

‎קורא‫/‬ת‫:‬

תפיסת החירות בשיאה: הסתיימה המערכה, אך מה נשתנה?...

תפיסת החירות בשיאה: הסתיימה המערכה, אך מה נשתנה?

,
הבחירות הסתיימו, אך מה ניתן ללמוד מהן עבור אלו אשר משתוקקים לחירות אישית וכלכלת שוק?
image_printגרסא להדפסה

עוד מעט ישקע אבק המלחמה וזכרון הקמפיינים שממלאים את הקשב הציבורי שבועות רבים יתמוגג לו. בסיכומו של דבר, לא נראה שיהיה הבדל משמעותי בין הכנסת היוצאת לנכנסת בכל הקשור להרכב הקואליציה, וכל השרים המשמעותיים מהממשלה הקודמת צפויים לנכוח גם הם (למעט נפתלי בנט ואיילת שקד). הכל אותו דבר, לכאורה.

עם זאת, קשה שלא לחוש משהו אחר. לאחר שנים רבות בהן, תחת הימין והשמאל כאחד, דוקטרינת המדינה המעורבת והמתערבת שלטה בכיפה, רוחות של שינוי מנשבות להן במסדרונות הימין. הדור הצעיר של יושבי הקואליציה מביא איתו תפיסות שונות של מוסדות המדינה ותפקידיהן בחיי האזרח. אי אפשר להתעלם מהמספר האדיר של בוחרים אשר תמכו במדיניות השוק החופשי של זהות, או במדיניות כלכלת השוק ושמרנות משפטית של הימין החדש, ואף המספר ההולך ונוסק של מתפקדים שוחרי חירות בליכוד, דרך קבוצות כמו ליברלים בליכוד, נתיב בליכוד, גאווה בליכוד, ונוספות.

התפיסה באה לידי ביטוי באופן בולט ביותר בתחום המשפט. במשך שנים רבות המהפכה השיפוטית של אהרון ברק לא נתקלה בהתנגדות פוליטית משמעותית, והתרחבות הסמכות של היועצים המשפטיים התקבלה במעט רטינות, אך לא הרבה מעבר. הימין הצעיר הפסיק לראות את התרחבות סמכויות בית המשפט העליון כמובנת מאליה, כאשר הנציגים הבולטים ביותר לגישה בכנסת היו השרים יריב לוין (ליכוד) ואיילת שקד (בית יהודי דאז), עם סכסוכים חסרי תקדים מול בתי המשפט והצגה של תפיסת עולם מסורתית אשר מניחה את נציגי העם בראש ההיררכיה של המשטר הדמוקרטי. במקביל, ניסה לקדם ח”כ אמיר אוחנה חוק המאפשר לשר לבחור את היועץ המשפטי של משרדו, כך שחלקו של היועץ בקביעת מדיניות קטן משמעותית.

גם בפן הכלכלי, הימין מגלה מחדש את עקרונות הבסיס השמרניים של התנועה. מצביעים רבים מאסו במערכת בה הממשלה קובעת כמה אוכל ייוצר ועל ידי מי. הדור החדש לוחץ לביטול המועצות לייצור מזון האנכרוניסטיות, אשר קובעות את הכמות והמחיר של מוצרים רבים, וח”כ שרן השכל אף הגישה כמה הצעות חוק בנושא, אשר החלישו את המועצות במספר ענפים. נסיקתה היחסית של מפלגת ‘זהות ‘ (עד תקרת הזכוכית) של משה פייגלין סמלה גם היא את התסכול של רבים בימין ובמרכז כלפי תפיסת המדינה כשחקן משמעותי במשק.

במקביל, הסכנה שבסגירת ערוץ 20, הנחשב לפופולרי בקרב חלקים ממצביעי הקואליציה היוצאת/נכנסת, הביאה לשינוי דרמטי בשוק התקשורת. ועדת משנה ברשות ח”כ יואב קיש מהליכוד הורידה מעמסות רגולטוריות וחובות הפקה רבות מערוצי טלוויזיה בתחילת דרכם, מה שפותח צוהר לשידורים מגוונים ופלורליסטיים יותר, אם כי שוק הטלוויזיה בארץ עדיין רחוק מלהיות פתוח כולו.

האם כל הצעדים האלה אומצו כי הם משרתים את הפוליטיקאים אשר יזמו אותם? כמובן שכן, אך מעבר לכך, בקרב כל הצעדים עוברת כחוט השני תפיסה עולם חדשה-ישנה אשר נשארה מחוץ לשיח הציבורי במשך שנים רבות – תפיסה הקוראת למערכת ריכוזית פחות, מאפשרת יותר, המתהווה באופן לוקאלי ולעיתים ספונטאני. השינוי הזה לא הגיע יש מאין, אלה הוא חלק מתחייה רעיונית הסוחפת אחריה רבים במדינה, אחרי שנים של מונוליטיות בשדרות האקדמיה הישראלית.

על מנת להמשיך את המגמה הזו, חשוב להמשיך להפיץ את עקרונות תפיסת העולם הנ”ל בקרב הציבור הישראלי. אנו ב”קרן תקווה” מקיימים סמינרי קיץ מדי שנה, בנושאים משפט, כלכלה וציונות עם מיטב המרצים מישראל ומחו”ל. הסמינרים כוללים אירוח במלון ומלגה לכל משתתף, ומתקיימים במהלך חודשי הקיץ, לאחר תקופת המבחנים. אם אתם רוצים להעמיק את תפיסתכם בעקרונות שהפכו את החברה המערבית למשגשגת ביותר, או סבורים שחבריכם יוכלו להנות מכך מאד, השתמשו בלינק להרשמה.

ההרשמה לתכנית הקיץ פתוחה עכשיו!

רוצים להעמיק בסוגיות הכי מעניינות בישראל? מתאים לכם להתארח במלון ולקבל מלגה?בואו ללמוד על משפט, כלכלה וציונות עם מיטב המרצים מישראל ומחו"ל!התכנית מתקיימת במהלך חודשי הקיץ, לאחר תקופת המבחנים.

Posted by ‎קרן תקווה ישראל‎ on Wednesday, April 17, 2019


דוד טל

מרכז התוכנית להוראת הכלכלה של קרן תקווה